Protokół z zebrania Komisji ds. zadrzewienia osiedla i modernizacji Placu Grzybowego przy zarządzie Osiedla Grzybowego
Termin spotkania : środa, 02.01.2025 godz. 17.30
Miejsce zebrania: osiedlowa świetlica przy Placu Grzybowym 16
Obecni:
– członkowie komisji i zarządu: Paweł Młodkowski (komisja), Krzysztof Węgliński (k.), Tadeusz Szajerka (k. i zarząd), Magdalena Wozińska — Kubiak (k.), Krzysztof Kujawski (z.), Paweł Łęcki (k.), Jarosław Dudkiewicz (k. i z.)
Obecnych 7 osób (w tym 6 członków komisji, 3 z zarządu).
Poruszone tematy i wypracowane stanowisko:
W dniu spotkania komisji do zarządu osiedla trafiło pismo Urzędu (z 27.12 ubr.) jako odpowiedź na poruszone 1westie w piśmie zarządu do Wójta z 26.11 ubr.
https.//osiedIegrzybowe.zIotniki.com/2024/11/sprawy-komunalne-w-pismie-do-wojta/
https://osiedlegrzybowe.zlotniki.com/202s/o1/najpilniejsze-tematy-komunalne-odpowiedz-urzedu/
1/ Spotkanie z nadleśnictwem w sprawie lasku – pismo z 25.10 br.
W wyniku sierpniowego spotkania z nadleśnictwem i prowadzonych jesienią prac porządkowych doszło do wymiany korespondencji i wielu uwag mieszkańców nt. sposobu prowadzonych prac porządkowych w lasku przy Muchomorowej i Szkółkarskiej przez nadleśnictwo. Do zarządu trafiło pismo nadleśnictwa z 25.10 ubr.
Analizowano sytuację jaka powstała w sąsiedztwie osiedla w lasku, który po pracach porządkowych ma pozostawionych sporo połamanych gałęzi. Jest przez to wrażenie nieporządku a także miejsca które w ocenie mieszkańców zostały nadmiernie wycięte.
Komisja przychyla się jednak do stwierdzenia, że trudno wchodzić w kompetencje profesjonalistów z nadleśnictwa, choć chętnie spotka się w sprawach poruszanych tj. powrotu słupków blokujących na ścieżki swobodne wjazdy,-możliwego uporządkowania (wyszutrowania ścieżki pieszej do rejonu cmentarza) oraz propozycji wspólnych uzgodnień co do dalszych nasadzeń ; prośba by zarząd wystąpił o informacje dotyczącą ewentualnych nasadzeń, ich rodzaju – podyktowanych warunkami siedliskowymi).
https://osiedlegrzybowe.zlotniki.com/2024/J0/odp-nadlesnictwa-w-sprawie-robot-w-lasku/
2/ Projekt Modernizacji Placu Grzybowego – organizacja spotkania z UG przed zakończeniem prac proj. (koniec lutego ’2025);
Zgodnie z pozyskanym w/w pismem członkowie komisji oczekują spotkania koordynacyjnego w sprawie ostatecznej wersji projektu technicznego modernizacji Placu — koniecznie jeszcze przed jego zakończeniem. Celem spotkania nie jest zmiana ogólnej wybranej w konsultacjach społecznych koncepcji planowanych robót, a jedynie możliwość skorygowania detali aranżacyjnych placu, sprawy wygody parkowania (poprawy geometrii stanowisk), analizy projektu organi2acji ruchu, kwestii nowych nasadzeń czy uwzględnienie aktualizacji map rozmieszczenia i ewent. zmian w zakresie infrastruktury podziemnej.
Komisja przychyla się do inicjatywy wicewójt, wyrażonej m.in. na ZM by szukać możliwości zewnętrznego sfinansowania projektu modernizacji Placu (ekofundusze?).
Członkowie komisji pochylili się też nad propozycją warsztatów zielarskich by w obrębie placu zaplanować także tzw. piramidę ziołową (pomysł podpatrzony w Dani) — ostatecznie komisja nie zaleca tego pomysłu ze względu na konieczność szczególnej opieki nad takim miejscem.
Komisja wraz z zarządem będzie postulować o zorganizowanie takiego spotkania koordynacyjnego nad projektem Placu.
3/ Sprawa realizacji nawierzchni (w tym nasadzenia) ul. Pawiej
Temat byt już dyskutowany publicznie — wydaje się, że ten ostatni odcinek nie wybudowany na osiedlu powinien przynajmniej spełniać podobne funkcje jak bliźniaczo zrealizowany odcinek ul. Kruczej (w roku 2023), gdzie po modyfikacjach projektowych zadbano o miejsca nowych nasadzeń oraz miejsc postojowych bez realizacji niepotrzebnego, w ocenie komisji, w tym miejscu chodnika o szer. 3 mb.
Szkic sytuacyjny będzie załącznikiem do wniosku do Urzędu o uwzględnienie tych propozycji, które zostaną także poddane pod publiczną dyskusje wśród mieszkańców.
patrz także
https://osiedlegrzybowe.zIotniki.com/2025/01/ul-pawia-jaki-projekt-budowy/
4/ Kwestia przejazdu kolejowego na ul. Złotnickiej;
Członkowie komisji zwracają uwagę, że tematyka trochę wykracza poza zakres aktywności, do której komisja została powołana, ale zajmie stanowisko dla najbliższego posiedzenia zarządu.
Komisja zdecydowanie uważa, że obecne rozwiązanie jest bardzo niebezpieczne — powstałe 4 lata temu przystanki PKM-ki zostały źle zaprojektowane w aspekcie bezpiecznego dojścia szczególnie do przystanku w kierunku Poznania (po zachodniej stronie torów).
Wyrażamy dezaprobatę dla tłumaczenia organów odpowiedzialnych za ten stan rzeczy tzw.,,trwałością projektu” (środki unijne), gdyż przy co raz większej ilości przejeżdżających pojazdów może dojść do tragedii.
Komisja będzie zalecać zarządowi osiedla wysyłanie jednoznacznych opinii i próśb z żądaniem wpłynięcia na decydentów z PKP i ZDP (droga powiatowa) oraz naszego Urzędu Gminy by przede wszystkim zadbać o BEZPIECZENSTWO tego miejsca. Uważamy, że nie można zastawiać się kwestiami formalnymi, gdyż źle zaprojektowane przystanki (bez dojścia do nich) prowokują niebezpieczne sytuacje – w naszej opinii przejście jest niewygodne, wąskie, trudno jednak tak je przebudowywać, żeby młodzi ludzie mogli w ostatniej chwili, tuż przed nadjeżdżającym pociągiem przekraczać tory oraz utrudniają przejście osobom z /i na wózkach. Potrzebne Są przemyślane pilne zmiany tym miejscu.
patrz również
5/ Pomysł budowy stadionu przy ul. Złotnickiej;
Komisja takie w tym temacie uważa, że r6wniei wychodzi poza zakres aktywności, do której została powołana bo jako komisja mamy inne zadania. Jako mieszkańcy jednak mamy prawo się sprzeciwiać, ale jako komisja nie jesteśmy w żaden sposób umocowani do oficjalnego wyrażania się w ten sposób – przekazujemy jedynie swoje uwagi w tej sprawie zarządowi osiedla. Członkowie komisji w dyskusji ustosunkowali si do pojawiających się w przestrzeni publicznej informacji Wójta o chęci budowy stadionu w sąsiedztwie osiedla (przy ul. Złotnickiej) – ok. 450 m w linii prostej od granic osiedla.
Sprawa wydaje się bulwersująca, gdyż w tej sprawie nie było żadnych konsultacji z mieszkańcami. Ponadto fatalnie ten pomysł może wpłynąć na warunki cywilizacyjne na osiedlu i spadek wartości działek i istn. posesji. Nie rozwiązanie problemu wciąż rosnącego ruchu tranzytowego przez osiedle, brak realnych działań dla stworzenia możliwości budowy obwodnicy Suchego Lasu i Złotnik spowoduje gigantyczne problemy z dalszym funkcjonowaniem takich miejsc jak Osiedle Grzybowe czy budowane obecnie osiedle w Złotnikach – Wieś.
Do członków komisji oraz zarządu – przy okazji procedowania Studium a takie Planu Ogólnego dla Gminy- od sierpnia dotarto kilkadziesiąt głosów sprzeciwu ze strony mieszkańców dla tego nieprzeanalizowanego publicznie pomysłu. Zwracano też uwagę, że potrzebne są konkretne działania rozwiązujące bieżące problemy z wąską ulicą Złotnicką i brakiem alternatywy komunikacyjnej dla zakorkowanych już co raz bardziej ulic osiedlowych.
Zgromadzeni na spotkaniu zdecydowanie nie popierają tej idei i ze wszech miar uważają, że należy rozpocząć działania protestacyjne (a przynajmniej uzmysławiające mieszkańcom takie plany) przeciwko zakupowi terenu pod taką inwestycje oraz budowie tego obiektu w tym miejscu. Jednocześnie wyrażamy nadziej , że Rada Gminy nie zatwierdzi wydatkowania tak pot innych srodk6w na tego typu pomosty.
Patrz także:
https://osiedlegrzybowe.zlotniki.com/2024/11/plan-ogolny-stadion-przy-osiedlu/
6/ stan istniejących nasadzeń na osiedlu; sprawa nasadzenia kompensacyjnego za wyciętą wierzb z ul. Opieńkowej; inne
- oczekiwanie na propozycje kolejnych nasądzeń na osiedlu w ramach działań kompensacyjnych w obrębie zadań całej Gminy; budżet ZL 2025 nie ma wydzielonych srodk6w na nasadzenia;
- komisja uważa, ze trzeba zaproponować wspólną z Urzędem wizji lokalnej nieprawidłowości w funkcjonowaniu oświetlenia ledowego – zgodnie z sugestią z w/w pisma UG z 27.12 ubr.
- podobnie wygląda sytuacja z przerastającą roślinnością – komisja sugeruje takie spotkanie w ref. komunalnym w aspekcie zarastających chodnik6w i chwast6w wielkości krzak6w przy mato uczęszczanych szlakach pieszych; komisja rekomenduje zarządowi by pilnie zająć się tym tematem (ustaleniami z UG).
Spotkanie zakończono ok. 19.00 Protokołował JD.