Po listopadowej sesji Rady Gminy

W dniu 28 listopada odbyła się kolejna sesja IX kadencji RG, którą nie zdominowały jakieś wyjątkowo kontrowersyjne tematy.  Głównym wątkiem pierwszej części sesji była dość zaskakująca informacja z KM Policji połączona z propozycja nowelizacji budżetowej dot. planów zakupu obiektu przy ul. Wierzbowej  w Suchym Lesie dla potrzeb nowej lokalizacji gminnej komendy policji. Przypominając, temat od kilku lat jest przedmiotem podpisanego Porozumienia między Gminą a Policją w ramach którego po planowanej przebudowie obiektu Urzędu Gminy, miała powstać nowy budynek na działce u zbiegi ulic Stefańskiego i Poziomkowej. Tematem dyskusyjnym w kolejnych analizach budżetowych był problem finansowania samej budowy ze środków centralnych Policji. Obecna propozycja współfinansowania zakupu tego obiektu wydała się Radzie optymalna także z punktu widzenia terminu możliwego uruchomienia nowej komendy po jej przystosowaniu dla potrzeb Policji.

W głównej części sesji dyskusje wywołała także sprawa propozycji zmian stawek od środków transportowych (dla autobusów i tzw. hybryd) co argumentowane było duża konkurencją na rynku (podatków od środków transportowych) i potencjalna perspektywą wzrostu przychodów z tego tytułu do budżetu o co zabiegali Wójt Grzegorz Wojtera i p-lka spółki LARG (A. Ohirko).

Pozostałe tematy administracyjne nie wywoływały tyle dyskusji, choć trzeba dodać, że po kilku posiedzeniach komisji i po poprzedniej sesji zatwierdzono wreszcie regulamin funkcjonowania obu poczekalni dworcowych w Złotnikach i Golęczewie, przy pewnym niezadowoleniu wyrażanym przez część radnych (w tym niżej podpisanego), gdyż nie rozwiązano problemu synchronizacji godzin ich otwarcia z grafikiem kursów PKM-ki. Urząd zadeklarował, że uchwalany Regulamin będzie jeszcze podlegał pod tym względem zmianom.

Inne tematy pierwszej części sesji nie wywoływały większych emocji. W części drugiej usłyszeliśmy w informacjach Wójta o wstrzymaniu naboru wniosków do programu CZYSTE POWIETRZE, o kolejnych procedurach przygotowania inwestycji budowy ul. Czołgowej od skrzyżowania z Obornicką / Złotnicką, o otwarciu ofert przetargowych na realizacje oczekiwanej budowy chodnika w ul. Sosnowej (od przystanku autobus. do Jodłowej / Rydzowej), o podpisaniu umowy na projekt budowy ścieżki rowerowej w ul. Muchomorowej pomiędzy odnogami Ptasiego Zaułka (termin 6 miesięcy), o robotach przy budowie ścieżki rowerowej w ul. Obornickiej (pomiędzy Borówkową a Nektarową) i dalszym przygotowaniu do realizacji kolejnego odcinka (od Nektarowej na północ).

W ramach wyjaśnień interpelacji niżej podpisany wziął udział w dyskusji nt. skargi mieszkańców ulic Azaliowa i Pigwowa w Złotnikach, którzy pomimo deklaracji wykonawcy nie doczekali się realizacji oświetlenia ulicznego w ulicy Pigwowej. W wyniku podjętych działań wyjaśniających komisja skarg RG zwróciła uwagę na zaniechania po stronie urzędu, który na odpowiednim etapie inwestycji nie zwrócił uwagę na brak realizacji pełnego zakresu robót wynikającego z wydanego i uzgodnionego PnB oraz PnU. Brak wyegzekwowania tego zakresu od dewelopera (co obecnie władze gminy deklaratywnie zamierzają wykonać), może zaskutkować potrzebą wydatkowania kolejnych publicznych środków gminnych.

Radni zwrócili tez uwagę na temat nakładających się imprez i uroczystości patriotycznych w dniu Święta Niepodległości, nt. problemu ograniczeń w iluminacji świątecznych a radna Radzięda zwróciła uwagę na brak ogłoszenia przez Wójta od czerwca br. wyborów do Młodzieżowej Rady Gminy (włodarz gminy argumentował to małym zainteresowaniem potencjalnych chętnych).

Rada Gminy od połowy listopada do 16 grudnia (sesja budżetowa RG) pracuje na licznych posiedzeniach komisji stałych nad projektem budżetu na 2025 rok. Z punktu widzenia kwestii osiedla analizujemy możliwości wykonania wniosków mieszkańców zgłoszonych choćby w toku uchwały Zebrania Mieszkańców z dnia 18.09 br. (https://osiedlegrzybowe.zlotniki.com/2024/09/sprawozdanie-z-zebrania-mieszkancow-z-18-09-br/).   Ostateczne efekty tych czasami trudnych dyskusji znane będą po sesji budżetowej jw. ostatniej w tym roku. Grudzień przyniesie także zakończenie prac komisji rewizyjnej nad kontrolą spółki Zakład Gospodarki Komunalnej.

Jarosław Dudkiewicz, radny

Komisja Rewizyjna RG, przewodniczący