Komunikat Wójta z 25.03.2020

Komunikat Wójta Gminy Suchy Las z 25 marca 2020 r.

Szanowni Państwo wczoraj, w związku z walką z koronawirusem, Rozporządzeniem Ministra Zdrowia zostały wprowadzone kolejne ograniczenia w naszym codziennym funkcjonowaniu.
Zostało wprowadzone ograniczenie swobodnego przemieszczania się poza sytuacjami:

– dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością,

– wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności. Przypominamy, że sprawy pomocy osobom starszym, samotnym, niepełnosprawnym oraz osobom w kwarantannie prowadzi Ośrodek Pomocy Społecznej. Potrzeby w tym zakresie prosimy zgłaszać pod nr tel. 61 2500 360 w poniedziałki od 8.00-17.00, od wtorku do piątku od 7.30-15.30. Dziękuję za społeczne inicjatywy, które się pojawiły w tej sprawie oraz deklaracje pomocy przekazywane dyrektorowi OPS,

– załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

– Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

– Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób. Przypominamy, że od poniedziałku 30 marca 2020 r. do odwołania obowiązywać będą sobotnie rozkłady jazdy dla linii nr 901, 902, 904, 905 oraz 907, prowadzonych przez Zakład Komunikacji Publicznej w Suchym Lesie. Linia nocna nr 253 pozostaje w dalszym ciągu zawieszona. Decyzja ta została poprzedzona obserwacją zapełnienia pojazdów, z której wynika, że nie ma ryzyka przepełnienia autobusów.

– Dla wsparcia pojawiających się inicjatyw społecznych dotyczących pomocy służbom medycznym i szpitalom (m.in. szycie maseczek) zostało wydane zarządzenie Wójta Gminy Suchy Las z 25 marca 2020 r., które umożliwia sołectwom i osiedlom ponoszenie wydatków na ten cel z funduszu zadań lokalnych.

– Przypominamy, że Urząd Gminy pracuje wg zmienionych zasad. Wszelkie sprawy prosimy załatwiać drogą telefoniczną, mailową lub listownie. Przy wejściu do Urzędu znajduje się skrzynka, w której można składać korespondencję. Zdajemy sobie sprawę, że jest to sytuacja niekomfortowa dla wielu naszych klientów, ale obecnie jedyna, która pozwala ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa i utrzymać pracę urzędu. Osoby, które otrzymują informację z systemu o możliwości odbioru dowodu osobistego, a nie jest to sprawa pilna, prosimy o odłożenie tej czynności na dogodniejszy czas.

– Wg stanu na dzisiaj 33 naszych mieszkańców (27 adresów) objętych jest obowiązkową kwarantanną domową.

Apelujemy do Państwa o respektowanie przyjętych ograniczeń i pozostawanie w domach.