Zadania budżetowe na rok 2021

Zadania, które znalazły się w uchwale budżetowej na rok 2021 napawają optymizmem i wiarą, że pomimo trudnych doświadczeń związanych z pandemią w minionym roku,  nadchodzący 2021 rok pozwoli na realizację nowych zadań i kontynuację już rozpoczętych.

Rozpoczęła się przebudowa ul Szkółkarskiej; powstanie nowa nawierzchnia, chodnik oraz ścieżka rowerowa. Rozbudowa infrastruktury  ścieżek rowerowych w gminie to jedno z priorytetowych zadań na najbliższe lata. Pula środków, jakie przeznaczone są na ten cel w 2021 roku to 500 tyś zł. W tym   40 tyś zł zabezpieczone jest w budżecie na ten rok na projekt ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Muchomorowej. Chodzi o to, aby młodzież z osiedla mogła bezpiecznie dojechać do szkoły, korzystając z nowych dróg rowerowych od ul. Muchomorowej przez ul.  Szkółkarską i dalej ul. Poziomkową, przy  której zaplanowaliśmy również nową  ścieżkę rowerową.  Takie połączenie pozwoli również i zachęci do korzystania z kolejki Metropolitalnej, której przystanek znajduje się na skraju os. Grzybowego (Złotniki Grzybowe) i dojazdu tam rowerem. Koncepcja taka wpisuje się w działania proekologiczne i ma sprzyjać ograniczeniu ruchu samochodów przez osiedle Grzybowe oraz w gminie. Równolegle rozpocznie się budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Obornickiej na odcinku od ul. Złotnickiej  w Złotnikach do ul. Nizinnej w Suchym Lesie (przy Lidlu). Z ważnych dla mieszkańców gminy i naszego osiedla zadań wymienić należy koncepcję przebudowy sali gimnastycznej w szkole podstawowej nr 1 oraz zakończenie budowy nowej hali sportowej w szkole podstawowej nr 2.

Pamiętamy także o naszej młodzieży. Chcemy zapewnić możliwość  spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu. Dlatego zgodnie z oczekiwaniami młodych mieszkańców os. Grzybowego, planujemy budowę skate parku po zachodniej stronie Suchego Lasu (czyli po stronie osiedla Grzybowego);  niewykluczone, że przy ul. Szkółkarskiej, obok górki saneczkowej.

Do większych zadań inwestycyjnych należy z całą pewnością nowy monitoring w gminie. Monitoring na osiedlu Grzybowym jest obecnie niewydolny i nie spełnia oczekiwań mieszkańców. Dlatego cieszy fakt, że w nadchodzącym roku ruszają prace związane wymianą i rozbudową sieci monitoringu gminnego, w tym także na osiedlu Grzybowym .

Planowana jest również modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie osiedla Grzybowego. Aktualnie na osiedlu nowe oświetlenie jest już wzdłuż ul. Opieńkowej i na Pl. Grzybowym;  docelowo planowana jest  wymiana  lamp na ledowe na terenie całego osiedla.

Przed nami obchody jubileuszu 25-lecia osiedla. Mam nadzieję, że uda się zrealizować bogaty i ambitny program, jaki przyjął do realizacji nowy zarząd osiedla z p. przewodniczącym Jarosławem Dudkiewiczem na czele.

Iwona Koźlicka

Radna Gminy Suchy LAs