Budki dla jerzyków – w ramach Zadania Lokalnego 2021

Szanowni Mieszkańcy;

Wraz z Urzędem Gminy powoli przystępujemy do realizacji zadań lokalnych wynikających z uchwały nr 18/2020 z 07.09. ubr. Zebrania Mieszkańców. W pkt. 2/ zapisaliśmy „Domki dla jerzyków lub jaskółek” – zgłoszone przez grupę mieszkańców.

Poniżej podstawowe informacje nt. możliwego miejsca lokalizacji budek lęgowych dla tych pożytecznych ptaków na naszym osiedlu. Ostateczny wybór lokalizacji (tylko na wysokich budynkach) musimy wypracować do końca pierwszej dekady lutego , gdyż ich ostateczny montaż musi nastąpić do końca marca. Prosimy o ewentualne nadsyłanie swoich propozycji lokalizacji tych budek. Poniżej interesujące informacje na ten temat. (J.D.)

Szanowny Panie Przewodniczący, poniżej link z informacją o budkach dla jerzyków.

https://www.mkwpracownia.pl/budki-legowe-dla-ptakow/specjalne-wg-ptop-mtop-salamandra/typ-jerzyk

Producent powiedział, że wieszanie budek dla jerzyków na drzewach mija się celem, bo jerzyki ich nie zasiedlą (wiesza się dla tych ptaków na elewacjach), ale zasiedlą inne ptaki np. sikorki.

Dodatkowo jerzyki są ptakami, które żyją w grupach, więc wiesza się po kilka budek koło siebie.

Proszę o ustalenie lokalizacji wieszania, czy budki pojedyńcze, czy podwójne oraz czy zamawiamy od razu gotowe do powieszenia (wersja PREMIUM-skłaniam się ku tej, bo zrobione przez producenta prawidłowo), czy zwykłe drewniane, które należy jeszcze przemalować?

Proszę jeszcze mieć na uwadze, że:

budka dla jerzyka nie może wisieć niżej niż na wysokości II piętra (min. ok. 5 m nad ziemią), po drugie bezpośrednio pod nią musi być co najmniej 5 metrów wolnej przestrzeni bez żadnych przeszkód typu anteny, barierki itp. gdyż jerzyki przed rozpoczęciem lotu spadają swobodnie kilka metrów. Ostatnia zasada dotyczy wystawy: najlepsze są północne i wschodnie. Należy pamiętać, że jerzyki są ptakami kolonijnymi, więc skrzynki lęgowe powinny wisieć w grupach, blisko siebie.

Z wyrazami szacunku

Anna Stachowiak

Podinspektor w Referacie Ochrony Środowiska

tel. 61 8926-283