THAI CHI – propozycja nowych zajęć rekreacyjnych

Zgodnie z deklaracjami naszego zarządu i wyrażanym zainteresowaniem mieszkańców, proponujemy nowy cykl zajęć ze specjalistą od sztuki TAI CHI. Sondażowe zajęcia odbędą się w świetlicy w piątek 1 października o godz. 16.00 na terenie świetlicy. Wymagany jedynie luźny swobodny strój. W przypadku zainteresowania kontynuacją zajęć, planujemy ich stały termin co piątek na terenie osiedlowej świetlicy.

Prezentujemy wprowadzenie  do zajęć wraz z krótką notką o prowadzącym.

Tai Chi (Taijiquan)

Chiński system ruchowy o wielowiekowej tradycji. Pierwotnie sztuka walki, obecnie system zbliżony do medytacji. Płynne, pełne wdzięku, taneczne ruchy. Spokój. Wyczucie tempa. Równowaga i harmonia. To pierwsze wrażenia jakich doznajemy obserwując ćwiczących.

Korzyści jakie daje uprawianie tej sztuki są ogromne. Prawdziwy, głęboki spokój wewnętrzny. Relaks. Poprawa koordynacji ruchowej i pewności siebie. Ćwiczenia przeciwdziałają wadom postawy, problemom z koncentracją czy nadpobudliwością.

Likwidują zatory energetyczne, regulują ciśnienie krwi, regulują i pogłębiają oddychanie. Efektem jest ogólna poprawa naszego zdrowia. Lepiej śpimy. Mniej chorujemy. Nasza witalność wzrasta i co niebagatelne, wzrasta także radość życia. I pewnie także jego jakość.

Nigdy nie przekonasz się jak to działa, jeżeli nie spróbujesz.

Tai Chi nie da się opisać. Tai Chi trzeba poczuć. Dla jednych będzie to rodzaj medytacji w ruchu. Dla innych -droga poszukiwania harmonii w życiu. Dla jeszcze innych -sztuka walki. Dla wszystkich- niezawodna metoda utrzymywania dobrej formy i kondycji organizmu.

Chi kung (Qigong)

Chiński system poprawy zdrowia i witalności. Dosłownie tłumaczy się go jako „zarządzanie energią Chi”.

Obejmuje unikalne ćwiczenia oddechowe, delikatne ćwiczenia rozciągające i pracę z umysłem. Sztuka ta jest w Chinach niezmiernie popularna i ciągle aktualna, mimo że jej fundamenty sięgają dwóch,  a nawet trzech tysięcy lat wstecz. Proponujemy w tym bloku kilka specyficznych układów ruchowych, o egzotycznie brzmiących nazwach np: 8 Kawałków Brokatu, Zamiana Mięśni i Ścięgien, 6 Uzdrawiających Dźwięków, Dokazywanie 5 Zwierząt.
Każdy z tych systemów dotyka jakiegoś specyficznego aspektu naszego zdrowia czy naszej aktywności.

Do grupy trenującej Tai chi trafiłem właściwie przypadkiem. Lata temu… To co zobaczyłem to była miłość od pierwszego wejrzenia.

Trwa do dziś.

Płynny, taneczny, pełen skupienia a zarazem wewnętrznej mocy ruch. To widać z zewnątrz.

Idąc ścieżką Tai Chi konsekwentnie odkryłem w starym chińskim systemie głębię, której istnienia nawet nie podejrzewałem. A jednocześnie wielopłaszczyznową użyteczność. Ono zmieniło moje życie! Mam nadzieję że na lepsze;) To od wewnątrz.

Pełen szacunku dla szeregu pokoleń chińskich mistrzów, których intuicja i doświadczenie zbudowało ten system, a których czuję się pełnym pokory i świadomym swoich niedoskonałości uczniem, staram się ze wszystkich sił go propagować.

Na swojej drodze Tai Chi spotkałem Nauczycieli, z których każdy podarował mi coś osobistego.

W kolejności chronologicznej są to:

Jacek Kryg, Piotr Ziemba, Jarek Michalak, Natasza Czerwińska, Yang Jwing-Ming, Cai Hong (Howard Choy),  Chin Fan Siong (Sam Chin), Joshua Craig, Wai Han Jun, Nick Gudge.

Wiele spotkań seminariów, treningów, rozmów, studiów….

Choć konfrontacja nie jest dla mnie czymś najważniejszym, postanowiłem sprawdzić swoje umiejętności na Mistrzostwach Europy w Paryżu w 2006 r. Zdobyłem mistrzowski tytuł w kategorii Tui Shou.

Nazywam się Jacek Krajewski. Z wykształcenie jestem biologiem molekularnym, jednak tutaj istotniejsze będzie, że jestem doświadczonym instruktorem Tai Chi Chuan z wieloletnim stażem. Obecnie trenuję grupy osób w Poznaniu i okolicach. Organizuję również kilkudniowe seminaria oraz obozy Tai chi.

Zapraszamy