Nadleśnictwo Łopuchówko – komunikat

Jesień ??to wyjątkowy czas, kiedy chętnie i licznie odwiedzamy nasze lasy. Grzyby ?przede wszystkim, ale także żurawina, jarzębina, orzechy laskowe, bukiew, czarny bez oraz cały szereg innych darów lasu przyciągają coraz bardziej liczne grono miłośników dzikich smaków. Zapraszamy wszystkich do lasu, ale zależy nam, aby w lesie było bezpiecznie – i dla lasu, i dla ludzi❗️
➡️Dlatego Lasy Państwowe od 14 września do 8 października br. prowadzą akcję kontrolno-prewencyjną „Jesień 2021”.
✅ 2️⃣0️⃣ milionów kilogramów jadalnych grzybów czeka na nas każdego roku w polskich lasach??, choć zbieramy zwykle tylko kilkanaście tych najpopularniejszych.
✅ Całkowite zbiory grzybów w polskich lasach szacuje się średnio na około 1️⃣0️⃣0️⃣ tys. ton rocznie, czyli 4️⃣0️⃣0️⃣0️⃣ kontenerów morskich, po brzegi wypełnionych grzybami.
✅ Ich wartość rynkowa przekracza 7️⃣0️⃣0️⃣ ml zł. Drugie tyle warte są zbiory jagód i ziół oraz wyroby i preparaty z nich wytwarzane.
✅W ostatnich latach coraz więcej małych zakładów i gospodarstw domowych utrzymuje się ze zbiorów, skupu i przetwarzania płodów runa leśnego.
✅ Wiemy, że grzybobranie to tradycja, która wyróżnia Polaków, łączy wszystkie pokolenia, przypomina o naszym związku z naturą, zapewnia zdrową rozrywkę i rozkosze dla podniebienia. Inaczej niż w wielu krajach, w Polsce możemy korzystać z darów lasu bez ograniczeń. Jest to możliwe ponieważ większość naszych lasów jest państwowa i wszyscy mam do nich swobodny wstęp.
➡️Nasza obecna akcja ma na celu przeciwdziałanie sytuacjom, jakie nie powinny mieć miejsca w lesie: śmieceniu, wjeżdżaniu czy zastawianiu pojazdami ?dróg leśnych, używaniu ognia ? i niepokojeniu zwierząt w ich ostojach⛔️??? – dyrektor generalny Lasów Państwowych Józef Kubica
Akcja o kryptonimie „Jesień 2021” ma charakter ogólnopolski. Weźmie w niej udział
ok. tysiąca strażników leśnych. Akcja ma na celu zapewnienie możliwości bezpiecznego korzystania z lasu przez społeczeństwo, ochronę zasobów przyrodniczych, a w szczególności egzekwowanie,
od osób przebywających na terenach leśnych, zachowań zgodnych z obowiązującymi przepisami. O wsparcie w akcji poproszona została Policja.
– Polskie lasy są otwarte dla ludzi. Te w naszym zarządzie umożliwiają swobodne poruszanie się, m.in. w poszukiwaniu grzybów. Nasza obecna akcja ma na celu przeciwdziałanie sytuacjom, jakie nie powinny mieć miejsca w lesie: śmieceniu, wjeżdżaniu czy zastawianiu pojazdami dróg leśnych, używaniu ognia i niepokojeniu zwierząt w ich ostojach – wyjaśnia Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych.
Korzystanie z darów lasu jest jak najbardziej legalne, o ile znaleziono je na terenie lasu gospodarczego, a nie w parku narodowym czy rezerwacie przyrody. Poszukiwacze nie powinni także naruszać zakazów ⛔️wstępu obowiązujących w lasach. Nie powinni na przykład zapuszczać się w młodniki do 4 m wysokości.