Pismo komisji ds. zadrzewienia osiedla i przebudowy placu grzybowego do Wójta

Szanowni Sąsiedzi,
jako powołana kilkanaście dni temu komisja ds. zadrzewienia osiedla i przebudowy Placu Grzybowego przygotowaliśmy pismo do Wójta Gminy Suchy Las. Jego treść zamieszczam poniżej:
Szanowny Panie Wójcie,
powołana 12 września 2022 roku, przy Zarządzie Osiedla Grzybowego, komisja ds. zadrzewienia osiedla i przebudowy Placu Grzybowego, postanowiła rekomendować kilka działań, które wpłyną na poprawę jakości życia i kierunek rozwoju naszego osiedla.
Uważamy, że na Osiedlu Grzybowym powinny powstać realne strefy cienia, miejsca w których można będzie odpocząć w otoczeniu zieleni i śpiewu ptaków.
Za priorytet uznaliśmy wykonanie nasadzeń rodzimych drzew: lipa, klon, brzoza, sosna, które w przyszłości osiągną pełne rozmiary charakterystyczne dla tych gatunków. Powinny one rosnąć w otoczeniu krzewów przyjaznych ptakom, takich jak: dzika róża, dereń, berberys, jarzębina, rokitnik, cis…
Chcielibyśmy, aby nasze dwie główne ulice: Sosnowa i Muchomorowa w przyszłości stały się alejami, podobnymi do ul. Szkolnej w Suchym Lesie (na wysokości szkoły nr 1 i GOSu) czy ul. Zakopiańskiej w Poznaniu, a niektóre wewnętrzne drogi osiedlowe upodobniły się do ul. Promienistej w Suchym Lesie.
Za jeden z priorytetów na kolejne lata uznaliśmy zmniejszenie powierzchni wyłożonej kostką na rzecz zieleni na Placu Grzybowym. Zdajemy sobie sprawę, że tego typu prace wymagają wykonania prac projektowych i zarezerwowania środków finansowych.
PROPONOWANE DZIAŁANIA – jesień 2022
W pierwszej kolejności, zgodnie z propozycją UG, w ramach budżetu przewidzianego na realizację projektu zagospodarowania zieleni na Placu Sokoła (40 tys. zł), chcielibyśmy:
– posadzić drzewa na skwerze przy ul. Jaskółczej i Muchomorowej oraz sąsiadującej z nim działce nr 1041,
– posadzić drzewa u zbiegu ulic Muchomorowej i Nektarowej,
– zastąpić uschniętego platana przy placu zabaw (róg ul. Sosonowej i Podgrzybkowe) żywym drzewem,
– kontynuować nasadzenia na boisku,
– zainicjować sadzenie drzew wzdłuż wybranych ulic: Sosnowa, Muchomorowa, Krucza, Żurawia, Słowicza…
Zależy nam, aby środki finansowe zostały spożytkowane na zakup sadzonek i ziemi.
Bardzo chętnie, pod profesjonalnym nadzorem, posadzimy zakupione przez Urząd Gminy drzewa w ramach integracyjnego czynu społecznego.
Jesteśmy przekonani, że otaczająca nas zieleń ma nieoceniony wpływ na jakość życia mieszkańców.
Deklarujemy otwartość na dialog i chęć współpracy.
w imieniu komisji przy zarządzie osiedla
Paweł Młodkowski, przewodniczący