Gazeta Sucholeska – sierpień 2024
Nowy numer “Gazety Sucholeskiej” – poleca się do czytania
https://www.suchylas.pl/gazeta-sucholeska/
Zachęcamy do lektury tego numeru gdzie wiele informacji także o Osiedle Grzybowe Suchy Las – Zarząd Osiedla . Na str. 12 ciekawa retrospekcja dot. aktywności sportowo -rekreacyjnych, których nie brakuje u nas; na str. 14 przeczytacie o wieściach z osiedla; strona 30 publikacja o poznańskim czerwcu ’56 – wystawa ta była także w oknach naszej świetlicy; na str. 36 ciekawy artykuł o kobiecej piłce nożnej, której grupa OLYMPIQUE DAMES regularnie trenuje na naszym osiedlu;
Zapraszamy do lektury.
GŁOS WIELKOPOLSKI – 14.08.2024
GAZETA SUCHOLESKA – styczeń '2024
Wyjątkowo dużo w tym numerze GS o naszym osiedlu. Krótki historyczny i administracyjny rys o naszej jednostce samorządowej (str. 10); wieści z osiedla ( s. 9); o Karcie Mieszkańca (s. 3); o Złotych Godach (s. 4 i 5); o Zadaniach Lokalnych na 2024r. (s. 9); na str. 14 i 15 przeczytać można o budżecie gminnym (w tym o osiedlu) na 2024r. (radna Joanna Pągowska);
Jest też ważna informacja o rekrutacji do szkół i przedszkoli w SL na 2024/25 (str. 22) czy o wydarzeniach wokół WOŚP Suchy Las.
Można też przeczytać o wyjeździe sucholeskiej młodzieży do polskiego parlamentu organizowanym przez stowarzyszenie Gmina Obywatelska Suchy Las (str. 39).
https://www.suchylas.pl/wp-content/uploads/2024/01/GS-styczen-2024.pdf
– 20 października 2023
https://gloswielkopolski.pl/
W wydaniu Głosu Wielkopolskiego z dnia 20.10 br. ukazał się artykuł o wynikach wyborów na terenie Wielkopolski. Autor artykułu zwrócił uwagę na wyniki obwodowej komisji nr 6 na naszym osiedlu.
https://gloswielkopolski.pl/tak-glosowalas-wielkopolsko-mlodzi-zaskoczyli-wies-zawiodla/ar/c1-17999397
Tak głosowałaś Wielkopolsko. Młodzi zaskoczyli, wieś zawiodła
Spis treści
Frekwencja w Wielkopolsce najwyższa w historii
W całej Polsce frekwencja w wyborach parlamentarnych 74,38 proc. W Wielkopolsce do urn poszło 76,1 proc. uprawnionych. Była to najwyższa frekwencja w historii wyborów, przewyższając nawet tą z 4 czerwca 1989 roku. Najwięcej wielkopolskich głosów oddano w Poznaniu i powiecie poznańskim, gdzie zwyciężyła Koalicja Obywatelska. Do urn poszło odpowiednio blisko 84 i 85 proc. obywateli.
Nie licząc Szpitala Wojewódzkiego oraz domów studenckich, gdzie w głosowaniu brały udział te osoby, które się zgłosiły, najwyższą frekwencję w okręgu odnotowano w poznańskiej obwodowej komisji wyborczej nr 186. Frekwencja wyniosła tam 94,67 proc. Obwód obejmował budynki między innymi przy ulicach Bułgarskiej, Marcelińskiej czy Ptasiej na Grunwaldzie.
(…)
KO wygrywa pod Poznaniem
W samym Poznaniu Koalicja obywatelska uzyskiwała wysokie wyniki. W niektórych obwodach przekraczał on poziom 50 proc. Pod Poznaniem najwyższe poparcie uzyskała ona w gminie Suchy Las. 58,12 proc. wyborców oddało głos na KO w Złotnikach, w komisji nr 6, zlokalizowanej przy pl. Grzybowym na osiedlu o tej samej nazwie.
– To jest młode osiedle. Mieszkają tam ludzie wykonujący tak zwane wolne zawody. Mają oni bardzo otwarte podejście i proeuropejskie spojrzenie na nasze miejsce w świecie. Większość z nich swoją ciężka pracą doszło do jakiś efektów i widzi, że tylko pracą, a nie rozdawnictwem da się osiągnąć jakieś efekty
– mówi Jarosław Dudkiewicz, przewodniczący zarządu Osiedla Grzybowego, radny gminny i przedsiębiorca. Był on także członkiem lokalnej komisji wyborczej.
Dodaje, że na przestrzeni swojego 30-letniego zamieszkiwania na terenie osiedla zauważył, że tam zawsze dużo większe wsparcie miały centro-liberalne ugrupowania niż opcje skrajne.
– To nie jest zaskoczenie, że tak zdecydowaną przewagę miała u nas ta formacja
– stwierdza. Specyfika tego proliberalnego osiedla nie jest dziełem przypadku. Była to pierwsza inicjatywa stojąca za genezą funkcjonowania współczesnych deweloperów mieszkaniowych.
– Historia osiedla sięga początków lat 90. To była inicjatywa kilku osób z ówczesnego rektoratu Akademii Rolniczej oraz prywatnych osób, które chciały stworzyć coś nowoczesnego, na modłę zachodnich osiedli. Osiedle zaplanowane było dla ludzi, którzy chcieli się wyprowadzić z ówczesnych mniej atrakcyjnych rejonów Poznania; potem dołączyło do tej grupy szereg młodych ludzi wprowadzających się do poznańskiej aglomeracji za pracą – opowiada.
Miejsce to stało się wspólnotą ludzi pochodzących w dużej mierze z klasy średniej.
– Osiedle stało się atrakcyjne dla osób, które chciały mieszkać w środowisku ludzi podobnie myślących, mających swoje małe biznesy. Większość mieszkańców jest właścicielami własnych firm. Są emeryci, dużo młodych małżeństw. Wszyscy tam mają podobny sposób myślenia – mówi Dudkiewicz.
GAZETA SUCHOLESKA – wrzesień '2023
w numerze sporo informacji o osiedlu (str. 10) oraz relacja z Biesiady Jelonkowej (str. 37).
https://www.suchylas.pl/gazeta-sucholeska/
100 lat OSP Zielątkowo, 10 lat sołectwa Jelonek i 10 lat Klubu HDK PCK Błękitna Kropelka. W ostatnich tygodniach w gminie uroczyście świętowaliśmy wspomniane jubileusze. W tym roku swój jubileusz – 50-lecia pracy w Suchym Lesie – obchodzi także doktor Lilia Król-Wójtowicz. O m.in. tych wydarzeniach przeczytają Państwo w nowym wydaniu Gazety Sucholeskiej.
Gazeta Sucholeska – lipiec 2023
Zapraszamy do lektury bieżącego numeru GS, w której wiele informacji o aktywnościach ma naszym osiedlu…m.in. o festynie GRZYBOGRANIE – festyn rodzinny z okazji Dnia Dziecka na grzybowym ; o obecności Dniach Gminy; o sprawach bieżących w naszej jednostce. https://www.suchylas.pl/gazeta-sucholeska/
Sucholeski Magazyn Mieszkańców – marzec '2023
W marcowym numerze Sucholeskiego Magazynu Mieszkańców pojawiły się ciekawe dwa artykuły dotyczące spraw naszego osiedla – str. 14 – opis problemu docinki koron drzew na ul. Borowikowej oraz na str. 22/23 – ciekawa relacja z dużej imprezy integracyjnej NOCNE SALSATION współorganizowanej przez nasz samorząd w sali GOS z okazji Dnia Kobiet w dniu 4 marca br. Zapraszamy do lektury.
https://sucholeski.eu/…/2023/03/2023_03_marzec-www.pdf
str. 14 oraz str. 22/23
Sucholeski Magazyn Mieszkańców Gminy – styczeń’2023
str. 19
osiedlowa wigilia – 10 grudnia 2022
Gazeta Sucholeska – listopad '2022
Zachęcamy do lektury najnowszego numeru GS. Wyjątkowo dużo tematów związanych z naszym osiedlem, które były przedmiotem zainteresowania naszych mieszkańców i sympatyków osiedla. Poruszone zostały tematy bieżące (str. 10), dystrybucja tabletek jodku potasu (s. 11); sprawa bezpieczeństwa na tzw. skrzyżowaniach równorzędnych i kwestia ścieżki rowerowej (str. 14 i 17). Zachęcamy do czytania.
https://www.suchylas.pl/gazeta-sucholeska/
Nowy numer „Gazety Sucholeskiej” –
Sucholeski Magazyn Mieszkańców – lipiec '2022
Nasz czerwcowy Festyn WŚRÓD PRZYJACIÓŁ przeszedł do historii, ale ciekawie został zrelacjonowany w bieżącym numerze naszego lokalnego Magazynu. Odpowiadamy na pytanie: na okładce znalazły się nasze osiedlowe młode wolontariuszki, które nie szczędzą swojego czasu i trudu w angażując się w różne społeczne inicjatywy. Dziękujemy im ponownie. Zapraszamy do lektury.
https://sucholeski.eu/…/2022/07/2022_07_lipiec_www.pdf
TV Suchy Las o festynie na osiedlu – 11 czerwca 2022
https://www.facebook.com/GminaSuchyLas/videos/726957228510324/
Sucholeski Magazyn Mieszkańców Gminy – kwiecień’2022
Już na www.sucholeski.eu najnowszy numer Sucholeski Magazyn Mieszkańców Gminy
https://sucholeski.eu/wp…/uploads/2022/04/2022_04_www.pdf
A w numerze poczytacie o niełatwej pracy wolontariuszy w CKiBP. Pomoc niosą zresztą nie tylko osoby prywatne, ale także gmina. W przygotowanym przez Urząd Gminy informatorze przeczytacie, w jaki sposób uchodźcy mogą się starać o PESEL i wsparcie finansowe.
Wsparcie to nie tylko pieniądze, ale także tak ważne gesty, jak zaproszenie na osiedlowe wydarzenie, np. obchody Dnia Kobiet. Brawa dla Zarządu Osiedle Grzybowe Suchy Las – Zarząd Osiedla
Sucholeski Magazyn Mieszkańców Gminy – styczeń’2022
Już na www.sucholeski.eu najnowszy numer magazynu
https://sucholeski.eu/…/2022/01/2022_01_styczen_www.pdf
W czasie pandemii rzadziej korzystamy z pomocy służby zdrowia w przypadku innych problemów zdrowotnych niż COVID. Dlatego cieszy wyważony artykuł dr n. med. Anety Olszewskiej ze spółki Mio-Dent Stomatologia, która radzi jak zadbać dziś o zdrowe zęby. Dotyczy to przede wszystkim najmłodszych pacjentów, którzy są przecież naszą przyszłością.
A co jest najważniejsze, kiedy jesteśmy zdrowi i bezpieczni? Oczywiście, kultura. Cieszy współpraca samorządów z Teatr Muzyczny w Poznaniu z Poznania. Być może już niedługo nie będziemy musieli jeździć na spektakle teatralne, bo teatr będzie przyjeżdżał do nas. Wysoka kultura trafi pod strzechy.
Skoro o samorządach mowa, cieszy też sprawne przyjęcie budżetów przez Radę Gminy, a także przez Radę Powiatu. A przy okazji w naszej gminie przyjęto ślubowanie od nowego radnego – Jarosława Dudkiewicza, dobrze znanego z dotychczasowej działalności samorządowej na osiedlu Grzybowym. W grudniu przewodniczący Dudkiewicz zorganizował tam dwie imprezy wigilijne, a w ich trakcie skutecznie przeprowadził zbiórkę charytatywną. Gratulujemy!
Do zadań samorządowców należy jednak nie tylko organizowanie imprez, ale i dbałość o komunikację publiczną. W Złotnikach przebudowano historyczny budynek stacyjny, który służy dziś nie tylko jako dworzec kolejowy, ale także biblioteka i placówka Straży Gminnej.
Z kolei wielkopolscy samorządowcy otrzymali właśnie 15 mln zł na odbudowanie komunikacji autobusowej. Trzymamy kciuki, bo dobra komunikacja publiczna nie tylko ułatwia życie mieszkańcom, ale i pomaga dbać o środowisko naturalne. W dobie kryzysu klimatycznego to bardzo ważne.
W dni powszednie samorządowcy często pracują do późna, za to w weekendy niektórzy z nich wypoczywają podczas morsowania. Morsem jest wspomniany Jarosław Dudkiewicz, jednak prawdziwą morsową trendsetterką jest w naszej gminie sołtyska Złotnik Wsi Ewa Korek. Jak się sami przekonacie, morsy z jej klubu mówią o swojej Szefowej wyłącznie z miłością. I nie bez powodu.
Sucholeski Magazyn Mieszkańców – wydanie listopad’2021
Już na www.sucholeski.eu najnowszy numer Sucholeski Magazyn Mieszkańców Gminy
https://sucholeski.eu/…/2021/11/2021_11_listopad-www.pdf
Przed nami wybory uzupełniające do Rady Gminy, dość niecodzienne, bo z jednym kandydatem, tym niemniej warto tego kandydata poznać. Polecamy wywiad z Jarosławem Dudkiewiczem, przewodniczącym Zarządu Osiedla Grzybowego.
Jarosław Dudkiewicz działa jako samorządowiec na terenie osiedla, wkrótce będzie działał też na terenie gminy, tymczasem do Poznania przyjechali samorządowcy z różnych stron Polski, którzy zastanawiali się, co mogą zrobić dla całego kraju. Spotkanie odbyło się pod nazwą Local Trends.
Gazeta Sucholeska – FESTYNY „CAŁA GMINA DLA ANI” i „ANIA & PRZYJACIELE” – lipiec '2021 i wrzesień '2021
https://www.suchylas.pl/gazeta-sucholeska/?fbclid=IwAR2FPmwvgHMKJf14qE9sr220Xqv7tH-eTxiGhB-sPZINC0ME7_lPoxHYTyo
TVP 3 promuje zajęcia SALSATION na grzybowym; 15 czerwca 2021
W dniu 10 czerwca na kolejnych zajęciach SALSATION na boisku przy ulicy Sosnowej na naszym osiedlu pojawiła się telewizyjna ekipa reporterska – emisja materiału nastąpiła 15 czerwca w programie Witaj Wielkopolsko
https://poznan.tvp.pl/54350678/15062021
Relacja z zajęć Salsation do obejrzenia pod tym linkiem. Można sobie ustawić czas. 1 h 8 minuta
Pozdrawiam
za Urszula Łaszyńska
Sucholeski Magazyn Mieszkańców Gminy , maj’2021
Sucholeski Magazyn Mieszkańców Gminy
WcstcSSzolproaj onssauoi t1fos7:tdre3drt8
na www.sucholeski.eu do pobrania październikowy numer Sucholeskiego Magazynu
http://sucholeski.eu/…/2020/10/2020_10_pazdziernik_www.pdf
W numerze m.in. ciekawy wywiad z przewodniczącym Zarządu Osiedla Grzybowego Jarosławem Dudkiewiczem, który opowiada nie tylko o problemach osiedla, ale również o swojej, dość barwnej przeszłości. str. 8 i 9
Tradycyjnie w numerze jest też relacja z sesji Rady Gminy (…)
Gazeta Sucholeska – maj’2020, str.23 artykuł o lasku przy ul. Muchomorowej
zdjęcia J.D.
Publikacja: 12.05.2020
Dbajmy o lasy – to nasze zielone płuca
Las gospodarczy znajdujący się w zarządzie Nadleśnictwa Łopuchówko, sąsiadujący z Osiedlem Grzybowym przy ulicy Muchomorowej, został ponownie udostępniony mieszkańcom. Od 20 kwietnia mogą w nim już spacerować. Wcześniej, ze względów bezpieczeństwa i to nie tylko epidemiologicznych obowiązywał zakaz wstępu. W tym miejscu bowiem od początku kwietnia Nadleśnictwo Łopuchówko wykonywało prace porządkowe.
To już kolejne działania podjęte w lesie przy Osiedlu Grzybowym. Wcześniejsze przeprowadzone zostały w 2018 roku na wniosek radnych i Zarządu Osiedla Grzybowego minionej kadencji. Tak jak teraz, temat ten koordynował Urząd Gminy. – W wyniku naszych rozmów i działań lasek został wówczas uporządkowany przez Nadleśnictwo – informuje Wiesław Orczewski, kierownik Referatu Ochrony Środowiska. – Usunięte zostały drzewa przewrócone i pochylone, znajdujące się w pobliżu ścieżki spacerowej. Takie zabiegi winny być przeprowadzane regularnie ze względu na wiek i stan drzewostanu – stąd była konieczność obecnej, kolejnej już akcji porządkującej „lasek”.
Tym razem z ramienia Osiedla Grzybowego w sprawę zaangażowała się radna Iwona Koźlicka. – Pod koniec stycznia tego roku uczestniczyłam w spotkaniu w Nadleśnictwie Łopuchówku z nadleśniczym Tomaszem Sobalakiem – informuje Radna. – Spotkanie to dotyczyło możliwości zagospodarowania niewielkiej części „lasku”, w celu zapobieżeniu dalszej dewastacji i zaśmiecaniu tego terenu. W wyniku tego spotkania jeszcze w styczniu odbyła się wizytacja lasku z moim udziałem i przedstawiciela Nadleśnictwa. Wizytacja potwierdziła pilną potrzebę uporządkowania lasku, a przede wszystkim wycinki tych drzew, które stwarzają potencjalne zagrożenie życia i zdrowia osób przebywających na tym terenie. Wizytacja zakończyła się zapewnieniem, że sprawa będzie potraktowana jako pilna i sanitarna wycinka drzew powinna być przeprowadzona jeszcze w pierwszym kwartale bieżącego roku.
W tegorocznych pracach wykonywanych przez Nadleśnictwo Łopuchówko uczestniczył Referat Komunalny Urzędu Gminy. O podjętych działaniach i ich zakresie informowany był również przewodniczący Zarządu Osiedla Grzybowego Jarosław Dudkiewicz. – W kwietniu w lesie tym wykonano zabieg pielęgnacyjny polegający na usunięciu drzew suchych, chorych i pochylonych nad ścieżkami spacerowymi, uczęszczanymi przez mieszkańców osiedla – wyjaśnia Hanna Haładzińska – Napierała z Nadleśnictwa Łopuchówko. – Zabieg ten miał na celu poprawę kondycji drzewostanu, który już dawno osiągnął wiek dojrzały, w związku z czym usychające drzewa są tam coraz częstszym widokiem. Działanie to było konieczne, ponieważ powstrzymywanie się od wycinania drzew zamierających skutkuje powolną utratą stabilności lasu, zwiększeniem jego podatności na choroby, szkodniki, wywroty i tym samym może wpływać na bezpieczeństwo intensywnie korzystających z niego ludzi. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom spacerowiczów, uprzątnięto również konary z koron świeżo ściętych drzew oraz odsunięto gałęzie z wydeptanych przez nich ścieżek. Nie wszystkie jednak opadłe oraz złamane gałęzie są usuwane z drzewostanu, ponieważ las gospodarczy (czyli posadzony ręką ludzką w celu produkcji drewna) nie jest obiektem o założeniu parkowym i nigdy nie zapanuje w nim „porządek” rodem z przydomowego ogródka. Połamane gałęzie, opadłe liście, spróchniałe pnie i konary są elementem tego ekosystemu i nie jest celem prawidłowej i zrównoważonej gospodarki leśnej umniejszanie tych zasobów.
Jak dodaje Hanna Haładzińska – Napierała, obecnie las przy ulicy Muchomorowej jest to już starszy drzewostan o obniżonej wartości rynkowej, którego dalsze użytkowanie będzie ukierunkowane na stopniową przebudowę pod kątem uzyskania przyszłego odnowienia poprzez wyłącznie cięcia częściowe.
Suchy Las: mieszkańcy kontra market
Publikacja: 25.08.2011 g.23:45 Aktualizacja: 26.08.2011 g.15:41 More Sharing ServicesFot. Adam Sołtysiak
Gorąco było w czwartek podczas sesji rady gminy w podpoznańskim Suchym Lesie. Radni zmienili plan zagospodarowania przestrzennego i tym samym umożliwili powstanie supermarketu budowlanego. Tej inwestycji sprzeciwiają się mieszkańcy.
Market budowlany ma powstać tuż obok osiedla Grzybowego zaraz przy ulicy Obornickiej, Mieszkańcy obawiają się, że ta inwestycja jeszcze pogorszy – i tak fatalną sytuację komunikacyjną w tym rejonie. Zamiast wiecznie zakorkowanej Obornickiej klienci marketu będą wybierać osiedlowe uliczki – mówią mieszkańcy. Po za tym obawiają się hałasu w weekendy i w nocy – gdy będzie dostarczany towar.
Wójt gminy Suchy Las Grzegorz Wojtera tłumaczył, że market nie jest zagrożeniem dla mieszkańców i nie pogorszy warunków mieszkaniowych. Komunikację ma poprawić w tym rejonie powstająca właśnie północno-zachodnia obwodnica Poznania, a sama inwestycja to dochody dla gminy i praca dla mieszkańców – chociaż jak przyznał sam wójt bezrobocie w gminie Suchy Las wynosi 2%.
Ostatecznie radni przyjęli nowy plan zagospodarowania. Mieszkańcy zapowiadają, że nie składają broni – będą protesty.
http://www.radiomerkury.pl/informacje/pozostale/suchy-las-mieszkancy-kontra-market.html
2.Robert Domżal „W Złotnikach będą wytwarzać lek przeciw czerniakowi?” 07.09.2011 Głos Wielkopolski
3.Jakub Łukaszewski – ” Osiedlowe drogi dużego ruchu” Gazeta Wyborcza z 15.06.2011 r.
Artykuł ” Osiedlowe drogi dużego ruchu”
4.Teleskop 15.06.2011 r. godz.18.30 – reportaż dot. planowanego obiektu wielkopowierzchniowego przy NTPP.
poniżej link:
5.Robert Domżal- ” Suchy Las- Obok Parku Nickela ma powstać centrum handlowe” Głos Wielkopolski z 13.04.2011 r.
6. Małgorzata Dawidowska – Gazeta Sucholeska – „Złoto w Złotnikach” 8.10.2019 – str. 30
http://www.suchylas.pl/gazeta/archiwumGS/092019.pdf