Pisma i interwencje w roku 2024

02.01.2024 Interwencja w ref. komun. w sprawie prawidłowości ustawienia tzw.luster bezpieczeństwa na ulicy Sosnowej oraz braku lustra na ul. Sowiej/ Muchomorowej.

02.01.2024 Obwieszczenie Wójta w sprawie wyłożenia projektu MPZP w Złotkowie (rejon bocznicy kolejowej).

 

08.01.2024 Uwagi do  Urzędu Gminy w sprawie możliwości realizacji przejścia dla pieszych w ul. Muchomorowej (Gołąbkowa / Sowia) oraz w spr. braku odpowiedzi na pismo z 29.11 ubr.

10.01.2024 Pismo – obwieszczenie Wojewody  Wielkopolskiego o Kwalifikacji Wojskowej w 2024r.

OBWIESZCZENIE_kwalifikacja wojskowa 2024 r.

15.01.2024 Interwencja w Urzędzie Gminy w sprawie nieporządków wokół tzw. punktów zbiórki rzeczy na rzecz PCK na osiedlu.

19.01.2024 Interwencja w Urzędzie Gminy w sprawie odśnieżania fragmentu drogi dojazdowej przy ul. Muchomorowej 7.

23.01.2024 Interwencja w Urzędzie Gminy i Zakładzie Komunikacji Publicznej w sprawie zgłaszanych uwag mieszkańców o zachowaniach kierowców autobusów linii nr 901 przejeżdżających ulicami Sosnową, Jaskółczą i Muchomorową na osiedlu.

Pismo od mieszkanki:

Dzień dobry,
byłam dziś świadkiem niebezpiecznej sytuacji, jadący z górki ul. Jaskółczą (czyli w kierunku z Sobieskiego do Złotnik) autobus 901, nie ustąpił pierwszeństwa samochodowi wyjeżdżającemu z ul.Przepiórczej (Honda, combi, z bagażnikiem-„pudłem” na dachu). Na szczęście samochód poczekał aż autobus przejedzie.
 
Niestety podobne sytuacje mają miejsce codziennie. Słyszę od sąsiadów mieszkających na Przepiórczej i przecinających kilka razy dziennie skrzyżowanie z Jaskółczą. Dopóki jest to samochód, niebezpieczeństwo istnieje, ale nie jest najwyższe – gorzej gdy mówimy o dziecku na rowerze lub hulajnodze itd.
Proszę zwrócić też uwagę, że na ul. Przepiórczej i Żurawiej nie ma chodnika, nie ma też przejść dla pieszych na ul. Jaskółczej aby piesi z Żurawiej czy Przepiórczej lub z domu nr 1 przy ul. Jaskółczej mogli bezpiecznie przejść przez ul. Jaskólczą. A część kierowców autobusu 901 niestety ani nie respektuje zasady „prawa wolna” ani nie przepuszcza pieszych chcących przejść prze ulicę.
 
Piszę część, gdyż widzę, że jest przynajmniej jeden kierowca, który jeździ bardzo ostrożnie i przepuszcza zarówno pojazdy z prawej, jak i pieszych, jeździ ostrożnie zdając sobie sprawę że jeździ uliczką osiedlową pomiędzy domami.
 
Nie wiem czy autobusy mają z przodu kamerę i czy mogą Państwo zweryfikować sobie to zajście z dziś.
Lub czy istnieje jakaś inna metoda abyście Państwo zweryfikowali i uwierzyli nam mieszkańcom, jak kierowcy autobusu łamią zasady ruchu obowiązujące na osiedlu.
 
Apeluję o przypomnienie WSZYSTKIM kierowcom 901 zasad ruchu obowiązujących na osiedlu grzybowym, oraz uświadomienie im, że nie zawsze „większy ma rację”, a w zderzeniu z autobusem, dziecko wyjeżdżające z uliczki na rowerze (i mające pierwszeństwo) nie ma szans.
 
ps. mnie z kolei autobus niedawno prawie staranował, gdy jechałam autem pod górkę Jaskółczą od Muchomorowej, a autobus jechał z górki, środkiem i zupełnie zignorował tą mini zatoczką, którą na potrzeby autobusów specjalnie wybudowano (na potrzeby mijania się) na przeciwko budynku Jaskółcza 2. Musiałam uciec na chodnik by uniknąć zderzenia. Niestety, z powodu choroby dziecka nie miałam wtedy czasu napisać maila ze zgłoszeniem tego zdarzenia.
(…)
Proszę aby Urząd Gminy oraz Zarząd Osiedla skutecznie zajęli się sprawą, doprowadzili do weryfikacji istnienia sytuacji takich jak wyżej opisane, wyciągnięcia konsekwencji wobec kierowców łamiących zasady ruchu, oraz do zmiany sposobu jazdy kierowców na terenie osiedla Grzybowego.
 
(dane nadawcy tylko do wiadomości zarządu)
 

23.01.2024 Interwencja w UG  sprawie bezpłatnych przejazdów w okresie smogu.

Prawdopodobnie zima jeszcze nie odpuści, a w styczniu mieliśmy kilkanaście dni jej ostrego wymiaru. Niestety wiązało się to z fatalnie zalegającym smogiem, również nad Suchym lasem, którego m.in. czujniki na osiedlu (https://grzybowe.aqi.eco/pl) wyłapywały jako maksymalne poziomy zagrożenia zdrowia i życia. Wiele osób zgłaszało się do niżej podpisanego oraz zarządu osiedla, prowadziły polemikę na forach internetowych czy w takich okresach nie można by uruchomić darmowej komunikacji publicznej. Sprawa ta stała się także przedmiotem dyskusji na posiedzeniu komisji Porządku Publicznego, Ochrony Środowiska i Spraw Komunalnych Rady Gminy SL w dniu 23 stycznia br.
Jak wyjaśnił kierownik ref. komun. UG p. Damian Torba takie regulacje już istnieją: tj. uprawnienia do zwolnień i ulg w opłatach za przejazdy na liniach ZTM w Poznaniu obowiązujące od 29 grudnia 2023 r. jak w tabeli :
SKMBT_C36424013014500
Jarosław Dudkiewicz, radny Gminy Suchy Las
przewodniczący komisji Porządku Publicznego, Ochrony Środowiska i Spraw Komunalnych Rady Gminy Suchy Las,
klub radnych Gmina Obywatelska Suchy Las

05.02.2024 Interwencyjne uzgodnienie robót z UG i ZGK – kontynuacja realizacji postulatów wymiany zdewastowanej nawierzchni i obniżania krawężników w rejonie przejść dla pieszych.

14.02.2024 Wyjaśnienia stanu uzgodnień aktualizacji umów przyłączeniowych do mieszkań i domów na osiedlu z AQUANET.

20.02.2024  Wyjaśniająca interwencja w ZGK SL nt. czyszczenia pojemników – kontenerów na śmieci.