Kilka przemyśleń dot. nowej procedury planistycznej, niestety jej część konsultacyjna przypadła na gorący okres wakacyjny. Uwaga – ważna data 13 sierpnia 2024 – to końcowa data ewentualnego zgłaszania uwag i wniosków do wyłożonego do publicznej wiadomości dokumentu Prezentacja-Studium-JAG, czyli Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Suchy Las.
Procedura została wywołana ponownie decyzją RG z dnia 31.01.2022 z powodu wyroku Sądu Administracyjnego, który zakwestionował przyjęte rozwiązania przestrzenne z uchwały RG z dnia 28.10.2021 (obowiązujące obecnie Studium). Temu poprzedniemu dokumentowi zarzucono przede wszystkim kwestie zakazu lokalizacji na terenach rolnych nowych budynków oraz dopuszczalnej rozbudowy istniejących obiektów na terenach rolnych. Sprawa ta rozpaliła dyskusje wówczas, ale także i obecnie w trakcie spotkania konsultacyjnego na terenie Chludowa. Zarzucano władzom gminy brak chęci realnych konsultacji z zainteresowanymi.
Zwrócić uwagę trzeba także na proponowane nowe zapisy lokalizacji kilkuhektarowych terenów przeznaczonych pod obiekty sportowe – konkretnie stadion sportowy, które w nowej propozycji urbanistów zostało przewidziane w tym dokumencie w rejonie ulicy Złotnickiej po zachodniej stronie torów kolejowych i przyszłej trasy tzw. Nowoobornickiej, prawie na wysokości Osiedla Grzybowego. Rozważając obecny stan i przepustowość ulicy Złotnickiej, braki w rozwiązaniach komunikacyjnych (szczególnie tranzytowych) w rejonie Suchego Lasu i Złotnik, czy taka lokalizacja pomiędzy Osiedlem a Złotnikami Wieś będzie optymalna dla tego typu funkcji? Zadziwiające jest także planowanie tego typu inwestycji wobec znacznych jeszcze braków w budowie sieci kanalizacyjnych czy innych elementów infrastruktury na znacznym terenie naszej gminy.
Konsultacje w trybie bezpośredniego spotkania miały miejsce poza w/w Chludowem także w Suchym Lesie. W trakcie tego spotkania poruszono m.in. problematykę terenów Rodzinnych Ogródków Działkowych. Przedstawiciele tych terenów usłyszeli, że zmiany w Studium nie przewidują jakichkolwiek zmian co do tych terenów.
Poruszyłem tematykę wytyczonej już i projektowanej aktualnie trasy S11 (od Złotkowa do Parkowa obok Obornik), zwracając uwagę, że należy zadbać o poprawne skomunikowanie działek, osiedli i skupisk domów, które ta trasa szybkiego ruchu przetnie na dwie części naszej gminy. Temat ten był już poruszany na komisjach oraz w spotkaniach mieszkańców Chludowa, Zielątkowa czy Golęczewa. Sprawa poprawnego skomunikowania (tzw. dróg serwisowych) tworzonego obecnie projektu technicznego nowej trasy S11 powinna zostać odpowiednio skonsultowana z zainteresowanymi. Studium nie ma w tej kwestii żadnych rozwiązań poza jedynie ostatecznym wyborem osi trasy i jej głównych węzłów komunikacyjnych. Podobny zresztą stopień ogólnikowości zawiera ten dokument co do zaznaczonego przebiegu tzw. nowoobornickiej czyli obwodnicy SL i Złotnik.
Kwestia lokalizacji nowej szkoły w rejonie Złotnik. Temat ten jest podnoszony od lat przez społeczników ze Złotnik – Osiedla. Ważną informacje o charakterze demograficznym podaje omawiany dokument. W roku 2006 ilość mieszkańców SL kształtowała się na poziomie 13,5 tyś mieszkańców; w roku 2022 dane statystyczne podawały liczbę 20,5 tyś (nie mylić z ilością mieszkańców zameldowanych); szacowane liczby na rok 2030 podają przewidywanych 23,5 tyś a w roku 2050 aż 31,5 tyś. Jak widać także z danych naszych jednostek samorządowych – dużo bardziej wzrost ilości nowych mieszkańców następuje zdecydowanie bardziej na terenie Złotnik niż Suchego Lasu (tylko na terenie nowego osiedla Złotniki Park mamy 1000 nowych młodych mieszkańców). Przy okazji publicznej debaty 15.07 br. poświęconej planowanym zmianom w jednym z najważniejszych planistycznych dokumentów gminy urbaniści przedstawili w/w prognozę demograficzną, z której wynika, że faktycznie naszą gminę zamieszkuje znacznie więcej mieszkańców niż wynika z zameldowania. Co więcej wskazano, że w ciągu najbliższych lat przyrost ten będzie na tyle dynamiczny, że musimy zabezpieczyć niezbędne tereny pod usługi społeczne, w szczególności budowę szkoły w północnej części gminy (Zielątkowo/ Golęczewo). Obecnie planuje się budowę szkół podstawowych w Biedrusku (ogłoszono już przetarg) oraz w Złotnikach Osiedlu (zaplanowano w 2024 r. realizację poszerzonej koncepcji wraz z kosztorysem).
Posiłkując się przywołanymi tu szacunkami demograficznymi, ponownie należało by przypomnieć, że tego typu dokumenty perspektywiczne winny przeanalizować konkretniejsze wizje rozwiązania problemów komunikacyjnych w zakresie ruchu tranzytowego szczególnie na osi południkowej. Wizja realizacji drogi po stronie Poznania wraz z wiaduktem na ul. Sucholeskiej oraz w/w trasy ekspresowej S11, pokazuje, że prawie 60 % mieszkańców naszej gminy po 2029-2030 roku pozostanie z jeszcze bardziej nabrzmiałymi problemami zakorkowanej ulicy Obornickiej na odcinku między wiaduktem Narutowicza a węzłem w Złotkowie. Jeszcze raz należy przywołać dane – w roku 1995 roku gminę zamieszkiwało nie całe 9 tyś mieszkańców (w 2006 już 13,5 tyś a w 2030 będzie to 23,5 tyś) – większość nowych mieszkańców zasili obszary właśnie w tej wskazanej części gminy. Jakie perspektywiczne rozwiązania komunikacyjne Studium proponuje dla tego problemu na najbliższe lata?
Wszystkie materiały dot. projektu dokumentu Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Suchy Las zaprezentowane są na stronach gminnych a ewentualne uwagi i wnioski należy składać na odpowiednim formularzu https://www.suchylas.pl/2024/06/21/projekt-zmiany-studium-bedzie-wylozony-od-28-czerwca/.
Uwagi należy składać na piśmie utrwalonym w postaci papierowej na adres Urzędu Gminy Suchy Las, ul. Szkolna 13, 62-002 Suchy Las lub postaci elektronicznej, w tym za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej, na następujące dane kontaktowe: e-mail: konsultacje.npp@suchylas.pl; adres skrzynki podawczej na platformie ePUAP: /k4nd546jr2/SkrytkaESP Uwaga złożona elektronicznie powinna być opatrzona kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym. Ww. uwagi powinny zawierać imię i nazwisko albo nazwę oraz adres zamieszkania albo siedziby, przedmiot uwagi oraz oznaczenie nieruchomości, której dotyczy. Uwagi należy składać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 13 sierpnia 2024 r.
Jarosław Dudkiewicz. radny