Budki lęgowe dla jerzyków – realizacja ZL’2021, komunikat zarządu

Szanowni Mieszkańcy;

W dniu 24 stycznia wraz z Urzędem Gminy rozpoczęliśmy  realizację jednego z Zadań Lokalnych wynikających z uchwały nr 18/2020 z 07.09. ubr. Zebrania Mieszkańców. W pkt. 2/ zebranie uchwaliło “Domki dla jerzyków lub jaskółek” – zgłoszone przez grupę mieszkańców.

W komunikacie zaprezentowaliśmy ogólne warunki montażu i lokalizacji budek lęgowych dla tych pożytecznych komarożernych ptaszków, przedstawiając iż warunki organizacyjne zmuszają nas do podjęcia ostatecznych decyzji w pierwszej dekadzie lutego – budki te montuje się do końca marca.

Do dzisiaj jako zarząd osiedla przeprowadziliśmy konsultacje z siedmioma wspólnotami mieszkaniowymi zlokalizowanymi w najwyższych budynkach naszego osiedla; niestety mieszkańcy tych obiektów nie zdecydowali się na montaże budek na swoich posesjach. Uprzejmie prosimy inicjatorów tego wniosku z ubiegłego roku lub inne osoby zainteresowane w zamontowaniu takich budek o ostateczne zgłoszenie takiego wniosku na ręce przewodniczącego zarządu w ciągu najbliższych 48h. W przypadku braku takich zgłoszeń, zmuszeni będziemy do przekazania informacji do Urzędu Gminy o ostatecznej rezygnacji z realizacji tego Zadania Lokalnego '2021.

w imieniu zarządu

Jarosław Dudkiewicz        

Dla przypomnienia poniżej komunikat ze strony referatu ochrony środowiska:

Szanowny Panie Przewodniczący, poniżej link z informacją o budkach dla jerzyków.

https://www.mkwpracownia.pl/budki-legowe-dla-ptakow/specjalne-wg-ptop-mtop-salamandra/typ-jerzyk

Producent powiedział, że wieszanie budek dla jerzyków na drzewach mija się celem, bo jerzyki ich nie zasiedlą (wiesza się dla tych ptaków na elewacjach), ale zasiedlą inne ptaki np. sikorki.

Dodatkowo jerzyki są ptakami, które żyją w grupach, więc wiesza się po kilka budek koło siebie.

Proszę o ustalenie lokalizacji wieszania, czy budki pojedyńcze, czy podwójne oraz czy zamawiamy od razu gotowe do powieszenia (wersja PREMIUM-skłaniam się ku tej, bo zrobione przez producenta prawidłowo), czy zwykłe drewniane, które należy jeszcze przemalować?

Proszę jeszcze mieć na uwadze, że:

budka dla jerzyka nie może wisieć niżej niż na wysokości II piętra (min. ok. 5 m nad ziemią), po drugie bezpośrednio pod nią musi być co najmniej 5 metrów wolnej przestrzeni bez żadnych przeszkód typu anteny, barierki itp. gdyż jerzyki przed rozpoczęciem lotu spadają swobodnie kilka metrów. Ostatnia zasada dotyczy wystawy: najlepsze są północne i wschodnie. Należy pamiętać, że jerzyki są ptakami kolonijnymi, więc skrzynki lęgowe powinny wisieć w grupach, blisko siebie.

Z wyrazami szacunku

Anna Stachowiak

Podinspektor w Referacie Ochrony Środowiska

tel. 61 8926-283