MEDIA O NAS

Sucholeski Magazyn Mieszkańców – wydanie listopad’2021

Już na www.sucholeski.eu najnowszy numer Sucholeski Magazyn Mieszkańców Gminy
https://sucholeski.eu/…/2021/11/2021_11_listopad-www.pdf
Przed nami wybory uzupełniające do Rady Gminy, dość niecodzienne, bo z jednym kandydatem, tym niemniej warto tego kandydata poznać. Polecamy wywiad z Jarosławem Dudkiewiczem, przewodniczącym Zarządu Osiedla Grzybowego.
Jarosław Dudkiewicz działa jako samorządowiec na terenie osiedla, wkrótce będzie działał też na terenie gminy, tymczasem do Poznania przyjechali samorządowcy z różnych stron Polski, którzy zastanawiali się, co mogą zrobić dla całego kraju. Spotkanie odbyło się pod nazwą Local Trends.

Gazeta Sucholeska – FESTYNY „CAŁA GMINA DLA ANI” i  „ANIA & PRZYJACIELE” – lipiec '2021 i wrzesień '2021

https://www.suchylas.pl/gazeta-sucholeska/?fbclid=IwAR2FPmwvgHMKJf14qE9sr220Xqv7tH-eTxiGhB-sPZINC0ME7_lPoxHYTyo

TVP 3 promuje zajęcia SALSATION na grzybowym;  15 czerwca 2021

W dniu 10 czerwca na kolejnych zajęciach SALSATION na boisku przy ulicy Sosnowej na naszym osiedlu pojawiła się telewizyjna ekipa reporterska – emisja materiału nastąpiła 15 czerwca w programie Witaj Wielkopolsko

https://poznan.tvp.pl/54350678/15062021

Relacja z zajęć Salsation do obejrzenia pod tym linkiem. Można sobie ustawić czas. 1 h 8 minuta 😘

Pozdrawiam 🙂

za Urszula Łaszyńska

Sucholeski Magazyn Mieszkańców Gminy , maj’2021

 Sucholeski Magazyn Mieszkańców Gminy

WcstcSSzolproaj onssauoi t1fos7:tdre3drt8 

 na www.sucholeski.eu do pobrania październikowy numer Sucholeskiego Magazynu

http://sucholeski.eu/…/2020/10/2020_10_pazdziernik_www.pdf

W numerze m.in. ciekawy wywiad z przewodniczącym Zarządu Osiedla Grzybowego Jarosławem Dudkiewiczem, który opowiada nie tylko o problemach osiedla, ale również o swojej, dość barwnej przeszłości.  str. 8 i 9

Tradycyjnie w numerze jest też relacja z sesji Rady Gminy (…)

 

 Gazeta Sucholeska – maj’2020, str.23 artykuł o lasku przy ul. Muchomorowej

zdjęcia J.D.

Publikacja: 12.05.2020

Dbajmy o lasy – to nasze zielone płuca

Las gospodarczy znajdujący się w zarządzie Nadleśnictwa Łopuchówko, sąsiadujący z Osiedlem Grzybowym przy ulicy Muchomorowej, został ponownie udostępniony mieszkańcom.  Od 20 kwietnia mogą w nim już spacerować. Wcześniej, ze względów bezpieczeństwa i to nie tylko epidemiologicznych obowiązywał zakaz wstępu. W tym miejscu bowiem od początku kwietnia Nadleśnictwo Łopuchówko wykonywało prace porządkowe.

To już kolejne działania podjęte w lesie przy Osiedlu Grzybowym. Wcześniejsze przeprowadzone zostały w 2018 roku na wniosek radnych i Zarządu Osiedla Grzybowego minionej kadencji. Tak jak teraz, temat ten koordynował Urząd Gminy. – W wyniku naszych rozmów i działań lasek został wówczas uporządkowany przez Nadleśnictwo – informuje Wiesław Orczewski, kierownik Referatu Ochrony Środowiska. – Usunięte zostały drzewa przewrócone i pochylone, znajdujące się w pobliżu ścieżki spacerowej. Takie zabiegi winny być przeprowadzane regularnie ze względu na wiek i stan drzewostanu – stąd była konieczność obecnej, kolejnej już akcji porządkującej „lasek”.

Tym razem z ramienia Osiedla Grzybowego w sprawę zaangażowała się radna Iwona Koźlicka. – Pod koniec stycznia tego roku uczestniczyłam w spotkaniu w Nadleśnictwie Łopuchówku z nadleśniczym Tomaszem Sobalakiem – informuje Radna. – Spotkanie to dotyczyło możliwości zagospodarowania niewielkiej części „lasku”, w celu zapobieżeniu dalszej dewastacji i zaśmiecaniu tego terenu. W wyniku tego spotkania jeszcze w styczniu odbyła się wizytacja lasku z moim udziałem i przedstawiciela Nadleśnictwa. Wizytacja potwierdziła pilną potrzebę uporządkowania lasku, a przede wszystkim wycinki tych drzew, które stwarzają potencjalne zagrożenie życia i zdrowia osób przebywających na tym terenie. Wizytacja zakończyła się zapewnieniem, że sprawa będzie potraktowana jako pilna i sanitarna wycinka drzew powinna być przeprowadzona jeszcze w pierwszym kwartale bieżącego roku.

W tegorocznych pracach wykonywanych przez Nadleśnictwo Łopuchówko uczestniczył Referat Komunalny Urzędu Gminy. O podjętych działaniach i ich zakresie informowany był również przewodniczący Zarządu Osiedla Grzybowego Jarosław Dudkiewicz. – W kwietniu w lesie tym wykonano zabieg pielęgnacyjny polegający na usunięciu drzew suchych, chorych i pochylonych nad ścieżkami spacerowymi,  uczęszczanymi przez mieszkańców osiedla – wyjaśnia Hanna Haładzińska – Napierała z Nadleśnictwa Łopuchówko. – Zabieg ten miał na celu poprawę kondycji drzewostanu, który już dawno osiągnął wiek dojrzały, w związku z czym usychające drzewa są tam coraz częstszym widokiem. Działanie to było konieczne, ponieważ powstrzymywanie się od wycinania drzew zamierających skutkuje powolną utratą stabilności lasu, zwiększeniem jego podatności na choroby, szkodniki, wywroty i tym samym może wpływać na bezpieczeństwo intensywnie korzystających z niego ludzi. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom spacerowiczów, uprzątnięto również konary z koron świeżo ściętych drzew oraz odsunięto gałęzie z wydeptanych przez nich ścieżek. Nie wszystkie jednak opadłe oraz złamane gałęzie są usuwane z drzewostanu,  ponieważ las gospodarczy (czyli posadzony ręką ludzką w celu produkcji drewna) nie jest obiektem o założeniu parkowym i nigdy nie zapanuje w nim „porządek” rodem z przydomowego ogródka. Połamane gałęzie, opadłe liście, spróchniałe pnie i konary są elementem tego ekosystemu i nie jest celem prawidłowej i zrównoważonej gospodarki leśnej umniejszanie tych zasobów.

            Jak dodaje Hanna Haładzińska – Napierała, obecnie las przy ulicy Muchomorowej jest to już starszy drzewostan o obniżonej wartości rynkowej, którego dalsze użytkowanie będzie ukierunkowane na stopniową przebudowę pod kątem uzyskania przyszłego odnowienia poprzez wyłącznie cięcia częściowe.

 

Radio Merkury

Suchy Las: mieszkańcy kontra market

Publikacja: 25.08.2011 g.23:45 Aktualizacja: 26.08.2011 g.15:41 More Sharing ServicesFot. Adam Sołtysiak

Gorąco było w czwartek podczas sesji rady gminy w podpoznańskim Suchym Lesie. Radni zmienili plan zagospodarowania przestrzennego i tym samym umożliwili powstanie supermarketu budowlanego. Tej inwestycji sprzeciwiają się mieszkańcy.

Market budowlany ma powstać tuż obok osiedla Grzybowego zaraz przy ulicy Obornickiej, Mieszkańcy obawiają się, że ta inwestycja jeszcze pogorszy – i tak fatalną sytuację komunikacyjną w tym rejonie. Zamiast wiecznie zakorkowanej Obornickiej klienci marketu będą wybierać osiedlowe uliczki – mówią mieszkańcy. Po za tym obawiają się hałasu w weekendy i w nocy – gdy będzie dostarczany towar.

Wójt gminy Suchy Las Grzegorz Wojtera tłumaczył, że market nie jest zagrożeniem dla mieszkańców i nie pogorszy warunków mieszkaniowych. Komunikację ma poprawić w tym rejonie powstająca właśnie północno-zachodnia obwodnica Poznania, a sama inwestycja to dochody dla gminy i praca dla mieszkańców – chociaż jak przyznał sam wójt bezrobocie w gminie Suchy Las wynosi 2%.

Ostatecznie radni przyjęli nowy plan zagospodarowania. Mieszkańcy zapowiadają, że nie składają broni – będą protesty.

http://www.radiomerkury.pl/informacje/pozostale/suchy-las-mieszkancy-kontra-market.html

2.Robert Domżal  „W Złotnikach będą wytwarzać lek przeciw czerniakowi?”  07.09.2011 Głos Wielkopolski

http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/poznan/w-zlotnikach-beda-wytwarzac-lek-przeciw-czerniakow,1,4841774,region-wiadomosc.html

3.Jakub Łukaszewski –  ” Osiedlowe drogi dużego ruchu”  Gazeta Wyborcza z 15.06.2011 r.

Artykuł ” Osiedlowe drogi dużego ruchu”

4.Teleskop 15.06.2011 r. godz.18.30 – reportaż dot. planowanego obiektu wielkopowierzchniowego przy NTPP.Fot. - 99df349f7246b3594a21bbddc264acdd1308160610181.jpg

 poniżej link:

www.tvp.pl/poznan/informacja-i-publicystyka/teleskop/wideo?id=&sort_by=POSITION&sort_desc=false&start_rec=36&listing_mod=&with_video

5.Robert Domżal-  ” Suchy Las- Obok Parku Nickela ma powstać centrum handlowe” Głos Wielkopolski z 13.04.2011 r.

http://poznan.naszemiasto.pl/artykul/861614,suchy-las-obok-parku-nickela-ma-powstac-centrum-handlowe,id,t.html

6. Małgorzata Dawidowska – Gazeta Sucholeska – „Złoto w Złotnikach”  8.10.2019 – str. 30

http://www.suchylas.pl/gazeta/archiwumGS/092019.pdf