Otwarcie lasku przy ul. Muchomorowej

Komunikat nadleśnictwa w sprawie prac w okolicznym lasku.

Zgodnie z komunikatem z dn. 2.04 i obecnie zdejmowanymi rygorami, uprzejmie informuję, za informacją z Nadleśnictwa, o tym że od pon. 20.04 wstęp do okolicznego lasku będzie już możliwy. Nadleśnictwo informuje o zakończeniu prac porządkowo-higienicznych (zostaną jeszcze wywiezione zesztaplowane kłody) i wyjaśnia w swoim piśmie szereg kwestii administracyjnych i formalnych związanych z utrzymywaniem przez właściciela naszego sąsiedzkiego zagajnika. Po zakończeniu obecnych ograniczeń związanych z okresem epidemicznym, nadleśnictwo zamierza dokonać konsultacji społecznych z mieszkańcami osiedla co do dalszych ewentualnych możliwych działań w obrębie lasku.

Jarosław Dudkiewicz

przewodniczący zarządu osiedla grzybowego

INFORMACJE nt. ZABIEGÓW GOSP. W LESIE PRZY UL. MUCHOMOROWEJ

Teren przy ulicy Muchomorowej jest lasem gospodarczym znajdującym się w zarządzie Nadleśnictwa Łopuchówko. W ostatnich dniach w lesie tym wykonano zabieg pielęgnacyjny polegający na usunięciu drzew suchych, chorych i pochylonych nad ścieżkami spacerowymi  uczęszczanymi przez mieszkańców osiedla.

Zabieg ten miał na celu poprawę kondycji drzewostanu, który już dawno osiągnął wiek dojrzały, w związku z czym usychające drzewa są tam coraz częstszym widokiem.

Działanie to było konieczne, ponieważ powstrzymywanie się od wycinania drzew zamierających skutkuje powolną utratą stabilności lasu, zwiększeniem jego podatności na choroby, szkodniki, wywroty i tym samym może wpływać na bezpieczeństwo intensywnie korzystających z niego ludzi. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom spacerowiczów, uprzątnięto również konary z koron świeżo ściętych drzew oraz odsunięto gałęzie z wydeptanych przez nich ścieżek.

Nie wszystkie jednak opadłe oraz złamane gałęzie są usuwane z drzewostanu,  ponieważ las gospodarczy (czyli posadzony ręką ludzką w celu produkcji drewna) nie jest obiektem o założeniu parkowym i nigdy nie zapanuje w nim „porządek” rodem z przydomowego ogródka. Połamane gałęzie, opadłe liście, spróchniałe pnie i konary są elementem tego ekosystemu i nie jest celem prawidłowej i zrównoważonej gospodarki leśnej umniejszanie tych zasobów

Obecnie las przy ulicy Muchomorowej jest to już starszy drzewostan o obniżonej wartości rynkowej, którego dalsze użytkowanie będzie ukierunkowane na stopniową przebudowę pod kątem uzyskania przyszłego odnowienia poprzez wyłącznie cięcia częściowe.

Hanna Haładzińska – Napierała

Nadleśnictwo Łopuchówko, z siedzibą w Łopuchówko 1,

62-095 Murowana Goślina, e-mail: lopuchowko@poznan.lasy.gov.pl