MEDIA O NAS

Sucholeski Magazyn Mieszkańców – marzec '2023

W marcowym numerze Sucholeskiego Magazynu Mieszkańców pojawiły się ciekawe dwa artykuły dotyczące spraw naszego osiedla – str. 14 – opis problemu docinki koron drzew na ul. Borowikowej oraz na str. 22/23 – ciekawa relacja z dużej imprezy integracyjnej NOCNE SALSATION współorganizowanej przez nasz samorząd w sali GOS z okazji Dnia Kobiet w dniu 4 marca br. Zapraszamy do lektury.

https://sucholeski.eu/…/2023/03/2023_03_marzec-www.pdf

str. 14 oraz str. 22/23

 

Sucholeski Magazyn Mieszkańców Gminy – styczeń’2023

str. 19

osiedlowa wigilia – 10 grudnia 2022

2023_01_styczen-www

 

Gazeta Sucholeska – listopad '2022

Zachęcamy do lektury najnowszego numeru GS. Wyjątkowo dużo tematów związanych z naszym osiedlem, które były przedmiotem zainteresowania naszych mieszkańców i sympatyków osiedla. Poruszone zostały tematy bieżące (str. 10), dystrybucja tabletek jodku potasu (s. 11); sprawa bezpieczeństwa na tzw. skrzyżowaniach równorzędnych i kwestia ścieżki rowerowej (str. 14 i 17). Zachęcamy do czytania.
https://www.suchylas.pl/gazeta-sucholeska/
Nowy numer „Gazety Sucholeskiej” – ?☕️

Sucholeski Magazyn Mieszkańców – lipiec '2022

Nasz czerwcowy Festyn WŚRÓD PRZYJACIÓŁ przeszedł do historii, ale ciekawie został zrelacjonowany w bieżącym numerze naszego lokalnego Magazynu. Odpowiadamy na pytanie: na okładce znalazły się nasze osiedlowe młode wolontariuszki, które nie szczędzą swojego czasu i trudu w angażując się w różne społeczne inicjatywy. Dziękujemy im ponownie. Zapraszamy do lektury.

https://sucholeski.eu/…/2022/07/2022_07_lipiec_www.pdf

TV Suchy Las o festynie na osiedlu – 11 czerwca 2022

https://www.facebook.com/GminaSuchyLas/videos/726957228510324/

Sucholeski Magazyn Mieszkańców Gminy – kwiecień’2022

Już na www.sucholeski.eu najnowszy numer Sucholeski Magazyn Mieszkańców Gminy
https://sucholeski.eu/wp…/uploads/2022/04/2022_04_www.pdf
A w numerze poczytacie o niełatwej pracy wolontariuszy w CKiBP. Pomoc niosą zresztą nie tylko osoby prywatne, ale także gmina. W przygotowanym przez Urząd Gminy informatorze przeczytacie, w jaki sposób uchodźcy mogą się starać o PESEL i wsparcie finansowe.
Wsparcie to nie tylko pieniądze, ale także tak ważne gesty, jak zaproszenie na osiedlowe wydarzenie, np. obchody Dnia Kobiet. Brawa dla Zarządu Osiedle Grzybowe Suchy Las – Zarząd Osiedla

Sucholeski Magazyn Mieszkańców Gminy – styczeń’2022

Już na www.sucholeski.eu najnowszy numer magazynu

https://sucholeski.eu/…/2022/01/2022_01_styczen_www.pdf

W czasie pandemii rzadziej korzystamy z pomocy służby zdrowia w przypadku innych problemów zdrowotnych niż COVID. Dlatego cieszy wyważony artykuł dr n. med. Anety Olszewskiej ze spółki Mio-Dent Stomatologia, która radzi jak zadbać dziś o zdrowe zęby. Dotyczy to przede wszystkim najmłodszych pacjentów, którzy są przecież naszą przyszłością.

A co jest najważniejsze, kiedy jesteśmy zdrowi i bezpieczni? Oczywiście, kultura. Cieszy współpraca samorządów z Teatr Muzyczny w Poznaniu z Poznania. Być może już niedługo nie będziemy musieli jeździć na spektakle teatralne, bo teatr będzie przyjeżdżał do nas. Wysoka kultura trafi pod strzechy.

Skoro o samorządach mowa, cieszy też sprawne przyjęcie budżetów przez Radę Gminy, a także przez Radę Powiatu. A przy okazji w naszej gminie przyjęto ślubowanie od nowego radnego – Jarosława Dudkiewicza, dobrze znanego z dotychczasowej działalności samorządowej na osiedlu Grzybowym. W grudniu przewodniczący Dudkiewicz zorganizował tam dwie imprezy wigilijne, a w ich trakcie skutecznie przeprowadził zbiórkę charytatywną. Gratulujemy!

Do zadań samorządowców należy jednak nie tylko organizowanie imprez, ale i dbałość o komunikację publiczną. W Złotnikach przebudowano historyczny budynek stacyjny, który służy dziś nie tylko jako dworzec kolejowy, ale także biblioteka i placówka Straży Gminnej.

Z kolei wielkopolscy samorządowcy otrzymali właśnie 15 mln zł na odbudowanie komunikacji autobusowej. Trzymamy kciuki, bo dobra komunikacja publiczna nie tylko ułatwia życie mieszkańcom, ale i pomaga dbać o środowisko naturalne. W dobie kryzysu klimatycznego to bardzo ważne.

W dni powszednie samorządowcy często pracują do późna, za to w weekendy niektórzy z nich wypoczywają podczas morsowania. Morsem jest wspomniany Jarosław Dudkiewicz, jednak prawdziwą morsową trendsetterką jest w naszej gminie sołtyska Złotnik Wsi Ewa Korek. Jak się sami przekonacie, morsy z jej klubu mówią o swojej Szefowej wyłącznie z miłością. I nie bez powodu.

Sucholeski Magazyn Mieszkańców – wydanie listopad’2021

Już na www.sucholeski.eu najnowszy numer Sucholeski Magazyn Mieszkańców Gminy
https://sucholeski.eu/…/2021/11/2021_11_listopad-www.pdf
Przed nami wybory uzupełniające do Rady Gminy, dość niecodzienne, bo z jednym kandydatem, tym niemniej warto tego kandydata poznać. Polecamy wywiad z Jarosławem Dudkiewiczem, przewodniczącym Zarządu Osiedla Grzybowego.
Jarosław Dudkiewicz działa jako samorządowiec na terenie osiedla, wkrótce będzie działał też na terenie gminy, tymczasem do Poznania przyjechali samorządowcy z różnych stron Polski, którzy zastanawiali się, co mogą zrobić dla całego kraju. Spotkanie odbyło się pod nazwą Local Trends.

Gazeta Sucholeska – FESTYNY „CAŁA GMINA DLA ANI” i  „ANIA & PRZYJACIELE” – lipiec '2021 i wrzesień '2021

https://www.suchylas.pl/gazeta-sucholeska/?fbclid=IwAR2FPmwvgHMKJf14qE9sr220Xqv7tH-eTxiGhB-sPZINC0ME7_lPoxHYTyo

TVP 3 promuje zajęcia SALSATION na grzybowym;  15 czerwca 2021

W dniu 10 czerwca na kolejnych zajęciach SALSATION na boisku przy ulicy Sosnowej na naszym osiedlu pojawiła się telewizyjna ekipa reporterska – emisja materiału nastąpiła 15 czerwca w programie Witaj Wielkopolsko

https://poznan.tvp.pl/54350678/15062021

Relacja z zajęć Salsation do obejrzenia pod tym linkiem. Można sobie ustawić czas. 1 h 8 minuta ?

Pozdrawiam ?

za Urszula Łaszyńska

Sucholeski Magazyn Mieszkańców Gminy , maj’2021

 

 Sucholeski Magazyn Mieszkańców Gminy

WcstcSSzolproaj onssauoi t1fos7:tdre3drt8 

 na www.sucholeski.eu do pobrania październikowy numer Sucholeskiego Magazynu

http://sucholeski.eu/…/2020/10/2020_10_pazdziernik_www.pdf

W numerze m.in. ciekawy wywiad z przewodniczącym Zarządu Osiedla Grzybowego Jarosławem Dudkiewiczem, który opowiada nie tylko o problemach osiedla, ale również o swojej, dość barwnej przeszłości.  str. 8 i 9

Tradycyjnie w numerze jest też relacja z sesji Rady Gminy (…)

 

 Gazeta Sucholeska – maj’2020, str.23 artykuł o lasku przy ul. Muchomorowej

zdjęcia J.D.

Publikacja: 12.05.2020

Dbajmy o lasy – to nasze zielone płuca

Las gospodarczy znajdujący się w zarządzie Nadleśnictwa Łopuchówko, sąsiadujący z Osiedlem Grzybowym przy ulicy Muchomorowej, został ponownie udostępniony mieszkańcom.  Od 20 kwietnia mogą w nim już spacerować. Wcześniej, ze względów bezpieczeństwa i to nie tylko epidemiologicznych obowiązywał zakaz wstępu. W tym miejscu bowiem od początku kwietnia Nadleśnictwo Łopuchówko wykonywało prace porządkowe.

To już kolejne działania podjęte w lesie przy Osiedlu Grzybowym. Wcześniejsze przeprowadzone zostały w 2018 roku na wniosek radnych i Zarządu Osiedla Grzybowego minionej kadencji. Tak jak teraz, temat ten koordynował Urząd Gminy. – W wyniku naszych rozmów i działań lasek został wówczas uporządkowany przez Nadleśnictwo – informuje Wiesław Orczewski, kierownik Referatu Ochrony Środowiska. – Usunięte zostały drzewa przewrócone i pochylone, znajdujące się w pobliżu ścieżki spacerowej. Takie zabiegi winny być przeprowadzane regularnie ze względu na wiek i stan drzewostanu – stąd była konieczność obecnej, kolejnej już akcji porządkującej „lasek”.

Tym razem z ramienia Osiedla Grzybowego w sprawę zaangażowała się radna Iwona Koźlicka. – Pod koniec stycznia tego roku uczestniczyłam w spotkaniu w Nadleśnictwie Łopuchówku z nadleśniczym Tomaszem Sobalakiem – informuje Radna. – Spotkanie to dotyczyło możliwości zagospodarowania niewielkiej części „lasku”, w celu zapobieżeniu dalszej dewastacji i zaśmiecaniu tego terenu. W wyniku tego spotkania jeszcze w styczniu odbyła się wizytacja lasku z moim udziałem i przedstawiciela Nadleśnictwa. Wizytacja potwierdziła pilną potrzebę uporządkowania lasku, a przede wszystkim wycinki tych drzew, które stwarzają potencjalne zagrożenie życia i zdrowia osób przebywających na tym terenie. Wizytacja zakończyła się zapewnieniem, że sprawa będzie potraktowana jako pilna i sanitarna wycinka drzew powinna być przeprowadzona jeszcze w pierwszym kwartale bieżącego roku.

W tegorocznych pracach wykonywanych przez Nadleśnictwo Łopuchówko uczestniczył Referat Komunalny Urzędu Gminy. O podjętych działaniach i ich zakresie informowany był również przewodniczący Zarządu Osiedla Grzybowego Jarosław Dudkiewicz. – W kwietniu w lesie tym wykonano zabieg pielęgnacyjny polegający na usunięciu drzew suchych, chorych i pochylonych nad ścieżkami spacerowymi,  uczęszczanymi przez mieszkańców osiedla – wyjaśnia Hanna Haładzińska – Napierała z Nadleśnictwa Łopuchówko. – Zabieg ten miał na celu poprawę kondycji drzewostanu, który już dawno osiągnął wiek dojrzały, w związku z czym usychające drzewa są tam coraz częstszym widokiem. Działanie to było konieczne, ponieważ powstrzymywanie się od wycinania drzew zamierających skutkuje powolną utratą stabilności lasu, zwiększeniem jego podatności na choroby, szkodniki, wywroty i tym samym może wpływać na bezpieczeństwo intensywnie korzystających z niego ludzi. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom spacerowiczów, uprzątnięto również konary z koron świeżo ściętych drzew oraz odsunięto gałęzie z wydeptanych przez nich ścieżek. Nie wszystkie jednak opadłe oraz złamane gałęzie są usuwane z drzewostanu,  ponieważ las gospodarczy (czyli posadzony ręką ludzką w celu produkcji drewna) nie jest obiektem o założeniu parkowym i nigdy nie zapanuje w nim „porządek” rodem z przydomowego ogródka. Połamane gałęzie, opadłe liście, spróchniałe pnie i konary są elementem tego ekosystemu i nie jest celem prawidłowej i zrównoważonej gospodarki leśnej umniejszanie tych zasobów.

            Jak dodaje Hanna Haładzińska – Napierała, obecnie las przy ulicy Muchomorowej jest to już starszy drzewostan o obniżonej wartości rynkowej, którego dalsze użytkowanie będzie ukierunkowane na stopniową przebudowę pod kątem uzyskania przyszłego odnowienia poprzez wyłącznie cięcia częściowe.

 

Radio Merkury

Suchy Las: mieszkańcy kontra market

Publikacja: 25.08.2011 g.23:45 Aktualizacja: 26.08.2011 g.15:41 More Sharing ServicesFot. Adam Sołtysiak

Gorąco było w czwartek podczas sesji rady gminy w podpoznańskim Suchym Lesie. Radni zmienili plan zagospodarowania przestrzennego i tym samym umożliwili powstanie supermarketu budowlanego. Tej inwestycji sprzeciwiają się mieszkańcy.

Market budowlany ma powstać tuż obok osiedla Grzybowego zaraz przy ulicy Obornickiej, Mieszkańcy obawiają się, że ta inwestycja jeszcze pogorszy – i tak fatalną sytuację komunikacyjną w tym rejonie. Zamiast wiecznie zakorkowanej Obornickiej klienci marketu będą wybierać osiedlowe uliczki – mówią mieszkańcy. Po za tym obawiają się hałasu w weekendy i w nocy – gdy będzie dostarczany towar.

Wójt gminy Suchy Las Grzegorz Wojtera tłumaczył, że market nie jest zagrożeniem dla mieszkańców i nie pogorszy warunków mieszkaniowych. Komunikację ma poprawić w tym rejonie powstająca właśnie północno-zachodnia obwodnica Poznania, a sama inwestycja to dochody dla gminy i praca dla mieszkańców – chociaż jak przyznał sam wójt bezrobocie w gminie Suchy Las wynosi 2%.

Ostatecznie radni przyjęli nowy plan zagospodarowania. Mieszkańcy zapowiadają, że nie składają broni – będą protesty.

http://www.radiomerkury.pl/informacje/pozostale/suchy-las-mieszkancy-kontra-market.html

2.Robert Domżal  „W Złotnikach będą wytwarzać lek przeciw czerniakowi?”  07.09.2011 Głos Wielkopolski

http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/poznan/w-zlotnikach-beda-wytwarzac-lek-przeciw-czerniakow,1,4841774,region-wiadomosc.html

3.Jakub Łukaszewski –  ” Osiedlowe drogi dużego ruchu”  Gazeta Wyborcza z 15.06.2011 r.

Artykuł ” Osiedlowe drogi dużego ruchu”

4.Teleskop 15.06.2011 r. godz.18.30 – reportaż dot. planowanego obiektu wielkopowierzchniowego przy NTPP.Fot. - 99df349f7246b3594a21bbddc264acdd1308160610181.jpg

 poniżej link:

www.tvp.pl/poznan/informacja-i-publicystyka/teleskop/wideo?id=&sort_by=POSITION&sort_desc=false&start_rec=36&listing_mod=&with_video

5.Robert Domżal-  ” Suchy Las- Obok Parku Nickela ma powstać centrum handlowe” Głos Wielkopolski z 13.04.2011 r.

http://poznan.naszemiasto.pl/artykul/861614,suchy-las-obok-parku-nickela-ma-powstac-centrum-handlowe,id,t.html

6. Małgorzata Dawidowska – Gazeta Sucholeska – „Złoto w Złotnikach”  8.10.2019 – str. 30

http://www.suchylas.pl/gazeta/archiwumGS/092019.pdf