Informacje dla uchodźców z Ukrainy

Szanowni mieszkańcy i nowo przybyli sąsiedzi z Ukrainy.

Zarząd osiedla jest zarówno społecznie jak i formalnie zaangażowany w różne procedury pomocowe związane z bieżącą sytuacją przybywających do naszej gminy uchodźców. Czynimy co w naszej mocy by Wam dopomóc. Mamy na naszym osiedlu zarejestrowanych już kilka rodzin i kilkanaście osób. Zgodnie z informacjami OPS Suchy Las, prosimy o kierowanie informacji o nowo przybywających do tego miejsca https://www.suchylas.pl/…/04/zespol-ds-pomocy-ukraincom-2/ oraz na ręce przewodniczącego zarządu osiedla celem optymalnego skoordynowania działań pomocowych.

Jednocześnie celem lepszego dotarcia z bieżącymi informacjami na naszej osiedlowej stronie umieściliśmy oddzielny link

https://osiedlegrzybowe.zlotniki.com/infolinie-dla-uchodzcow/ ,

gdzie będziemy gromadzić wszystkie ważne wiadomości przede wszystkim  z terenu naszej gminy i dot. naszego osiedla, które mają dopomóc zarówno samym przybyłym jak i opiekunom tych konkretnych osób i rodzin.

Dzisiaj odbyło się kolejne spotkanie zespołu ds. pomocy uchodźcom. Jednym z głównym tematów była opieka nad obywatelami Ukrainy w kontekście nowych przepisów, które wkrótce mają wejść w życie. Nie do końca jednak wiadomo, jakie ostatecznie zapisy znajdą się w specustawie, w związku z czym wiele pytań pozostaje na razie bez odpowiedzi.
W skrócie:
? działa punkt rejestracyjny w Ośrodek Pomocy Społecznej w Suchym Lesie – do wczoraj zarejestrowało się 232 osoby, ale nowe wciąż przybywają
? wraz z liczbą mieszkańców wzrasta ilość śmieci – ZGK Suchy Las może podstawić dodatkowe pojemniki na odpady, należy jednak zaktualizować deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami
? wejścia na basen Park Wodny Octopus dla uchodźców wg taryfy ulgowej
? póki nowe przepisy nie wejdą w życie, nie należy zgłaszać się po numer PESEL do urzędu – czekamy na więcej informacji w tej sprawie
? zaświadczenie, na podstawie którego uchodźcy przez 30 dni mogą bezpłatnie jeździć komunikacją miejską, należy uzyskać w Punkcie Obsługi ZTM – najbliższy znajduje się przy pętli PST na os. Jana III Sobieskiego.
Więcej przeczytacie na naszej stronie ▶ https://www.suchylas.pl/…/informacje-od-zespolu-ds…/