Artykuł „Suchy Las- Obok parku Nickela ma powstać centrum handlowe”.

13.04.2011 r. ukazał się artykuł dziennikarza Głosu Wielkopolskiego p. Roberta Domżala nt. planowanej inwestycji na terenie NTPP- zapraszamy do lektury. Artykuł opublikowany za zgodą Głosu Wielkopolskiego.

poniżej link do artykułu: suchy-las-obok-parku-nickela-ma-powstac-centrum-handlowe,id,t.html

Suchy Las – Obok parku Nickela ma powstać centrum handlowe

2011-04-13, Aktualizacja: dzisiaj 08:43

Polska Głos Wielkopolski Robert Domżał

– Niech się rozwija ta firma. Życzymy jej jak najlepiej, ale nie kosztem naszego spokoju. Kupiliśmy na osiedlu Grzybowym domy za niemałe pieniądze, licząc, że będziemy mogli spokojnie w nich mieszkać – mówi Grzegorz Niewiadomski, jeden z mieszkańców osiedla Grzybowego w Złotnikach.
Według Grzegorza Niewiadomskiego centrum handlowe zwiększy ruch na ulicy Sosnowej (© Robert Domżal)

Część mieszkańców gminy Suchy Las protestuje przeciw planowi powstania centrum handlowego między Nickel Technology Park a ulicą Obornicką. W poniedziałek, o godz. 16 w Urzędzie Gminy w Suchym Lesie odbędzie się kolejna już debata poświęcona zmianom w planie zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru.

Mieszkańcy obawiają się, że po powstaniu centrum handlowego z marketem budowlanym i spożywczym ruch na ulicach Sosnowej i Muchomorowej wzrośnie tak bardzo, że nie będą mogli wyjechać z garaży i mniejszych, osiedlowych uliczek.

Teraz, ich zdaniem, przynajmniej w weekendy i wieczorami na drogach osiedla Grzybowego jest w miarę spokojnie, choć na pewno jest większy ruch niż pięć-sześć lat temu.

Jeśli powstanie centrum handlowe, do godziny 21 będą przez osiedle ulicą Sosnową przejeżdżały auta. Zdaniem mieszkańców nie jest też wykluczone, że w obrębie NTP ulokują się firmy chemiczne. To oznaczałoby, że wiatry będą przynosiły nad osiedle opary.
Wójt Suchego Lasu Grzegorz Wojtera uspokaja.

– Na terenie Nickel Technology Park mają powstać co najwyżej zakłady biotechnologiczne o charakterze badawczym. O masowej produkcji nie ma mowy – mówi.
Zdaniem samorządowca niepokoje mieszkańców w kwestii wzmożonego ruchu na ulicy Sosnowej są zbędne, ponieważ gmina planuje ulokować zjazdy do przyszłego centrum handlowego od ulicy Obornickiej.

Na razie jednak zarządcą Obornickiej jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Być może to się zmieni, ale nie prędzej jak po oddaniu do użytku zachodniej obwodnicy Poznania. Jak zaś wiadomo, ta budowa idzie jak po grudzie. Trzeba się więc liczyć z tym, że do końca roku 2012 obwodnica nie zostanie oddana do użytku.

Oddzielająca osiedle Grzybowe od NTP ulica Złotnicka wygląda dziś jak szwajcarski ser. Administrujący nią Zarząd Dróg Powiatowych zgadza się co prawda na jej przebudowę, gmina chce nawet współfinansować remont, ale zarządca nie wyrazi zgody na poszerzenie tej drogi. A dojazd tak wąską ulicą do centrum handlowego byłby niebezpieczny.

– Ruch na Sosnowej już jest większy, odkąd na terenie NTP powstało przedszkole. Aut przybywa przed i po mszach św. w pobliskim kościele. Być może trzeba będzie znaleźć jeszcze inne miejsce na dom – mówią inni właściciele posesji znajdujących się przy ulicy Sosnowej.

Niektórzy zaproponowali zamknąć ulicę Sosnową i Muchomorową. Nic z tego, bo jest to droga publiczna, gminna. Wójt na takie rozwiązanie dotąd się nie zgadzał. Choć wspomniał o wprowadzeniu na nich ruchu jednokierunkowego.

Sucholeski radny Andrzej Rakowski zwraca uwagę na to, że projekt zmian w planie wykładany jest po raz czwarty. Wcześniejsze uwagi mieszkańców były uwzględniane. – Przed nami debata publiczna, następnie będzie czas na złożenie uwag do projektu. Na pewno potrzebna jest dyskusja i porozumienie – mówi Rakowski. Zdaniem radnego, nawet jeśli centrum powstanie, to nie będzie tak wielkie jak w Swadzimiu czy Komornikach.