Po sprzątaniu na Grzybowym!

W ostatnią sobotę odbyła się nasza coroczna impreza osiedlowa ” Sprzątanie osiedla i lasu”. Najwytrwalsi z mieszkańców, Ci co to się ” wody nie boją” dzielnie od godz. 11 zbierali śmieci na osiedlu i w lasku. Zebraliśmy kilkanaście worów śmieci, przede wszystkim w lesie, na Placu zabaw i boisku. W lasku odkryliśmy regularne doły wypełnione śmieciami , z  lekka tylko przysypane ściółką! Czego tam nie było! Zdezelowana tapicerka, szkło, butelki po napojach wyskokowych, papiery, gruz, odpady poremontowe. Tyle mówi się i pisze  o ekologii, ale w praktyce widać, że jeszcze dłuuuuuuuga droga przed nami!

Bardzo nas cieszy, że w akcji uczestniczyli rodzice z dziećmi i tymi mniejszymi i trochę większymi, i nie zabrakło też młodzieży. Jest nadzieja, że rośnie młode pokolenie, dla którego ekologia i dbałość o porządek w najbliższym otoczeniu będzie priorytetem i sposobem życia.

Problem dbałości o otoczenie, o ład i porządek , szczególnie w naszym lasku, ciągle pozostawiają wiele do życzenia. Tylko poprzez konsekwentne działanie, piętnowanie nieodpowiednich zachowań, uwrażliwienie młodzieży na ład i porządek w przestrzeni , piętnowanie nieodpowiednich zachowań oraz cywilną odwagę możemy coś osiągnąć! Postarajmy się WSZYSCY dołożyć wszelkich starań, aby było lepiej!

Zdumiewa zebrana w lasku ilość butelek po piwie, wódce, puszek po piwie, butelek plastikowych po napojach! Wygląda na to, że niektórzy wprost „po zakupach” na Placu Grzybowym, udają się na konsumpcję napitków do lasu. I pół biedy jeszcze z konsumpcją, ale w pobliżu są przecież kosze na śmieci, czy tak trudno wychodząc z lasku z nich skorzystać?

Termin „Akcji” zbiegł się pechowo z odrabianymi przez dzieci zajęciami w szkole, po sąsiedzku z imprezą motocrossową, a i pogoda, przynajmniej w pierwszej części dnia nie dopisała, odstraszając potencjalnych uczestników.  Mimo wszystko daliśmy radę! Humory dopisywały, była ochota i werwa do pracy, a  pieczone przy ognisku kiełbaski cieszyły się dużym powodzeniem!

A oto ” tegoroczne plony”

Dziękuję w imieniu zarządu osiedla uczestnikom sprzątania, za poświęcony sobotni czas na wypoczynek, za włożony trud i wysiłek na rzecz   całej osiedlowej społeczności!

Małgorzata Salwa-Haibach