Osiedle Grzybowe - logo

Złotniki, gmina Suchy Las, województwo Wielkopolskie

Galeria Mapka osiedla
  • AKTUALNOŚCI
  • Jakość powietrza
  • Informacje od radnych
  • APTEKI w Suchym Lesie w 2023 r. – godziny otwarcia
  • AUTOBUS na osiedlu
  • Folder na 25 lecie Osiedla
  • Galeria
  • Harmonogram wywozu nieczystości na 2023 r.- Zakład Gospodarki Komunalnej
  • Informacje dla oraz dot. spraw uchodźców
  • INTERWENCJE/ PISMA 2023
  • Newsletter
  • Polityka Prywatności
  • QUIZ o historii – 25 pytań na 25 lecie
  • HISTORIA OSIEDLA
  • MISJA
  • STATUT OSIEDLA
  • ZARZĄD OSIEDLA kadencja 2019-2024
  • Radni z terenu Osiedla Grzybowego
  • Świetlica osiedlowa oraz zajęcia plenerowe
  • PROTOKOŁY ( Zebrania Mieszkańców, zebrania zarządu, uchwały )
  • INTERWENCJE/ PISMA – archiwalne do 2022r.
  • KOMITET OBCHODÓW JUBILEUSZU 25 LECIA OSIEDLA , komisja komunalna
  • USPOKOJENIE RUCHU KOŁOWEGO
  • MEDIA O NAS
  • PLIKI DO POBRANIA
  • PRZYDATNE LINKI
  • WAŻNE NUMERY na terenie Gminy
  • RATUJMY STRZESZYNEK

Kontakt

Jarosław Dudkiewicz
Napisz e-mail

Formularz kontaktowy

Niedziela, 26 marca 2023

Fotografia 1

Osiedle Grzybowe w Złotnikach

Fotografia 2

Osiedle Grzybowe w Złotnikach

Fotografia 3

Osiedle Grzybowe w Złotnikach

Fotografia 4

Osiedle Grzybowe w Złotnikach

Fotografia 5

Osiedle Grzybowe w Złotnikach

Fotografia 6

Osiedle Grzybowe w Złotnikach

Fotografia 7

Osiedle Grzybowe w Złotnikach

Fotografia 8

Osiedle Grzybowe w Złotnikach
Previous Next

Strona główna » Informacje dla oraz dot. spraw uchodźców

Informacje dla oraz dot. spraw uchodźców

2023_03_07_Nauka języka polskiego

Gmina Suchy Las

Zapraszamy serdecznie na trzecią edycję kursów języka polskiego dla uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy organizowaną przez Powiat Poznański.
Osoby zainteresowane proszone są o wypełnienie linku zgłoszeniowego –> https://forms.office.com/e/39LVi52zSJ

2023_02_15  AKRO FLY dla ukraińskiej młodzieży

2023_02_10  Zmiany w zakresie pomocy od 1.03 br.

Ręce na tle flagi ukraińskiej.

1. Z dniem 1 marca 2023 r. ulegają zmianie zasady pomocy socjalnej, polegającej na zakwaterowaniu oraz  zapewnieniu całodziennego wyżywienia zbiorowego, udzielanej przez Wojewodę Wielkopolskiego i inne podmioty obywatelom Ukrainy.

2. Pomoc, o której mowa w punkcie 1,  może być zapewniona nie dłużej niż przez 120 dni od dnia pierwszego wjazdu obywatela Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

3. Po upływie 120 dni od dnia pierwszego wjazdu obywatela Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pomoc może zostać zapewniona  w przypadku posiadania przez obywatela Ukrainy numeru PESEL oraz pokrycia przez niego, z góry, 50% kosztów tej pomocy, nie więcej niż 40 zł za osobę dziennie.

Równowartość 50% kosztów pomocy obywatel Ukrainy uiszcza podmiotom realizującym na rzecz wojewody oraz innych  podmiotów  (inne organy administracji publicznej, jednostki samorządu terytorialnego) usługi w zakresie zakwaterowania i całodziennego wyżywienia zbiorowego dla obywateli Ukrainy.

4. Ograniczenia czasowego, w którym może być zapewniana pomoc oraz zasad odpłatności, o których mowa w punkcie 3 i 7,  nie stosuje się do obywateli Ukrainy, którzy:

  1. posiadają orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o  całkowitej/częściowej niezdolności do pracy lub o  niezdolności do samodzielnej egzystencji,

  2. ukończyli:

    a)     w przypadku kobiet – 60 rok życia,

    b)     w przypadku mężczyzn – 65 rok życia;

  3. są kobietami w ciąży lub osobami wychowującymi dziecko do 12 miesiąca życia;

  4. samotnie sprawują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej opiekę nad trojgiem i więcej dzieci;

  5. są małoletnimi;

  6. znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, uniemożliwiającej ich udział w kosztach pomocy,

    oraz w przypadku:

  7. osób sprawujących opiekę nad osobami, o których mowa w ppkt 1;

  8. opiekunów tymczasowych ustanowionych dla małoletnich, którzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez opieki osoby sprawującej faktyczną pieczę nad nim  oraz którzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i przed przybyciem byli  umieszczeni  w pieczy zastępczej (rodzinie zastępczej).

Osoby,  które nie spełniają  kryteriów określonych w punkcie 4.1. do 4.8. są zobowiązane do partycypowania w kosztach pomocy według zasad określonych odpowiednio w punktach  3 i 7.

Wyjątek może dotyczyć osób, o których mowa w punkcie 4.6. (znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, uniemożliwiającej ich udział w kosztach pomocy), jeśli zostaną zwolnione z obowiązku partycypacji  ze względów humanitarnych, zgodnie z punktem 6.

5.  Partycypacja obywateli Ukrainy w kosztach pomocy, o której mowa w punkcie 3 obniża wysokość pomocy zapewnianej przez wojewodę oraz pozostałe podmioty udzielające pomocy .

6.  Wojewoda oraz pozostałe podmioty udzielające pomocy,  oceniają możliwość partycypacji w kosztach pomocy osób, o których mowa w w punkcie 4.6. (znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, uniemożliwiającej ich udział w kosztach pomocy), kierując się względami humanitarnymi.

7. Z dniem 1 maja 2023 r. nastąpi kolejna zmiana zasad udzielania pomocy socjalnej. 

Po upływie 180 dni od dnia pierwszego wjazdu obywatela Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wojewoda oraz podmioty udzielające pomocy  mogą zapewnić pomoc w przypadku posiadania przez obywatela Ukrainy numeru PESEL oraz pokrycia przez niego, z góry, 75% kosztów tej pomocy, nie więcej niż 60 zł za osobę dziennie.

Równowartość 75% kosztów pomocy obywatel Ukrainy uiszcza podmiotom realizującym na rzecz wojewody oraz pozostałych podmiotów usługi w zakresie zakwaterowania i całodziennego wyżywienia zbiorowego dla obywateli Ukrainy.

 (za informacją z UG SL)

2022_10_25

Zajęcia praktyczne

2022_10_17

Gmina Suchy Las

Kursy języka polskiego – są jeszcze wolne miejsca
Zapraszamy na drugą edycję kursów języka polskiego dla uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy, organizowaną przez Powiat Poznański.
Osoby zainteresowane proszone są o wypełnienie linku zgłoszeniowego:
https://forms.gle/iBW7Gc1SCF4UM6Ew8

2022_10_06

Bezpłatne kursy języka polskiego dla osób, które przyjechały do Polski z Ukrainy

Безкоштовні курси польської мови для осіб, які приїхали до Польщі з України

Zapraszamy na drugą edycję kursów języka polskiego dla uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy organizowaną przez Powiat Poznański. Kursy prowadzone będą w poszczególnych gminach powiatu. Rozpoczęcie kursu planowane jest w pierwszej połowie października 2022 r. W celu zgłoszenia się na kurs należy kliknąć w link oznaczony nazwą gminy. Linki do poszczególnych kursów pojawiać się będą na bieżąco.

Linki do formularzy można znaleźć tutaj:

? https://powiat.poznan.pl/wsparcie-dla-ukraincow/

2022_09_15

SKMBT_C36422091513390

2022_09_01

Darmowa komunikacja publiczna dla ukraińskich uczniów szkół podstawowych posiadających status cudzoziemca UKR‼️
Szanowni Państwo, na podstawie Uchwały nr XLIV/498/22 Rady Gminy Suchy Las z dnia 24 marca 2022 r. w sprawie zakresu pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, istnieje możliwość przyznania uczniom szkół podstawowych na terenie oraz poza terenem gminy Suchy Las prawa do bezpłatnych szkolnych biletów sieciowych uprawniających do poruszania się na terenie gminy Suchy Las i poza nią w ramach aglomeracyjnego systemu transportu publicznego zarządzanego przez Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu.
Bilet szkolny (ważny od 1 października do 30 września) aktywowany zostanie w formie Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej (PEKA) lub Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej Junior (PEKA Junior). Będzie obowiązywał na obszarze stref biletowych A+B+C+D.
UWAGA: Uprawnionymi do biletów są uczniowie szkół podstawowych, którzy uzyskali status cudzoziemca UKR, a przy składaniu karty PEKA w Urzędzie Gminy ich rodzice lub prawni opiekunowie oświadczą, iż ich aktualnym miejscem zamieszkania jest gmina Suchy Las.
W celu aktywacji bezpłatnego biletu szkolnego dla uczniów uczęszczających do szkół podstawowych na terenie gminy Suchy Las oraz dla uczniów uczęszczających do szkół podstawowych poza terenem gminy Suchy Las (objętych aglomeracyjnym systemem transportu publicznego) konieczne jest złożenie w Urzędzie Gminy Suchy Las:
▶️imiennej karty PEKA lub karty PEKA Junior, której posiadaczem jest uczeń w terminie od rozpoczęcia roku szkolnego do 16 września 2022 r. w okresie pracy Urzędu Gminy Suchy Las.
Zachęcamy do jak najszybszego składania wniosku (we własnym zakresie) o wydanie karty PEKA lub PEKA Junior. Karty PEKA złożone w Urzędzie Gminy Suchy Las po terminie 16 września br. nie zostaną uwzględnione.

2022_08_24

Gmina Suchy Las

Informacja o terminie składania wniosku na świadczenie.

Informujemy, że zgodnie z Ustawą z dn. 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa Art. 13.

1e. Wniosek o świadczenie pieniężne składa się w terminie miesiąca od ostatniego dnia okresu objętego wnioskiem.

1f. Wniosek o świadczenie pieniężne złożony z uchybieniem terminu, o którym mowa w ust. 1e, pozostawia się bez rozpoznania.
Więcej https://www.suchylas.pl/…/miesiac-na-zlozenie-wniosku…/

2022_08_22

 Wolne miejsca w przedszkolu przy ul.  Złotnickiej

2022_07_09

Gmina Suchy Las

Informacja, dotycząca możliwości złożenia wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy nieposiadającym numeru PESEL.

Z dniem 1 lipca 2022 r. wszedł w życie przepis art. 8 ustawy z dnia 8 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1383), umożliwiający składanie wniosków o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy nieposiadającym numeru PESEL.

Wnioski – które powinny obejmować okres przed dniem 30 kwietnia 2022 r. – czyli przed wprowadzeniem obowiązku podawania numeru PESEL obywateli Ukrainy – należy złożyć w okresie 14 dni od dnia wejścia w życie ww. ustawy (do dnia 15 lipca 2022 r.)

Więcej informacji ze wzorem wniosku https://www.suchylas.pl/…/informacja-dotyczaca…/

2022_07_05

Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las

?? Razem z Fundacja Jeden Uniwersytet zapraszamy dzieci z Ukrainy na półkolonie, które będą się odbywać w salach Centrum Kultury w Suchym Lesie. Do jutra (6.07) można wypełniać formularze zgłoszeniowe w portierni CKiBP. Są jeszcze wolne miejsca na turnusy: 18-22.07, 25-29.07 i 1-5.08. ??

2022_07_01

2022_06_30

Od 1 lipca 2022r. uchodźcy mogą korzystać z kilku form wsparcia podczas korzystania z przejazdów tramwajami i autobusami w aglomeracji poznańskiej na liniach ZTM.

Od 1 lipca 2022r. uchodźcy mogą korzystać z kilku form wsparcia podczas korzystania z przejazdów tramwajami i autobusami w aglomeracji poznańskiej na liniach ZTM. Są to:

– bezpłatne przejazdy na podstawie specjalnie wydanego zaświadczenia ZTM Poznań ważnego w terminie 14 dni od dnia wystawienia,

– jednorazowo –  bilet specjalny socjalny w cenie 1 zł na 30 dni,

– Bilet Metropolitalny z terminem ważności do 30 września 2022r.,

– Bilet Metropolitalny z ulgą z terminem ważności do 30 września 2022r.

Bezpłatne przejazdy przez 14 dni na podstawie specjalnego zaświadczenia

Uchodźcy, którzy po raz pierwszy przekroczą granicę ukraińską z dowolnym krajem, mogą w ciągu 7 dni od daty przekroczenia granicy otrzymać specjalne zaświadczenie wystawiane przez ZTM Poznań na podstawie którego można przez 14 dni od daty wystawienia bezpłatnie korzystać z transportu na liniach ZTM.

Zaświadczenie ma ułatwić przemieszczanie się w celu załatwienia części formalności, takich jak m.in. złożenie wniosku o nadanie numeru PESEL ze statusem UKR, zorganizowanie miejsca pobytu, złożenia wniosku o imienną kartę PEKA lub o świadczenie pieniężne w Poznańskim Centrum Świadczeń.

Zaświadczenie można uzyskać w Punktach Obsługi Klienta ZTM Poznań po okazaniu ukraińskiego paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego przekroczenie granicy ukraińskiej z dowolnym państwem.

Jednorazowy specjalny bilet socjalny w cenie 1 zł na 30 dni

Uchodźcy, którzy otrzymają jednorazowe świadczenie pieniężne dla obywateli Ukrainy mogą jednorazowo skorzystać z biletu specjalnego – socjalnego na 30 dni za 1 zł, zapisywanego na imiennej karcie PEKA. Warunkiem zapisania uprawnienia i zakupu biletu w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM Poznań jest okazanie „Potwierdzenia złożenia wniosku o przyznanie jednorazowego świadczenia pieniężnego dla obywatela Ukrainy” z Poznańskiego Centrum Świadczeń (wydanego 23 czerwca br. lub później). Uprawnienie do korzystania z biletu obowiązuje przez 30 dni od daty zapisania na karcie PEKA, przy czym data jego ważności może rozpoczynać się najpóźniej w dniu 30 września 2022r. Prawo do skorzystania z uprawnienia ma Wnioskodawca oraz osoby wymienione na „Potwierdzeniu”.

Do zakupu biletu konieczne jest wyrobienie imiennej karty PEKA.

Bilet Metropolitalny z terminem ważności do 30 września 2022r.

Uchodźcy, którzy mają nadany PESEL ze statusem UKR, mogą kupić Bilet Metropolitalny, przy czym termin jego ważności nie może przekroczyć  30 września 2022r. Bilet Metropolitalny to promocyjna wersja najbardziej popularnego biletu okresowego. Przykładowo cena Biletu Metropolitalnego na strefę A (Poznań), na 30 dni wynosi 119 zł, co oznacza dzienny wydatek na nieograniczoną liczbę podróży na liniach ZTM w wysokości 3,96 zł.

Podstawą zakupu Biletu Metropolitalnego jest okazanie w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM  Poznań „Powiadomienia o nadaniu numeru PESEL ze statusem UKR” wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość.

Do zakupu biletu konieczne jest wyrobienie imiennej karty PEKA.

Bilet Metropolitalny z ulgą z terminem ważności do 30 września 2022r. – oferta dla uczniów i młodzieży

Dzieci uczące się w poznańskich i podpoznańskich szkołach (także młodzież – do ukończenia 23. roku życia), które mają nadany nr PESEL ze statusem UKR, mogą korzystać z Biletu Metropolitalnego z ulgą. Termin ważności biletu nie może przekroczyć daty 30 września 2022r.

Bilet Metropolitalny z ulgą to promocyjny, ulgowy bilet okresowy zapisywany na imiennej karcie PEKA. Przykładowo, cena Biletu Metropolitalnego z ulgą na strefę A (Poznań) na 30 dni wynosi 59,5 zł, co oznacza dzienny wydatek na nieograniczoną liczbę podróży na liniach ZTM w wysokości 1,98 zł.

Podstawą zakupu Biletu Metropolitalnego z ulgą jest okazanie w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM Poznań „Powiadomienia o nadaniu numeru PESEL ze statusem UKR” wraz z legitymacją szkolną szkoły znajdującej się na terenie Poznania lub jednej z 19 gmin: Czerwonak, Dopiewo, Duszniki, Kaźmierz, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Tarnowo Podgórne i Zaniemyśl.

Do zakupu biletu konieczne jest wyrobienie imiennej karty PEKA.

Inne formy wsparcia uchodźców

Bilety specjalne dla uczniów szkół podstawowych

Dzieci uchodźców, które zostały przyjęte do poznańskich i podpoznańskich szkół podstawowych, mogą korzystać z biletu specjalnego dla uczniów szkół podstawowych na karcie PEKA. Bilet obowiązuje od 1 października do 30 września kolejnego roku na strefę A+B+C+D (całą sieć) i kosztuje 60 zł (5 zł na miesiąc).

Podstawą zakupu biletu specjalnego dla uczniów szkół podstawowych jest okazanie w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM Poznań legitymacji szkolnej szkoły znajdującej się na terenie Poznania lub jednej z 19 gmin: Czerwonak, Dopiewo, Duszniki, Kaźmierz, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Tarnowo Podgórne i Zaniemyśl.

Do zakupu biletu konieczne jest wyrobienie imiennej karty PEKA

Uchodźcom przysługują też uprawnienia ogólne, takie jak dla innych obcokrajowców. Są to:

– bezpłatne przejazdy dla osób powyżej 70. roku życia na podstawie ważnego dokumentu tożsamości potwierdzającego wiek,

– bezpłatne przejazdy dla dzieci do dnia 30 września roku, w którym kończą 7. rok życia, na podstawie oświadczenia rodzica/opiekuna,

– przejazdy z ulgą 50 % dla dzieci i młodzieży, od dnia 1 października roku, w którym kończą 7. rok życia, do ukończenia 18. roku życia, na podstawie ważnego dokumentu tożsamości potwierdzającego ich wiek,

– przejazdy z ulgą 50 % dla studentów polskich uczelni na podstawie legitymacji polskiej uczelni.

fla5

 

Від 1 липня 2022 року діятимуть нові правила надання допомоги в громадському транспорті для біженців з України.

Від 1 липня біженці з України матимуть змогу користуватися наступними формами підтримки в громадському транспорті, організованому Управлінням міського транспорту (пол. Zarządu Transportu Miejskiego, далі ZTM):

– безкоштовний проїзд на основі спеціально виданої довідки ZTM Poznań, яка діє протягом 14 днів від дати видачі,

– одноразово – спеціальний соціальний квиток за 1 злотий на 30 днів,

– метрополітальний квиток (пол. bilet metropolitalny), дійсний до 30 вересня 2022 року,

– метрополітальний квиток (пол. bilet metropolitalny) зі знижкою, дійсний до 30 вересня 2022 року.

Безкоштовний проїзд протягом 14 днів наосновіспеціальної довідки

Біженці, які вперше перетинають кордон України з будь-якою країною, протягом 7  днів від дня перетину кордону можуть отримати спеціальну довідку, видану ZTM Poznań, на основі якої вони можуть безкоштовно користуватися транспортом на лініях, організованих ZTM протягом 14 днів від дня видання.

Метою цієї довідки є полегшення переміщення осіб з України для виконання деяких формальностей, наприклад: подання заяви на номер PESEL, пошук місця проживання, подання заяви на картку PEKA або отримання грошової допомоги в Познанському центрі соціальних виплат (пол. Poznańskie Centrum Świadczeń, далі PCŚ).

Довідку можна отримати в пунктах обслуговування клієнтів ZTM Poznań при пред’явленні українського паспорта або іншого документа, що підтверджує перетин українського кордону з будь-якою країною.

Спеціальний соціальний квиток за 1 злотий на 30 днів (доступний тільки один раз)

Особи, які отримують одноразову грошову допомогу для громадян України, зможуть користуватися спеціальним соціальним квитком на 30 днів за 1 злотий, який можна записати тільки на іменну карту PEKA. Для реєстрації пільги та придбання квитка в  одному з пунктів обслуговування клієнтів ZTM Poznań потрібно буде пред’явити «Підтвердження подання заяви на одноразову грошову допомогу громадянину України» (пол. „Potwierdzenia złożenia wniosku o przyznanie jednorazowego świadczenia pieniężnego dla obywatela Ukrainy”) від PCŚ (видану 23 червня або пізніше). Термін дії квитка не може початися пізніше ніж 30 вересня 2022 року. Заявник та особи, зазначені в  «Підтвердженні», мають право купити такий квиток.

Для придбання квитка необхідно спочатку отримати іменну картку PEKA.

Метрополітальний квитокдо 30 вересня

Біженці, яким надано номер PESEL зі статусом UKR, можуть придбати метрополітальний квиток, терміном дії до 30 вересня 2022 року максимально. Метрополітальний квиток — це акційна версія найпопулярнішого довгострокового квитка. Наприклад, ціна метрополітального квитка для зони А (Познань) на 30 днів становить 119 злотих, що означає щоденну вартість проїзду 3,96 злотих за необмежену кількість поїздок на лініях ZTM.

Умовою для придбання метрополітального квитка є пред’явлення «Довідки про надання номера PESEL зі статусом UKR» (пол. „Powiadomienia o nadaniu numeru PESEL ze statusem UKR”) разом із документом, що підтверджує особу, в одному з пунктів обслуговування клієнтів ZTM Poznań.

Для придбання квитка необхідно спочатку отримати іменну картку PEKA.

Метрополітальний квитокзі знижкою до 30 вересня2022 року – пропозиція для учнів та молоді

Діти, які навчаються у школах на території Познані та в околицях Познані (включаючи молодь – до 23 років), які перетнули кордон України з будь-якою країною 24 лютого або пізніше та отримали номер PESEL зі статусом UKR, зможуть використовувати метрополітальний квиток зі знижкою, терміном дії до 30 вересня 2022 року максимально.

Метрополітальний квиток зі знижкою – це акційний довгостроковий квиток, який можна записати тільки на іменну карту PEKA. Наприклад, ціна метрополітального квитка для зони А (Познань) на 30 днів становить 59,5 злотих, що означає щоденну вартість проїзду 1,98 злотих за необмежену кількість поїздок на лініях ZTM.

Умовою для придбання метрополітального квитка зі знижкою є пред’явлення в одному з пунктів обслуговування клієнтів ZTM Poznań «Довідки про надання номера PESEL зі статусом UKR» (пол. „Powiadomienia o nadaniu numeru PESEL ze statusem UKR”) разом з учнівським квитком, виданим школою, розташованою в Познані або в одій з 19 гмін: Czerwonak, Dopiewo, Duszniki, Kaźmierz, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Tarnowo Podgórne i Zaniemyśl.

Для придбання квитка необхідно спочатку отримати іменну картку PEKA.

Інші форми підтримки біженців

Спеціальні квитки для учнів початковихшкіл

Діти, які були прийняті до початкових шкіл Познані, зможуть користуватися спеціальними квитками для учнів початкових шкіл, що записуються на іменній карті PEKA. Квиток діє від 1 жовтня до 30 вересня наступного року для зони A + B + C + D (вся мережа) і коштує 60 злотих (5 злотих на місяць).

Умовою для придбання цього квитка є пред’явлення в одному з пунктів обслуговування клієнтів ZTM Poznań шкільного учнівського квитка, виданого школою, розташованою в  Познані або в одій з 19 гмін: Czerwonak, Dopiewo, Duszniki, Kaźmierz, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Tarnowo Podgórne i Zaniemyśl.

Для придбання квитка необхідно спочатку отримати іменну картку PEKA.

Біженці, як і інші іноземці,також можуть скористатися деякими загальними пільгами:

– безкоштовний проїзд для осіб старше 70 років на основі дійсного документа, що посвідчує особу та що підтверджує вік,

– безкоштовний проїзд для дітей до 30 вересня року, в якому їм виповнюється 7 років, за декларацією батьків/опікунів,

– проїзди зі знижкою 50%  для дітей та молоді від 1 жовтня року, в якому їм виповнюється 7 років, до досягнення 18 років на основі дійсного документа, що посвідчує особу та що підтверджує їх вік,

– проїзди зі знижкою 50% для студентів польських ВНЗ на основі учнівського квитка польського університету.

Іменна картка PEKA

дозволяє пасажирам:

  • купити  іменний  довгостроковий  квиток  та  поповнити  рахунок тПортмонетки   (також   через   інтернет-сторінку   www.peka.poznan.pl);
  • зайти у свій обліковий запис;
  • платити за проїзд тПортмонеткою з картки PEKA;
  • внести участь у бонусній програмі;
  • записати інформацію про пільги.

Іменну картку PEKA можна отримати двома шляхами:

  • онлайн, через подання заяви на інтернет-сторінці www.peka.poznan.pl;
  • особисто,  через  подання  паперової  заяви  в  пункті  обслуговування клієнтів ZTM.

В  обох  випадках  необхідно  додати  фото.  Перша  іменна  картка  PEKA видається безкоштовно.

Картку  PEKA  можна  поповнити  в  пунктах  обслуговування  клієнтів  ZTM, пунктах продажу квитків, стаціонарних автоматах з продажу квитків та на інтернет-сторінці www.peka.poznan.pl.

Вхід  в  індивідуальний  обліковий  запис  користувача  відбувається  через інтернет-сторінку: www.ztm.poznan.pl

Особи, які мають обліковий запис, входять за допомогою адреси електронної пошти та

пароля. Користувачі, які ще не мають облікового запису, входять, використовуючи номер

UID на звороті картки та свій номер PESEL.

2022_06_28

Informacja za Gazetą Sucholeską – czerwiec 2022 str. 11

https://www.suchylas.pl/wp-content/uploads/2022/06/gs062022.pdf

2022_06_20

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się ze mną. Legalizacja dokumentów w Poznaniu.

Firma legalizacyjna i zatrudnienia V@V Nataliia Pashkovska rozwiąże Twoje problemy z życiem prawnym.

Mapa życia, kolejka.

Oddanie karty w ciągu 14 dni.

Otrzymuje decyzję od 2 do 3 miesięcy.

Bezpłatne konsultacje na temat legalizacji w Polsce. Przygotowanie i złożenie dokumentów, towarzyszących procesowi uzyskania Karty Pobywatelstwa/Obywatelstwa. Opóźnione postępowanie na Mapie Życia Tymczasowego i Stałego.

Pomoc w uzyskaniu kolejki po odciski palców, złożeniu i pobraniu karty życiowej.

Eskorta

Telefon / klimat / WhatsApp

+48533827529

+48515793178

Natalia

2022_05_30

Запрошую до ознайомлення з пропозицією садочку Лехіткі (Lechitki) в Сухому Лясі для українських дітей, які втекли від війни в Україні. До 3-х місяців перебування дитини в садочку з повним пансіоном є безплатний. Працевлаштуємо опікунку з українським походженням, щоб прийняті дітки з України мали можливість користуватись рідною мовою. Запрошуємо до контактування 667 232 373

2022_05_19

W związku z pytaniami publikujemy wyjaśnienie:

Od 30 kwietnia br. na wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnione zakwaterowanie bezwzględnie wymagane jest wpisanie numeru PESEL uchodźcy, przyjętego do zakwaterowania.

Więcej informacji https://www.suchylas.pl/…/swiadczenie-za-goszczenie…/

Jednocześnie potwierdziliśmy informacje z Urzędu Gminy, że wypłata świadczeń (także z OPS Suchy Las) jest realizowana na bieżąco

2022_05_10

Pomoc psychologiczna uchodźcom w OPS Suchy Las

Opublikowano 10 maja 2022, autor: Jarosław Dudkiewicz

Ośrodek Pomocy Społecznej w Suchym Lesie

Bezpłatna pomoc psychologiczna dla obywateli Ukrainy.
Wszystkie osoby wymagające wsparcia, od 16.05.2022r. będą mogły skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologicznej, udzielanej w Punkcie mieszczącym się przy ul. Nowy Rynek 5 w Suchym Lesie.
Pomocy udzielać będzie psycholog posługujący się językiem ukraińskim, w poniedziałki i wtorki w godzinach od 17.00 do 20.00.
Wizyty można umawiać SMS-owo pod numerem telefonu 576-953-192.
Безкоштовна психологічна допомога громадянам України.
З 16.05.2022р. на вул. Nowy Rynek 5 (Новий Ринок 5) Suchy Las (в Сухому Лісі) розпочне роботу Пункт Психологічної Допомоги. Всі ті, які потребують психологічної підтримки, зможуть скористатися нею безкоштовно.
Допомогу надаватиме психолог, який розмовляє українською мовою, по понеділках і вівторках з 17.00 до 20.00.
Записатися можна за допомогою SMS повідомлення за номером 576-953-192.

2022_05_06

Ośrodek Pomocy Społecznej w Suchym Lesie

W dniu 18.05.2022r. Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu organizuje Dzień Otwarty, w którym zaplanowano 2 wydarzenia:

Dla obywateli Ukrainy – informacje o dostępnych wolnych miejscach zatrudnienia, warunkach zatrudnienia, jak szukać ofert pracy
Dla pracodawców – możliwości zatrudnienia osoby z dofinansowaniem/refundacją kosztów z PUP, wyjaśnienie zasad finansowania, możliwość wypełnienia i objaśnienia wniosków na miejscu wraz z pracownikiem merytorycznym.

2022_04_26

Bezpłatna pomoc psychologiczna i terapeutyczna dla uchodźców z Ukrainy
Specjalistyczne Centrum Medyczne Omega przy ul. Rolnej 17 w Suchym Lesie oferuje w ramach NFZ bezpłatną pomoc psychologiczną, terapeutyczną – dla uchodźców z Ukrainy dzieci, młodzieży do lat 18-stu i ich rodzin, związaną z wczesną interwencją po traumatycznych zdarzeniach.
Powracające, natrętne myśli związane z trudnymi doświadczeniami; problemy z pamięcią, rozdrażnienie, nadpobudliwość, zachowania agresywne; pogorszenie nastroju, izolacja od otoczenia, trudności ze snem. To objawy charakterystyczne dla osób doświadczających traumy, czyli zdarzeń o charakterze losowym (m.in. wojna, katastrofy naturalne, zdarzenia komunikacyjne, powodzie) oraz spowodowanych udziałem innych ludzi (przemoc psychiczna, fizyczna, gwałt). Mogą one prowadzić do problemów społecznych, adaptacyjnych emocjonalnych, rodzinnych, a także do ASD, depresji, zaburzeń lękowych, zespółu stresu pourazowego PTSD i bardzo wielu innych problemów związanych ze zdrowiem psychicznym.
Dlatego też, w związku ze zdarzeniami mającymi miejsce na Ukrainie oraz z zapotrzebowaniem na pomoc psychologiczną w środowisku dzieci, młodzieży i ich rodzin zachęcamy do skorzystania z naszej oferty w celu otrzymania profesjonalnej pomocy z zakresu zdrowia psychicznego.
Wizyta jest możliwa po dostarczeniu skierowania od psychiatry z Centrum Medycznego Omega lub lekarza rodzinnego.
Kontakt:
➡️Suchy Las +48 61 652 16 06
➡️Biedrusko +48 61 812 70 26
http://scmomega.pl/poradnia-zdrowia-psychicznego/

e-mail: info@scmomega.pl

Безоплатна терапевтична та психологічна допомога для біженців з України. Cпеціалізований Медичний Центр Омега, який знаходиться за адресою: вул. Рольна, 17 в Сухому Лясі пропонує в межах Національного Фонду Здоров’я (NFZ) безкоштовну психологічну та терапевтичну допомогу для біженців з України, дітям, молоді та їх сім’ям, яка стосується раннього втручання після травматичних подій.

Повторювані нав’язливі думки, які пов’язані з важкими переживаннями; проблеми з пам’яттю, дратівливістю, гіперактивністю, агресивною поведінкою; погіршення настрою, ізоляція від навколишнього середовища, проблеми зі сном. Це симптоми, які типові для людей, які зазнають травм внаслідок подій випадкового характеру (наприклад, війна, стихійні лиха, дорожньо-транспортні події, повені) і ті, які спричинені участю інших людей (психічне, фізичне насильство, зґвалтування). Вони можуть призвести до соціальних, адаптаційних, емоційних, сімейних проблем, а також до РАС (розлади аутистичного спектру), депресії, тривожних розладів, посттравматичного стресового розладу та багатьох інших проблем із психічним здоров’ям.

Тому, у зв’язку з подіями, що відбуваються в Україні, та потребою психологічної допомоги серед дітей, підлітків та їхніх сімей, закликаємо Вас скористатися нашою пропозицією для отримання професійної допомоги у сфері психічного здоров’я.

Відвідування є можливим після отримання направлення від психіатра з Медичного Центру Омега чи від сімейного лікаря.

Контакт:

1️⃣  Сухий Ляс + 48 61 652 16 06

2️⃣   Бєдруско +48 61 812 70 

2022_04_23

2022_04_22

2022_04_21

2022_04_20

2022_04_11

??Zapraszamy na bezpłatne kursy języka polskiego na poziomie A1 dla osób, które przyjechały do Polski z Ukrainy po 24.02. Lekcje przeznaczone są tylko dla osób pełnoletnich mieszkających w wymienionych gminach. Kursy rozpoczną się po 22 kwietnia i będą trwać około 2,5 miesiąca. Będą odbywać się w poszczególnych gminach. Dokładny adres sali podamy w przyszłym tygodniu. W celu zgłoszenia się na kurs proszę kliknąć w link oznaczony nazwą gminy, w której aktualnie mieszkacie. Zapraszamy!
?Na zgłoszenia czekamy do końca tygodnia pod adresem ?
https://powiat.poznan.pl/wsparcie-dla-ukraincow/
??Запрошуємо на безкоштовні курси польської мови на рівні А1 для осіб, які приїхали до Польщі з України після 24 лютого. Курси доступні лише для дорослих осіб, які проживають у зазначених місцевостях. Розпочнуться курси після 22 квітня і триватимуть приблизно 2,5 місяця та відбуватимуться у визначених місцевостях. Точна адреса буде подана на наступному тижні. Щоб подати заявку на курс, будь ласка, перейдіть за посиланням, зазначте назву ґміни, в якій ви зараз проживаєте.
Запрошуємо!
?Na zgłoszenia czekamy do końca tygodnia
https://powiat.poznan.pl/wsparcie-dla-ukraincow/

2022_04_09

Informacja dla naszych ukraińskich mieszkańców w sprawie wypłat pomocowych.
Матеріальна допомога для громадян України, які мають дитину
Громадянам України, які легально в’їхали з України до Польщі після 23 лютого 2022 р. в зв’язку з військовими діями і хочуть залишитися в Польщі, Заклад Соціального Страхування буде надавати і виплачувати допомогу для родини. Відповідну заяву українською мовою можна буде складати тільки електронно через Платформу Електронних Послуг (ПУЕ) ЗУС. Інформація від коли можна складати заяви буде подана на інтернет-сторінці ЗУС.
Хто може скласти заяву про допомогу для родини
Заяви про допомогу для родини, яку виплачує ЗУС, може скласти особа, яка:
• Є громадянином України або чоловіком/дружиною громадянина України,
• Має легальне перебування в Польщі,
• Має під опікою дитину (є її мамою/татом чи тимчасовим опікуном), яка має українське громадянство і приїхала з України до Польщі після 23 лютого 2022 р. через воєнні дії.
• Має під опікою дитину (є її мамою/татом чи тимчасовим опікуном), народжену в Польщі громадянкою України, яка має легальне перебування в Польщі.
Важливо!
Перебування в Польщі вважається легальним на протязі 18 місяців рахуючи від 24 лютого 2022 р. чи від дати перетину кордону (після 23 лютого 2022 р.) для громадян України, які виїхали з України до Польщі легально після 23 лютого 2022 через військові дії і хочуть залишитися в Польщі.
Допомога для родин буде виплачуватися не довше ніж протягом періоду перебування на території Польщі.
Тимчасового опікуна або заступницьку опіку для дитини, яка прибула з України через воєнні дії і перебуває в Польщі встановлює польський суд.
Яку допомогу для родини можна отримати від ЗУС
• 500 зл./місяць на кожну дитину яка не досягнула 18 років, яка проживає в Польщі (допомога на виховання з програми Родина 500+, так зване 500+)
Це допомога для батьків (одного з батьків), тимчасового опікуна і особи яка займається заступницькою опікою дитини.
• 500 зл. чи 1000 зл. /місяць на другу і кожну наступну дитину у віці 12-35 місяців, яка проживає в Польщі (сімейний опікунчий капітал, РКО).
Це допомога для батьків (одного з батьків), тимчасового опікуна.
• 400 зл. /місяць допомога в фінансуванню оплати за дитячий садочок, дитячий клуб чи дитячу денну няню (допомога в фінансуванні за дитячий садочок)на:
• Першу і єдину дитину в сім’ї,
• Першу дитину в сім’ї, якщо на наступну дитину отримуєш РКО,
• На другу і наступну дитину в сім’ї у віці перед досягненням 12 місяців і після 35 місяців, на яке були надано сімейний опікунчий капітал і цей капітал забралиодним платежем належної суми.
Дитина має бути вписана до реєстру дитячих садочків чи дитячих клубів, чи переліку денних няньок.
Це допомога для мами/тата, тимчасового опікуна і особи яка займається заступницькою опікою дитини.
• 300 зл. раз на рік на кожну дитину у віці до 20 років (чи до 24 у випадкуучня з інвалідністю), яка проживає в Польщі і вчиться в школі – (допомога з програми Добрий Старт, так зване 300+).
Це допомога для мами/тата, тимчасового опікуна і особи яка займається заступницькою опікою дитини.
Аби скласти заяву в ЗУС будуть потрібні:
• Польський ідентифікаційний номер ПЕСЕЛЬ особи яка складає заяву і дитини,
• Електронна адреса особи,
• Польський номер телефону,
• Номер банківського рахунку в Польщі.
Реєстрація громадян України з метою надання польського ідентифікаційного номера ПЕСЕЛЬ розпочнеться в офісі гміни (ужонд гміни), міста чи дільниці в Польщі від 16 березня 2022 р.

2022_04_07

W związku z dużym zainteresowaniem i pytaniami o lekcje języka polskiego dla Ukraińców, podajemy za Radą Osiedla Umultowo, możliwość skorzystania po sąsiedzku z oferty:

Nasza parafia wraz z Radą Osiedla zaprasza na bezpłatne lekcje JĘZYKA POLSKIEGO, które odbywać się będą w poniedziałki i środy, w godz. 10.00 – 11.30, w Domu Parafialnym przy ul. Mleczowej 1 (Poznań) . .Prosimy o przekazanie informacji rodzinom z Ukrainy, które gościcie w swoich domach.

Наша парафія разом з Радою селища запрошують на безкоштовні лекції польської мови, які будуть відбуватись в понеділок і в середу о 10:00 – 11:30 в Пврафіяльному домі: вул. Млечова, 1 (Познань). Просимо передати інформацію родинам з України, які гостюють в своїх будинках.

2022_04_04

Bieżące informacje na temat pomocy obywatelom Ukrainy, w tym linki do przydatnych stron znajdziesz w zakładce ?? Solidarni z Ukrainą na stronie gminy ? www.suchylas.pl/solidarni-z-ukraina

Punkty pomocy doraźnej (dary) w Poznaniu i w naszej gminie zostają zlikwidowane. Do środy, 6 kwietnia zamknięty będzie miejski punkt pomocy zorganizowany w Poznaniu przy ul. Bukowskiej. Potrzebujący wsparcia obywatele Ukrainy mogą zgłaszać się m.in. do jadłodajni Caritas i do punktu Pogotowia Społecznego przy ul. Ratajczaka. Wkrótce będzie komunikat o dalszej możliwej pomocy w ramach działalności OPS i Caritas także w naszej gminie.

Informacje po ukraińsku dostępne są po wybraniu języka ukraińskiego w Tłumaczu Google na górze strony.

2022_03_30

Siedziba ZTM w Warszawie ul. Grochowska 316/320 Agencja UNHCR

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „z pewnością wielu z Was wspiera osoby z Ukrainy. Przekażcie im informację, że przysługuje im pomoc z UNHCR, Agencji ONZ ds. Uchodźców. Mało osób wie o tej formie wparcia finansowego. A to aż 710 zt dla pierwszej osoby w rodzinie i 610 zł dla kolejnych minimum przez trzy miesiące. o wsparcie można wnioskować w siedzibie ZTM przy ul. Grochowskiej 316/320. Nie trzeba mieć numeru PESEL.”

2022_03_29

Zmiany w ustawie pomocowej dot. uchodźców

Dz. U. poz. 682

Dz. U. poz. 683

2022_03_28

В управлінні гміни Сухий Ляс запущено чергове місце і години для отримання номерів ПЕСЕЛ для громадян України (статус УКР). Завдяки цьому з’явилися нові, більш ранні дати відвідувань.
З метою перенесення візиту, просимо телефонувати на номер: 61-8926-250, 61-8926-251, 61-8926-511
Звернули увагу, що не всі приходять в погоджений час. Просимо повідомляти про зміну візиту – телефоном, особисто чи через лінк щодо анулювання стосовно підтвердження візиту отриманим листом (імейлом). Надаймо іншим особам можливість швидшого візиту і отримання такого потрібного номеру ПЕСЕЛ.
Natalya Vysochanska
W Urzędzie Gminy Suchy Las uruchomione zostało kolejne stanowisko i godziny dla nadawania numerów PESEL dla obywateli Ukrainy (status UKR). Z racji tego pojawiły się nowe, wcześniejsze terminy wizyt.
W celu przesunięcia wizyty prosimy o dzwonienie na numery: 61-8926-250, 61-8926-251 i 61-8926-511 .
Zauważyliśmy, że nie wszyscy przychodzą na umówione terminy. Prosimy o informowanie o odwołaniu wizyty – telefonicznie, osobiście lub przez kliknięcie w link anulacji na potwierdzeniu wizyty otrzymanym mailem. Dajmy innym osobom możliwość wcześniejszej wizyty i uzyskanie tak potrzebnego numeru PESEL.

2022_03_25

flaga Ukrainy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) będzie przyznawał i wypłacał środki z programu Rodzina 500+ obywatelom Ukrainy, którzy przybyli legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi. Specjalny wniosek o 500+, w języku ukraińskim, będzie można składać elektronicznie już od soboty. W najbliższy weekend od 26 do 27 marca ZUS zaprasza na drzwi otwarte.

Dzięki ustawie w sprawie pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, uchodźcy z Ukrainy uzyskają dostęp do szerokiego wachlarza wsparcia. Będą mogli oni starać się o świadczenia 500+, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania lub pobytu z dziećmi w Polsce.

Aby złożyć elektroniczny wniosek o 500+ uchodźca będzie musiał posiadać m.in. specjalny PESEL, konto w banku w Polsce oraz polski numer telefonu.

W najbliższy weekend Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zorganizuje specjalną akcję „Weekend dla Ukrainy”. W sobotę i niedzielę, w godzinach od 9.00 do 15.00, w różnych miejscach w Polsce, placówki ZUS będą otwarte dla obywateli Ukrainy, którzy chcą złożyć wniosek o 500+. Specjalny punkt będzie utworzony także na Stadionie Narodowym w Warszawie.

W wielu placówkach ZUS w Wielkopolsce nasi pracownicy pomogą zainteresowanym założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) i złożyć wniosek o świadczenie 500+. Wykaz otwartych w weekend placówek jest zamieszczony na stronie internetowej ZUS – informuje Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Suchym Lesie

Obywatele Ukrainy, którzy weszli na terytorium Polski po 23.02.2022r.
Jeśli jesteś w Polsce z dzieckiem poniżej 18 roku życia, możesz złożyć wniosek o pomoc rodzicielską w wysokości 500 zł miesięcznie do ZUS. Aby złożyć wniosek należy przyjść do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w najbliższy weekend, tj. 26-27 marca 2022 r.
Aby złożyć wniosek, potrzebujesz:
Pesel numer Twój i Twojego dziecka,
Numer konta bankowego w Polsce,
Polski numer telefonu,
Adres e-mail
W celu ułatwienia składania wniosków jednostki ZUS w Poznaniu organizują specjalne godziny:
ZUS I Oddział w Poznaniu
ul. Dąbrowskiego 12
· Dyżur 26 marca w roku. 9:00 – 15:00
· Dyżur 27 marca w roku. 9:00 – 15:00
ZUS II Oddział w Poznaniu
ul. Starołęcka 31
· Dyżur 26 marca w roku. 9:00 – 15:00
ZUS Inspektorat w Poznaniu
Ul. Fabryczna 27/28
· Dyżur 26 marca w roku. 9:00 – 15:00
Obywatelu Ukrainy
Jeżeli przebywasz na terenie Polski ze swoim dzieckiem, które nie ukończyło jeszcze 18 lat, możesz złożyć w ZUS wniosek o świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie. W tym celu przyjdź do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych również w najbliższy weekend tj. 26-27 marca 2022r.
Do złożenia wniosku potrzebujesz:
PESEL swój i dziecka,
nr rachunku bankowego w Polsce,
polski nr telefonu,
adres e-mail
Aby ułatwić składanie wniosków jednostki ZUS w Poznaniu organizują specjalne dyżury :
ZUS I Oddział w Poznaniu
ul. Dąbrowskiego 12
· Dyżur 26 marca w godz. 9:00 – 15:00
· Dyżur 27 marca w godz. 9:00 – 15:00
ZUS II Oddział w Poznaniu
ul. Starołęcka 31
· Dyżur 26 marca w godz. 9:00 – 15:00
ZUS Inspektorat w Poznaniu
Ul. Fabryczna 27/28
· Dyżur 26 marca w godz. 9:00 – 15:00

17 marca o 14:58  ·
Pomoc materialna dla obywateli Ukrainy, którzy mają dziecko
Obywatele Ukrainy, którzy legalnie wyjechali z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z akcjami wojskowymi i chcą zostać w Polsce, Zakład Ubezpieczeń Społecznych udzieli i wypłaci pomoc rodzinie Stosowne oświadczenie w języku ukraińskim można złożyć wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Informacje od kiedy można składać wnioski będą składane na stronie internetowej ZUS.
Kto może złożyć wniosek o pomoc dla rodziny
Wnioski o pomoc dla rodziny opłacanej przez ZUS może składać osoba, która:
• jest obywatelem Ukrainy lub mężem/żona obywatelem Ukrainy,
• Posiada legalny pobyt w Polsce,
• Ma pod opieką dziecko (jest jej matką/ojcem lub tymczasowym opiekunem), które ma obywatelstwo ukraińskie i przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 roku z powodu akcji wojennej.
• Ma dziecko w areszcie (jest jej matką/ojcem lub opiekunem tymczasowym), urodzone w Polsce, obywatel Ukrainy, który ma legalny pobyt w Polsce.
Ważne!
Pobyt w Polsce uznaje się za legalny przez 18 miesięcy od dnia 24 lutego 2022 r. lub od dnia przekroczenia granicy (po 23 lutego 2022). ), dla obywateli Ukrainy, którzy legalnie wyjechali z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 z powodu akcji wojskowych i chcą pozostać w Polsce.
Pomoc dla rodzin będzie wypłacana nie dłużej niż w okresie ich pobytu w Polsce.
Tymczasowy opiekun lub zastępca opieki nad dzieckiem, które przybyło z Ukrainy z powodu działań wojskowych i przebywa w Polsce, ustanawia polski sąd.
Jaką pomoc dla rodziny można otrzymać od zus
• 500 zł. /miesiąc dla każdego dziecka poniżej 18 lat mieszkającego w Polsce (asystent edukacji z programu Rodzina 500+, tzw. 500+)
To pomoc dla rodziców (jednego z rodziców), opiekuna tymczasowego i osoby zajmującej się pieczą zastępczą nad dzieckiem.
• 500 zł. lub 1000 zł. /miesiąc dla drugiego i każdego kolejnego dziecka w wieku 12-35 miesięcy mieszkającego w Polsce (stolica opiekuna rodziny, RKO).
To pomoc dla rodziców (jeden z rodziców), opiekuna tymczasowego.
• 400 zł. / miesięczna pomoc w finansowaniu płatności na rzecz przedszkola, klubu przedszkolnego lub przedszkola (pomoc w dofinansowaniu do przedszkola) na:
• Pierwsze i jedyne dziecko w rodzinie,
• Pierwsze dziecko w rodzinie, jeśli kolejne dziecko dostanie RKO,
• Dla drugiego i kolejnego dziecka w rodzinie w wieku 12 miesięcy i 35 miesięcy po odebraniu kapitału opiekuna rodziny i kapitału należnej kwoty.
Dziecko należy wpisać do rejestru przedszkoli lub klubów dziecięcych lub listy opiekunów dziennych.
To pomoc dla mamy/taty, tymczasowego opiekuna i osoby w pieczy zastępczej.
• 300 zł. raz w roku dla każdego dziecka poniżej 20 roku życia (lub do 24 w przypadku niepełnosprawności) mieszkającego w Polsce i uczącego się w szkole – (pomoc w programie Dobry Start, tzw. 300+).
To pomoc dla mamy/taty, tymczasowego opiekuna i osoby w pieczy zastępczej.
Do złożenia oświadczenia w zus potrzebne będą:
• polski numer identyfikacyjny PESEL osoba składająca oświadczenie i dziecko,
• Adres e-mail osoby,
• polski numer telefonu,
• Numer konta bankowego w Polsce.
Rejestracja obywateli Ukrainy w celu podania polskiego numeru identyfikacyjnego PESEL rozpocznie się w urzędzie gmini (gmini) miasta lub lokalu wyborczego w Polsce od 16 marca 2022 r.

2022_03_24

Gmina Suchy Las uruchomiła konto do wpłat darowizn na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

?Nr konta: 12 9043 1054 3054 0021 4641 0184

?Tytułem: Darowizna na rzecz Ukraińców
Zachęcamy do wpłat. Środki przeznaczone będą na wydatki związane z zaopatrzeniem i utrzymaniem uchodźców, przybyłych do naszej gminy. Darowizny dokonane na rzecz Ukraińców w 2022 roku m.in. poprzez jednostki samorządu terytorialnego będzie można rozliczyć w przyszłym roku, rozliczając roczny podatek dochodowy.

2022_03_24

Bezpłatna komunikacja miejska dla uchodźców z Ukrainy

Miasto Poznań i aglomeracja poznańska pomaga uchodźcom z Ukrainy. Od 1 marca mogą oni otrzymać specjalne zaświadczenie, na podstawie którego przez 30 dni można bezpłatnie jeździć komunikacją miejską.
Zaświadczenie z hologramem będzie wydawane po okazaniu ukraińskiego paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego przekroczenie granicy polsko-ukraińskiej w dniu 24 lutego br. lub późniejszym.
Na podstawie zaświadczenia będzie można bezpłatnie korzystać z transportu miejskiego na wszystkich liniach ZTM w Poznaniu i na obszarze aglomeracji poznańskiej we wszystkich strefach taryfowych. Będzie ono miało taki sam status jak bilet na sieć, a jego ważność będzie wynosić 30 dni.
Zaświadczenie będzie można otrzymać w punkcie recepcyjnym na MTP, w Biurze Obsługi Klienta ZTM pod rondem Kaponiera (czynnym od poniedziałku do piątku w godzinach 9:30 – 17:00) oraz w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM, które są czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 6:00 do 20:00:
– Ogrody, pętla tramwajowa
– rondo Kaponiera – poziom -1,
– Dworzec Sobieskiego przy pętli PST na os. Jana III Sobieskiego,
– Górczyn, pętla autobusowo-tramwajowa,
– Junikowo, pętla autobusowo-tramwajowa,
– plac Wiosny Ludów – budynek CH Kupiec Poznański (wejście od ul. Strzeleckiej),
– Dębiec, pętla autobusowo-tramwajowa,
– rondo Śródka – dworzec autobusowy,
– Dworzec Zachodni PKP
To jedna z wielu form wsparcia, jakie proponuje obywatelom i obywatelkom Ukrainy Miasto Poznań. Cały czas działa miejski punkt zbiórki darów (szczegóły: poznan.pl oraz na profilu @czulypoznan).
Każdy, kto chce zaoferować pomoc, może wypełnić ankietę (można ją znaleźć na stronie poznan.pl – przypiętą na żółtym pasku u góry witryny, pod hasłem: Pomagam Ukrainie).
Cały czas działa też ukraińska wersja miejskiej strony internetowej, na której można znaleźć najważniejsze informacje: https://www.poznan.pl/ua
Безкоштовний міський транспорт для біженців з України
Місто Познань допомагає біженцям з України. Особи, які хочуть скористатися безкоштовним проїздом повинні звернутися до рецепційного пункту, який знаходиться у Міжнародному виставковому центрі у Познані (MTP, Międzynarodowe Targi Poznańskie) або потрібно відвідати один з Пунктів обслуговування клієнта Управління міським транспортом (ZTM, Zarządu Transportu Miejskiego) у Познані, від сьогодні (1 березня) зможуть отримати спеціальну довідку. На підставі цієї довідки протягом 30 днів українці матимуть можливість безкоштовно користуватися міським транспортом.
Довідку з голограмою видаватимуть на підставі пред’явленого українського паспорта або іншого документу, який підтверджує перетин польсько-українського кордону 24 лютого або пізніше.
На підставі цієї довідки буде можливість безкоштовно користуватися міським транспортом на всіх лініях Управління міського транспорту (ZTM, Zarządu Transportu Miejskiego) і в межах познанської агломерації у всіх тарифних зонах. Довідка буде мати такий самий статус, як повноцінний квиток, і буде дійсною протягом 30 днів.
Довідку можна отримати у рецепційному пункті у Міжнародному виставковому центрі у Познані (MTP, Międzynarodowe Targi Poznańskie), у Бюро Обслуговування Клієнта Управління міського транспорту (ZTM, Zarządu Transportu Miejskiego) під кругове перехрестям Капоньєра (Rondo Kaponiera) (робочі години: від понеділка до п’ятниці від 09:30 до 17:00), а також в одному з Пунктів Обслуговування Клієнта Управління міського транспорту (ZTM, Zarządu Transportu Miejskiego), що працюють від понеділка до п’ятниці від 06:00 до 20:00.
Оґроди (Ogrody), кінцева трамвайна зупинка
Кругове перехрестя Капоньєра (Rondo Kaponiera), рівень -1
Вокзал Собеського (Dworzec Sobieskiego) біля кінцевої зупинки познанського швидкісного трамваю на осєдлі Яна ІІІ Собеського
Ґурчин (Górczyn), кінцева трамвайна та автобусна зупинка
Юніково (Junikowo), кінцева трамвайна та автобусна зупинка
площа Весни Народів (plac Wiosny Ludów) ‒ будинок торгівельного центру Купєц Познанські (Kupic Poznański) (вхід від вулиці Стшелецька/ ul. Strzelecka)
Дембєц (Dębiec), кінцева трамвайна та автобусна зупинка
Кругове перехрестя Сьрудка (Rondo Śródka) ‒ автобусна станція
Західний Вокзал (Dworzec Zachodni PKP)
Це одна з багатьох форм підтримки, яку пропонує громадянам та громадянкам України місто Познань. Постійно діє міський пункт збору гуманітарної допомоги (деталі на poznan.pl та на профілі @czulypoznan).
Кожен, хто бажає запропонувати свою допомогу, може заповнити анкету (її можна знайти на сторінці poznan.pl ‒ розміщена на жовтій смузі вгорі вікна, під назвою: Pomagam Ukrainie / Допомагаю Україні). Також працює українська версія інтернет-сторінки міста, на якій можна знайти https://www.poznan.pl/ua
poznan.pl
Місто Познань 61 646 33 44 | Poznan.pl
Місто Познань 61 646 33 44

2022_02_23    ZDJĘCIA do nadania PESEL

Безплатні фотографії для отримання номеру ПЕСЕЛ для біженців з України

Гміна уклала договори з двома фото студіями щодо виготовлення фотографій, необхідних для отримання номеру ПЕСЕЛ для біженців з України:

➡️NEO Ярослав Слєнзак, поселення Позьомкове, Сухий Ляс, тел. 889 239 239, відкритий 17-20, після попереднього запису,

➡️PFC Мультимедіа, Галерея Сухолєска, 1 поверх, вул. Оборніцка, 85, Сухий Ляк, відкрито 10-17.30 (відкрито від понеділка 28 березня).

‼️З метою безплатного використання послуг фотографа  слід завантажити картку замовлень з відділу обслуговування клієнтів Управління ґміни Сухий Лас (гміни Сухий Ляс, вул. Школьна, 13), де буде вказана дата прийому в офіс для присвоєння номера PESEL громадянину України. Цей документ необхідно віддати фотографу.

Загальна інформація про фото
• фотографія повинна бути актуальною – зробіть її не раніше ніж за 6 місяців до подачі заявки,
• не можна мати накриту голову, окуляри з темними лінзами або інші речі, які ускладнюють розпізнавання, на фото,

•на фото має бути зображена вся голова (від її верху) і верхня частина плечей,

• обличчя має займати 70-80% фотографії,

• Формат фотографій 35 мм x 45 мм.

‼️ Фотографію необхідно подати в друкованому, а не в електронному вигляді.

Bezpłatne zdjęcia do nadania numeru PESEL dla uchodźców z Ukrainy

Gmina zawarła umowy z dwoma zakładami fotograficznymi na wykonywanie zdjęć niezbędnych do nadania numeru PESEL dla uchodźców z Ukrainy:

➡️NEO Jarosław Ślęzak, os. Poziomkowe, Suchy Las, tel. 889 239 239, czynne 17-20, po wcześniejszym uzgodnieniu wizyty

➡️PFC Multimedia, Galeria Sucholeska I piętro, ul. Obornicka 85, Suchy Las, czynne 10-17.30 (otwarte od poniedziałku 28 marca).

‼️W celu bezpłatnego skorzystania z usług fotografa należy pobrać z Biura Obsługi Interesantów Urzędu Gminy Suchy Las (Suchy Las, ul. Szkolna 13) kartę zlecenia, w której zostanie wskazana data umówionej wizyty w urzędzie na nadanie numeru PESEL dla obywatela Ukrainy. Dokument ten należy przekazać fotografowi.

Ogólne informacje o zdjęciu

• zdjęcie powinno być aktualne – zrób je nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku,

• na zdjęciu nie możesz mieć nakrycia głowy, okularów z ciemnymi szkłami ani innych rzeczy, które utrudniają rozpoznanie,

• zdjęcie powinno przedstawiać całą głowę (od jej czubka) oraz górną część barków,

• twarz powinna zajmować 70-80% zdjęcia,

• format fotografii 35mmx45mm.

‼️Zdjęcie musi być dostarczone w formie wydrukowanej, nie elektronicznej.

2022_03_21         PESEL dla Ukraińców

2022_03_20

Інтеграційні заходи в мікрорайоні на початку весни.

Ми практично повертаємося до незмінного розкладу рекреаційних і інтеграційних розваг у рамках занять на вулиці і в приміщенні, і за останні місяці нам вдалося доповнити наявні заходи новими:

  • заняття з фітнесу для дорослих повертаються в приміщення  у вівторок та четвер о 19.15;
  • маєм регулярні шахматні заняття для дітей по п‘ятницях від 15:15;
  • організували заняття танцювально-рухові заняття для дітей в понеділок о 16:30;
  • ми продовжуємо нові заняття TAI CHI з Яцеком або Агнешкою ​​по п’ятницях о 16.45;
  • спільнота НОМАДА далі проводить свої заняття для пластунів (по четвергах) і скаутів (у неділю);
  • регулярно будуть відбуватись тренування на свіжому повітрі на футбольному полі з Кшиштофом (щопонеділка о 19:00);
  • періодично після закінчення сезону MORSATION (остання зустріч у Стшешинеку 18 квітня), на природі під лісом ми будемо запрошувати вас на «Йогу на галявині» кожні 2-3 тижні по суботах;
  • звичайно, вже черговий сезон ми продовжуємо наші щорічні зустрічі з Сандрою на футбольному полі на вул. Sosnowa SALSATION ®  – у вівторок і четвер о 19.00;
  • без змін будуть відбуватись в приміщеннях заняття брідж-клубу (в середу і в суботу) та клубу літніх «Dębowy Liść” («Дубовий Листок») (у вівторок і в середу);
Усі заходи фінансуються із соціальних фондів ради мікрорайону, і є відкриті для наших сусідів-українців, яких ми щиро запрошуємо. Для кожного знайдеться щось цікаве. Звісно, ​​у цих планах можуть бути незначні корективи, продиктовані несподіваними ситуаціями чи погодою – ми намагатимемося на постійній основі надавати цю інформацію на сайті мікрорайону та fb-порталі ради мікрорайону  (https://www.facebook. com/groups/662486184524923/), а також у інформаційних вітринах, розташованих у межах мікрорайону.
Адміністрація мікрорайону ,
Ярослав Дудкевіч

Sincerely yours Natalya Vysochanska

2022 03 aktywnosci pn-niedz

2022_03_20

Informacja w sprawie wypłaty świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy

Osoby, które przyjęły pod swój dach obywateli Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terenie tego państwa mogą ubiegać się o świadczenie pieniężne.

Podstawa prawna

Świadczenie pieniężne będzie przyznawane w oparciu o art. 13 ust 1 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, oraz na podstawie: Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 marca 2022 r. w sprawie maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy oraz warunków przyznawania tego świadczenia i przedłużania jego wypłaty; Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 marca 2022 r. w sprawie wzoru wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przybywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi.

Komu przysługuje świadczenie pieniężne

Świadczenie przysługuje każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, który zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa, oraz obywatelom Ukrainy posiadającym Kartę Polaka, którzy wraz z najbliższą rodziną z powodu tych działań wojennych przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W jaki sposób przyznawane jest świadczenie pieniężne

Wysokość świadczenia wynosi 40 zł za osobę dziennie.

Świadczenie przyznawane jest na podstawie wniosku za okres faktycznego zapewniania zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy, nie dłużej niż za okres 60 dni i jest wypłacane z dołu.

Wniosek wraz z załącznikami (kartą osoby przyjętej do zakwaterowania, oświadczeniem wnioskodawcy) dostępny jest na stronie internetowej Gminy Suchy Las oraz w Biurze Obsługi interesantów Urzędu Gminy Suchy Las (62-002 Suchy Las, ul. Szkolna 13), gdzie należy go również złożyć.

Wniosek rozpatrywany jest w terminie miesiąca od dnia jego złożenia w Urzędzie Gminy.

Kiedy świadczenie pieniężne NIE zostanie przyznane

Gmina może uzależnić przyznanie lub wypłatę świadczenia od weryfikacji warunków zakwaterowania i wyżywienia. Weryfikacji dokonują upoważnieni pracownicy Urzędu Gminy.

Świadczenie pieniężne nie zostanie przyznane:

  • za osobę przyjętą do zakwaterowania na wskazany we wniosku okres, gdy wypłacono już świadczenia;
  • za okres, którego dotyczy wniosek, w sytuacji gdy wnioskodawca otrzymał dodatkowego wynagrodzenia, w tym za wynajem;
  • dane podane we wniosku są nieprawdziwe.

UWAGA! Za niezgodne z prawdą wypełnienie wniosku grozi odpowiedzialność karna!

W przypadku pytań należy kontaktować się z Referatem Bezpieczeństwa Urzędu Gminy Suchy Las pod nr tel.: 618 926 513,  61 8 926 516.

Pamiętaj!

Urząd Gminy Suchy Las informuje również, że każdorazowo przy zmianie liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, właściciel nieruchomości zobowiązany jest złożyć nową (skorygowaną) deklarację w terminie do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana (także w sytuacji udzielenia gościny uchodźcom).

W przypadku zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości opłaty należnej za gospodarowanie odpadami komunalnymi (liczba mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość), właściciel nieruchomości zobowiązany jest złożyć nową (skorygowaną) deklarację w terminie do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana.  Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zmienionej wysokości uiszcza się za miesiąc, w którym nastąpiła zmiana.

Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi iloczyn liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość oraz stawki opłaty. Stawka opłaty miesięcznej wynosi obecnie 25 zł od osoby na miesiąc.

Deklaracja dostępna jest w Biurze Obsługi Interesantów, na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Gminy Suchy Las – bip.suchylas.pl (Urząd Gminy Suchy Las – Referaty i samodzielne stanowiska – Referat Ochrony Środowiska i Rolnictwa).

Deklaracja musi być opatrzona bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu w rozumieniu ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r. poz. 262) lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP zgodnie z art. 20 a i 20 b ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r. poz. 235).

Szczegółowe pytania dotyczące gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie Suchy Las należy kierować do Urzędu Gminy Suchy Las, Andrzej Adamski, tel. 61 8926 449.

 

2022_03_19

PESEL dla uchodźców z Ukrainy, którzy chcą pozostać w Polsce / PESEL для біженців з України, які хочуть залишитися в Польщі

15 marca, 2022 Małgorzata Dawidowska kategoria Samorząd, Solidarni z Ukrainą
Solidarni z Ukrainą - informacje

W dniu 16 marca 2022r. rozpoczęło się umawianie wizyt na nadanie numeru PESEL uchodźcom z Ukrainy. Należy pamiętać, że numer PESEL nadaje się osobom, które nie zamierzają przemieszczać się już do innych państw.

Umawianie wizyty:

  • telefonicznie 61-8926-250 lub 61-8926-278, w poniedziałki od 8.00-17.00, od wtorku do piątku w godzinach od 7.00-15.00
  • osobiście w Biurze Obsługi Interesantów (parter budynku Urzędu przy ul. Szkolnej 13 w Suchym Lesie).

Kto może złożyć wniosek:

  • obywatel Ukrainy,
  • małżonek obywatela Ukrainy, nie posiadający obywatelstwa ukraińskiego,
  • obywatel Ukrainy posiadający Kartę Polaka oraz jego rodzina,

którzy przybyli na terytorium Polski z powodu działań wojennych w Ukrainie w okresie od 24 lutego 2022 r., bezpośrednio z terenu Ukrainy.

Potrzebne dokumenty:

  • wniosek o nadanie numeru PESEL wypełniony w alfabecie łacińskim

Wniosek w języku ukraińskim (PDF, 519 KB)

Wniosek w języku rosyjskim (PDF, 550 KB)

  • dokument, który potwierdzi dane, które podajesz we wniosku, w tym twoją tożsamość (np. paszport lub inny dokument podróży, Karta Polaka, inny dokument ze zdjęciem, dokument potwierdzający urodzenie). Jeżeli nie masz takiego dokumentu konieczne będzie złożenie oświadczenia (pod rygorem odpowiedzialności karnej)
  • kolorowa fotografia o wymiarach 35*45 (szerokość*wysokość) oraz spełniająca inne wymagania z ustawy o dowodach osobistych

Miejsce i sposób złożenia wniosku:

Osobiście w dowolnym urzędzie gminy.

Procedura:

  • umówienie wizyty i stawienie się osobiście w umówionym dniu i godzinie w urzędzie gminy
  • przyniesienie wypełnionego wniosku, zdjęcia i potrzebnych dokumentów
  • pobranie odcisków palców od osób, które ukończyły 12 rok życia
  • złożenie własnoręcznego podpisu w obecności urzędnika (na wniosku w określonym miejscu). Za osoby niepełnoletnie wniosek składa jedno z rodziców, opiekun, kurator, opiekun tymczasowy ustanowiony przez sąd lub osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem).
  • wydanie dokumentu o nadaniu numeru PESEL
  • przewidywany czas wizyty w Urzędzie 30-60 minut/osobę

Opłaty:

Brak opłat za wydanie dokumentu o nadanie numeru PESEL.

Usługi dodatkowe /fakultatywne we wniosku o nadanie numeru PESEL:

Założenie profilu zaufanego (jest to cyfrowe narzędzie, które umożliwia załatwianie spraw urzędowych online, bez wychodzenia z domu. W Internecie pełni tę samą funkcję, co dokument tożsamości i Pozwala na podpisanie dokumentu elektronicznego kierowanego do administracji publicznej podpisem, który jest równoważny prawnie z podpisem własnoręcznym. Potrzebujesz do założenia profilu adres email oraz musisz być posiadaczem telefonu komórkowego.

Data sporządzenia: 15.03.2022r.


16 березня 2022 року. ми розпочнемо запис для присвоєння номера PESEL біженцям з України. Слід пам’ятати, що номер PESEL присвоюється людям, які не мають наміру переїжджати в інші країни.

Записатися на прийом можна:

  • за телефонами 61-8926-250 або 61-8926-278, по понеділках з 8.00-17.00, з вівторка по п’ятницю  з 7.00-15.00
  • особисто в Офісі обслуговування клієнтів (перший поверх офісної будівлі за адресою вул. Szkolna 13 в Suchy Las).

Хто може подати заявку:

  • громадянин України,
  • дружина/чоловік громадянина України, яка/який не має українського громадянства,
  • громадянин України, який має Картку поляка та його сім’я,

які прибули на територію Польщі у зв’язку з бойовими діями в Україні в період з 24 лютого 2022 року безпосередньо з території України (перетнули польсько-український кордон).

Необхідні документи:

  • заява на присвоєння номера PESEL, заповнена латинським алфавітом (згідно паспортних даних)

заява українською мовою (PDF, 519 KB)

заява російською мовою (PDF, 550 KB)

  • документ, який підтверджує дані, які ви надаєте в заяві, включаючи вашу особу (наприклад, закордонний паспорт або інший проїзний документ, карту поляка, інший документ з фотографією (український паспорт старого зразка, id карта, свідоцтво про народження). Якщо у вас немає такого документа , необхідно буде подати заяву (під страхом кримінальної відповідальності)
  • кольорова фотографія з розмірами 35*45 (ширина*висота), яка відповідає іншим вимогам Закону про посвідчення особи

Місце і спосіб подачі заявки:

  • особисто в будь-якому муніципальному офісі (уряд гміни)

Процедура:

  • записатися на прийом і з’явитися особисто в обумовлений день і час в муніципальній офісі (уряді гміни)
  • принести заповнену заяву, фото та необхідні документи
  • зняти відбитки пальців у осіб старше 12 років
  • підписати заяву в присутності посадової особи (в конкретному місці). За неповнолітніх заяву подає однин з батьків, опікун, куратор, тимчасовий опікун призначений судом або особа, яка фактично веде опіку над дитиною).
  • видача документа про присвоєння номера PESEL
  • поредбачуваний час відвідування уряду 30-60 хвилин / особа

Оплати:

Відсутня оплата за видачу документа для присвоєння номера PESEL

Додаткові / необов’язкові послуги в заяві для присвоєння номера PESEL:

  • налаштування довіреного профілю (це цифровий інструмент, який дозволяє займатися офіційними справами онлайн, не виходячи з дому. В інтернеті він виконує ту ж функцію, що і документ, що посвідчує особу, і дозволяє підписати електронний документ, адресований державному управлінню, з підписом, який юридично еквівалентний власноручному підпису.  Для створення профілю Вам потрібна адреса електронної пошти і мобільний телефон.

Дата створення: 15.03.2022 р.

2022_03_19

2022_03_18

Ośrodek Pomocy Społecznej w Suchym Lesie

Informacja w sprawie wypłaty świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy.

https://www.suchylas.pl/…/informacja-w-sprawie-wyplaty…/

Pomoc materialna dla obywateli Ukrainy, którzy mają dziecko
Obywatele Ukrainy, którzy legalnie wyjechali z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z akcjami wojskowymi i chcą zostać w Polsce, Zakład Ubezpieczeń Społecznych udzieli i wypłaci pomoc rodzinie Stosowne oświadczenie w języku ukraińskim można złożyć wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Informacje od kiedy można składać wnioski będą składane na stronie internetowej ZUS.
Kto może złożyć wniosek o pomoc dla rodziny
Wnioski o pomoc dla rodziny opłacanej przez ZUS może składać osoba, która:
• jest obywatelem Ukrainy lub mężem/żona obywatelem Ukrainy,
• Posiada legalny pobyt w Polsce,
• Ma pod opieką dziecko (jest jej matką/ojcem lub tymczasowym opiekunem), które ma obywatelstwo ukraińskie i przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 roku z powodu akcji wojennej.
• Ma dziecko w areszcie (jest jej matką/ojcem lub opiekunem tymczasowym), urodzone w Polsce, obywatel Ukrainy, który ma legalny pobyt w Polsce.
Ważne!
Pobyt w Polsce uznaje się za legalny przez 18 miesięcy od dnia 24 lutego 2022 r. lub od dnia przekroczenia granicy (po 23 lutego 2022). ), dla obywateli Ukrainy, którzy legalnie wyjechali z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 z powodu akcji wojskowych i chcą pozostać w Polsce.
Pomoc dla rodzin będzie wypłacana nie dłużej niż w okresie ich pobytu w Polsce.
Tymczasowy opiekun lub zastępca opieki nad dzieckiem, które przybyło z Ukrainy z powodu działań wojskowych i przebywa w Polsce, ustanawia polski sąd.
Jaką pomoc dla rodziny można otrzymać od zus
• 500 zł. /miesiąc dla każdego dziecka poniżej 18 lat mieszkającego w Polsce (asystent edukacji z programu Rodzina 500+, tzw. 500+)
To pomoc dla rodziców (jednego z rodziców), opiekuna tymczasowego i osoby zajmującej się pieczą zastępczą nad dzieckiem.
• 500 zł. lub 1000 zł. /miesiąc dla drugiego i każdego kolejnego dziecka w wieku 12-35 miesięcy mieszkającego w Polsce (stolica opiekuna rodziny, RKO).
To pomoc dla rodziców (jeden z rodziców), opiekuna tymczasowego.
• 400 zł. / miesięczna pomoc w finansowaniu płatności na rzecz przedszkola, klubu przedszkolnego lub przedszkola (pomoc w dofinansowaniu do przedszkola) na:
• Pierwsze i jedyne dziecko w rodzinie,
• Pierwsze dziecko w rodzinie, jeśli kolejne dziecko dostanie RKO,
• Dla drugiego i kolejnego dziecka w rodzinie w wieku 12 miesięcy i 35 miesięcy po odebraniu kapitału opiekuna rodziny i kapitału należnej kwoty.
Dziecko należy wpisać do rejestru przedszkoli lub klubów dziecięcych lub listy opiekunów dziennych.
To pomoc dla mamy/taty, tymczasowego opiekuna i osoby w pieczy zastępczej.
• 300 zł. raz w roku dla każdego dziecka poniżej 20 roku życia (lub do 24 w przypadku niepełnosprawności) mieszkającego w Polsce i uczącego się w szkole – (pomoc w programie Dobry Start, tzw. 300+).
To pomoc dla mamy/taty, tymczasowego opiekuna i osoby w pieczy zastępczej.
Do złożenia oświadczenia w zus potrzebne będą:
• polski numer identyfikacyjny PESEL osoba składająca oświadczenie i dziecko,
• Adres e-mail osoby,
• polski numer telefonu,
• Numer konta bankowego w Polsce.
Rejestracja obywateli Ukrainy w celu podania polskiego numeru identyfikacyjnego PESEL rozpocznie się w urzędzie gmini (gmini) miasta lub lokalu wyborczego w Polsce od 16 marca 2022 r.

2022_03_17

?????? ? ???????????? ????????? ??????? ??

12 marca 2022r. weszła w życie ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Ustawa reguluje m.in. zasady powierzania pracy obywatelom Ukrainy, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nowe rozwiązania obowiązują z mocą wsteczną od 24 lutego 2022r.
Obywatele Ukrainy, którzy wjechali do Polski bezpośrednio z Ukrainy od 24 lutego 2022 r. z powodu zagrożenia wojną, a także obywatele Ukrainy, którzy do tej pory legalnie przebywali i pracowali w Polsce mogą legalnie pracować bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy.
? Obowiązkiem pracodawcy zatrudniającego obywatela Ukrainy jest złożenie do powiatowego urzędu pracy „Powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy” w terminie 14 dni od dnia podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy.
Powiadomienie pracodawca składa za pośrednictwem systemu teleinformatycznego:
? praca.gov.pl.
___________________
?????????? ?
? W związku z powyższym Powiatowy Urząd Pracy organizuje webinarium dla pracodawców zainteresowanych zatrudnieniem obywateli Ukrainy ??.
? 17.03.2022r. o godz. 12:00 w formule online na platformie zoom.

Więcej informacji na temat webinarium na stronie Powiatowego Urzędu Pracy:

? https://bit.ly/3CKnMIr

2022_03_16

16 marca 2022 r. Urząd Gminy Suchy Las rozpocznie umawianie wizyt na nadanie numeru PESEL uchodźcom z Ukrainy. Należy pamiętać, że numer PESEL nadaje się osobom, które nie zamierzają przemieszczać się już do innych państw.
?? 16 березня 2022 року ми почнемо організовувати візити для присвоєння номера PESEL біженцям з України. Слід пам’ятати, що номер PESEL присвоюється людям, які більше не мають наміру переїжджати в інші країни.
Szczegóły / ?? Деталі
? https://www.suchylas.pl/…/pesel-dla-uchodzcow-z…/

2022_03_16

W Dzienniku Ustaw opublikowano komunikat ministra cyfryzacji dotyczący wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających nadanie numeru PESEL obywatelom Ukrainy. Od poniedziałku samorządy mogą rejestrować uchodźców.

W sobotę wieczorem w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Przepisy, regulujące m.in. kwestie związane z legalnością pobytu ukraińskich uchodźców w Polsce, a także udzielaną im pomocą, weszły w życie.

Nowe przepisy weszły w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i obowiązują, co do zasady, z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r.

Na mocy specustawy uchodźcy z Ukrainy mogą m.in. otrzymać numer PESEL i założyć Profil Zaufany. O nadanie numeru PESEL uchodźcy mogą wnioskować w dowolnym organie wykonawczym gminy. Uchodźcy mogą także podjąć w Polsce pracę i uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej. Uczniowie i studenci mogą kontynuować naukę w polskich szkołach i uczelniach. Uchodźcom z Ukrainy przysługiwać też będzie pomoc finansowa. Zgodnie z ustawą dostaną oni jednorazowo 300 zł na osobę.

System rejestracji Ukraińców gotowy

W Dzienniku Ustaw opublikowano też komunikat ministra cyfryzacji w sprawie określenia terminu wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających stosowanie przepisów art. 4–10 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, w których chodzi o nadanie numeru PESEL.

Zgodnie z komunikatem termin wdrożenia rozwiązań technicznych ustanawia się na dzień 13 marca 2022 r., z tym, że termin powszechnego uruchomienia obsługi wniosków ustanawia się na dzień 16 marca 2022 r.         

2022_03_15

Najważniejsze informacje związane z uchodźcami z Ukrainy

opublik.  28.02.2022
  • Każdy obywatel Ukrainy, który przekroczył granicę ukraińsko-polską od 24 lutego 2022 roku przebywa legalnie na terytorium Polski i jest pod opieką państwa.
  • Jeżeli wjechał na podstawie ważnego paszportu, który został odnotowany przez Straż Graniczną pozostaje pod opieką Państwa Polskiego tj. ma prawo do uzyskania pomocy w zakwaterowaniu (wraz z wyżywieniem, pomocą medyczną i socjalną).
  • Aby z tej pomocy skorzystać obywatele Ukrainy muszą skierować się do punktu informacyjnego lub recepcyjnego organizowanego przez wojewodę lub zadzwonić do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu (dalej WCZK), które kieruje do miejsca zakwaterowania.

    Dane do WCZK WUW w Poznaniu
    Dyżurni Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego
    tel.: 61 854 99 00, 61 854 99 10
    fax: 61 854 99 20, 61 852 73 27
    e-mail: czk@poznan.uw.gov.pl(link wysyła e-mail)
  • Jeżeli obywatel Ukrainy przekroczył granicę bez ważnego paszportu lub bez dokumentów, a także jeżeli nie uzyskał potwierdzenia wjazdu na teren Polski musi udać się do Placówki Straży Granicznej w Poznaniu celem potwierdzenia swojego pobytu.

    Dane teleadresowego Placówki Straży Granicznej Poznań-Ławica:
    Bukowska 285 Poznań (lotnisko Poznań-Ławica)
    tel. 61 8611300; 618611305;
    e-mail: poznan@strazgraniczna.pl

Obecnie w Poznaniu na terenie Dworca Głównego działa Punkt Informacyjny, w którym obywatele Ukrainy uzyskają pomoc w zakwaterowaniu oraz wszelkie niezbędne wsparcie i informacje.

  • Punkt działa w godzinach od 8.00 do 22.00. Od poniedziałku 28.02.2022 r. uruchomiona zostanie specjalna infolinia dla uchodźców z Ukrainy+48 61 850 87 77 dostępna w godzinach 00-20.00.
  • Dedykowany adres e-mail: cudzoziemcy@poznan.uw.gov.pl

Informacje dla ukraińskich obywateli znajdują się także na stronie: www.migrant.poznan.uw.gov.pl

Obecnie na terenie Wielkopolski działa wyłącznie Punkt Informacyjny. W ciągu kilu dni ma powstać Punkt Recepcyjny, który będzie pomagał w rejestracji pobytu uchodźców na terenie Polski.

WAŻNE!

  • Mieszkańcy naszego powiatu, którzy chcą przyjąć uchodźców do swoich domów bądź posiadanych nieruchomości, muszą liczyć się z faktem, iż obecnie rząd nie przewiduje pokrywania kosztów udostępnienia przez nich lokali. Wojewoda zapewnia zakwaterowanie z wyżywieniem w przygotowanych ośrodkach. Pomocy finansowej w tym zakresie nie może udzielić również samorząd gminny ponieważ zabraniają tego przepisy prawa. Rząd zadeklarował przyjęcie w niedalekiej przyszłości specjalnej ustawy określającej systemowe zasady udzielania pomocy uchodźcom.
  • Samorząd gminny będzie koordynował udzielanie pomocy poprzez organizację zbiórek, pomoc w zakwaterowaniu we współpracy z wojewodą lub darczyńcami. W przyszłości udzieli wsparcia wg potrzeb – w przypadku zajęć szkolnych dla dzieci z terenu Ukrainy.

Opieka zdrowotna

  • Rząd deklaruje, iż każdy obywatel Ukrainy, którego wjazd od 24.02 został odnotowany przez Straż Graniczną, będzie mógł korzystać ze świadczeń medycznych Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) oraz szpitalnej. Dlatego tak ważnym jest dopełnienie formalności po przybyciu uchodźców na teren Polski.

Organizacja pomocy humanitarnej.

Państwo Polskie planuje organizację pomocy humanitarnej na dwóch poziomach – lokalnym i centralnym.

  • Poziom lokalny– organizowany i zarządzany przez samorząd gminny i powiatowy. Wójtowie i Burmistrzowie gmin powiatu poznańskiego zadeklarowali utworzenie w każdym mieści i gminie magazynu zbiórki pomocy humanitarnej dla uchodźców, którzy znaleźli sięna ich terenie.
  • Każda gmina tworzy swój bank ofert pomocy. Na stronach internetowych urzędów miast, gmin i powiatu podane są adresy mailowe służące do kontaktu dla osób chcących zaoferować pomoc.

Uwaga!

Osoby fizyczne i podmioty gospodarcze, które chcą wesprzeć pomoc humanitarną dla mieszkańców Ukrainy, którzy pozostali w swej ojczyźnie winni zgłosić do gminy chęć udzielenia takiej pomocy, określając jej szczegóły.

Zbierane są:

  • żywność o długim terminie ważności, niewymagająca specjalnych warunków transportowania,
  • najlepiej nowe: koce, śpiwory, odzież jak również środki czystości i higieny.

W miarę pozyskania danych zamieszczać będziemy informację o zdefiniowanych potrzebach strony ukraińskiej.

  • Gmina przekazuje zebrane dary poprzez magazyn powiatowy do magazynu wojewody.
  • Wojewoda przekazuje zebraną pomoc do magazynu centralnego Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, która jest jedynym podmiotem organizującym konwój humanitarny na terytorium Ukrainy.

Nie ma możliwości organizacji samodzielnego transportu pomocy humanitarnej na terytorium Ukrainy.

Edukacja, pomoc społeczna, zatrudnienie.

  • Trwają przygotowania do objęcia przybyłych dzieci zajęciami szkolnymi organizowanymi przez przedszkola i szkoły.

Przygotowywane rozwiązania prawne mają uregulować kwestie zasad udzielania pomocy społecznej uchodźcom a także umożliwić podjęcie w przyszłości pracy na terenie Polski.

2022_03_14

‼

W związku z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, do środy wstrzymane zostanie wydawanie numeru PESEL dla przybywających do Polski uchodźców. Wynika to ze zmian towarzyszących przyjętej ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terenie tego państwa.

Przyjęta przez Sejm ustawa przewiduje stworzenie systemu do rejestracji obywateli Ukrainy. Prowadzona przez gminy rejestracja uchodźców, którzy chcą uzyskać numer PESEL oraz podjąć pracę i pozostać w Polsce rozpocznie się w środę, 16 marca.
‼
– System jest gotowy, ale musimy go przetestować i gminy muszą się przygotować do wdrożenia ustawy – powiedział Paweł Szefernaker. – Jako administracja publiczna – rządowa i samorządowa dajemy sobie poniedziałek i wtorek na wdrożenie tych rozwiązań. Apelujemy również w imieniu administracji publicznej, aby nie wszyscy, którzy chcą uzyskać numer PESEL udali się pierwszego dnia do urzędu. ‼ Warto zaplanować to na kolejne dni. Bez względu na to, kiedy Państwo złożą formalnie wniosek ochrona prawna obowiązuje od dnia przybycia do Polski – dodał wiceminister.
? Od 16 marca wnioski o refinansowanie poniesionych kosztów będą mogli składać także Polacy, którzy goszczą w swoich domach Ukraińców (ustawa zakłada 40 zł za dzień pomocy). Zgodnie z zapowiedzią, wzór takiego wniosku ma pojawić się w poniedziałek. Dofinansowanie będzie wypłacane wstecz. Oznacza to, że nie trzeba od razu udawać się do urzędu.

Pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa, Janusz Cieszyński poinformował, że aby usprawnić rejestrację, obsługa uciekających przed wojną obywateli Ukrainy ma być w pełni elektroniczna. Wydawanie numeru PESEL będzie połączone z uruchomieniem profilu zaufanego, czyli narzędzia które umożliwi zdalne korzystanie z usług oferowanych przez administrację rządową i samorządową oraz mobilnego dokumentu potwierdzającego status uchodźców, którym będą mogli posługiwać się np. w relacjach z urzędami czy placówkami ochrony zdrowia.

2022_03_13

2022_03_12

Czyszczenie wnętrza samochodów u klienta – grupa ukraińskich nastolatków

SUCHY LAS, k. Poznania także na osiedlu grzybowym

Pomoc dla Ukraińców – mycie samochodów w Suchym Lesie.

Kochani, mamy u siebie w Suchym Lesie rodzinkę z Ukrainy, w tym dwóch robotnych chłopaków w wieku 14 i 15 lat (na zdjęciu po prawej – Kiril, po lewej – Nazar). Już mój samochód ładnie wysprzątali i są chętni, żeby posprzątać Twój (TYLKO WNĘTRZE).

Chcesz im pomóc?

Zaproś ich do siebie na mycie samochodu.

Będą mieli przedłużacz, odkurzacz i mokre chusteczki. W miarę rozwoju też pewnie dojdą inne środki czystości.

Sugerowana cena to 30-50zł, ale przyjmą każdą kwotę (mniejszą i większą).

Temat ogarnia mój syn Piotrek (na zdjęciu na środku, lat 14) , tel. 507 017 030, żeby komunikacja była sprawna i po polsku.

Czekają na zgłoszenia już teraz – 507 017 030.

2022_03_12

Drodzy mieszkańcy i nasi nowi sąsiedzi.

Aktualnie najbardziej potrzebne rzeczy w magazynie darów w CK to:

Kasza gryczana

Biały ryż

Biały makaron

Konserwy rybne

Konserwy mięsne

Cukier

Mąka

Oleje

Dżemy

Czarne herbaty

Słodycze (biszkopty, ciastka, cukierki, czekolady)

Kosmetyki dziecięce

Proszki i płyny do prania

Papier toaletowy

Jednocześnie informujemy, że deklarowane przekazanie mebli, łóżek, szaf, krzeseł itp. musi być koordynowane między darczyńcą a odbierającym ze względów logistycznych (nie możemy tworzyć magazynów pośrednich); jeśli macie takie możliwości albo potrzeby, przekazujcie tę informacje na mój telefon 666 845 466; będę tworzył na bieżąco listę redystrybucji takich darów. J.Dudkiewicz

2022_03_11

Dzisiaj 11 marca br. odbyło się kolejne spotkanie zespołu ds. pomocy uchodźcom. Jednym z głównym tematów była opieka nad obywatelami Ukrainy w kontekście nowych przepisów, które wkrótce mają wejść w życie. Nie do końca jednak wiadomo, jakie ostatecznie zapisy znajdą się w specustawie, w związku z czym wiele pytań pozostaje na razie bez odpowiedzi.
W skrócie:
? działa punkt rejestracyjny w Ośrodek Pomocy Społecznej w Suchym Lesie – do wczoraj zarejestrowało się 232 osoby, ale nowe wciąż przybywają
? wraz z liczbą mieszkańców wzrasta ilość śmieci – ZGK Suchy Las może podstawić dodatkowe pojemniki na odpady, należy jednak zaktualizować deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami
? wejścia na basen Park Wodny Octopus dla uchodźców wg taryfy ulgowej
? póki nowe przepisy nie wejdą w życie, nie należy zgłaszać się po numer PESEL do urzędu – czekamy na więcej informacji w tej sprawie
? zaświadczenie, na podstawie którego uchodźcy przez 30 dni mogą bezpłatnie jeździć komunikacją miejską, należy uzyskać w Punkcie Obsługi ZTM – najbliższy znajduje się przy pętli PST na os. Jana III Sobieskiego.
Więcej przeczytacie na naszej stronie ▶ https://www.suchylas.pl/…/informacje-od-zespolu-ds…/

Komitet pomocy Ukraińcom w gminie

Opublikowano 4 marca 2022, autor: Jarosław Dudkiewicz

Zespół ds. pomocy uchodźcom

Podsumowanie ze spotkania zespołu pomocowego – ważne informacje
Kolejne zebranie zespołu ds. pomocy uchodźcom ukraińskim odbyło się w Parku Wodnym Octopus w piątek 4 marca. Tematyka spraw poruszana na nim była obszerna, a ich liczba będzie zapewne rosła z dnia na dzień. Jedną z najważniejszych kwestii jest uruchomienie rezerwy budżetowej w gminie Suchy Las w wysokości 700 tys. zł. Będzie ona przeznaczona na pokrycie kosztów zakupów bieżących w celu zabezpieczenia uchodźców.
Punkt rejestracyjny w OPS
Od poniedziałku 07.03.2022 w Ośrodku Pomocy Społecznej w Suchym Lesie przy ul. Bogusławskiego 17 rusza punkt rejestracyjny dla uchodźców z Ukrainy. Punkt czynny będzie od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 15.30 z obsługą w języku ukraińskim i rosyjskim.
OPS zachęca do zgłaszania się bezpośrednio lub telefonicznie pod numerem telefonu 61-25-00-360, 61-25-00-368. Jest to niezwykle ważne, by móc oszacować skalę potrzeb i zaplanować kolejne działania. Prosimy również o pomoc mieszkańców gminy, by w sytuacji, gdy osoby przebywające w naszej gminie nie czują się na siłach, by się zgłosić samodzielnie, zrobili to w ich imieniu, za ich zgodą.
Zapisywanie do szkół
Ważnym obszarem jest edukacja. Póki co pojedyncze dzieci uchodźców zgłaszane są do szkół gminnych. Każde zgłaszane dziecko zaopiekowane jest indywidualnie przez dyrekcję, aby poznać potrzeby dziecka i uniknąć niepotrzebnego stresu. Edukacja dzieci i młodzieży w wieku 7-18 lat w szkołach publicznych jest bezpłatna. Nieznajomość języka polskiego przez dziecko nie jest przeszkodą w przyjęciu do szkoły. Zachęcamy, aby nie zwlekać z zapisaniem dziecka do szkoły. Jedyne co trzeba zrobić, to zabrać dokumenty dotyczące wcześniejszej edukacji dziecka lub napisać oświadczenie o łącznej liczbie ukończonych lat nauki, wskazując instytucję, w której dziecko się uczyło. Należy skontaktować się z wybraną przez siebie szkołą oraz złożyć wniosek o przyjęcie do niej. Rodzice chcący zgłosić dziecko do przedszkola proszeni są o zgłaszanie tego faktu do OPS lub bezpośrednio do dyrekcji przedszkoli.
Zajęcia opiekuńcze w CKiBP
Od poniedziałku uruchomione zostaną zajęcia opiekuńcze dla dzieci ukraińskich w Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej. Zapewnione im zostanie wyżywienie dzięki wykupywanym obiadom zawieszonym, na które można wciąż wpłacać pieniądze poprzez restaurację Gajowa 12.
Więcej informacji https://www.suchylas.pl/…/04/zespol-ds-pomocy-ukraincom-2/
Edytuj

Komunikat dot. przybywających uchodźców

Opublikowano 4 marca 2022, autor: Jarosław Dudkiewicz

Szanowni Państwo!

Od poniedziałku 07.03.2022 w Ośrodku Pomocy Społecznej w Suchym Lesie przy ul. Bogusławskiego 17 rusza punkt rejestracyjny dla Uchodźców z Ukrainy czynny od poniedziałku do piątku w  godz. od 7.30 do 15.30 z obsługą w języku ukraińskim i rosyjskim.

Zachęcamy do zgłaszania się do nas bezpośrednio lub telefonicznie- pod numerem telefonu  61-25-00-360, 61-25-00-368.

Jest to niezwykle ważne, by móc oszacować skalę potrzeb i zaplanować kolejne działania. Prosimy również o pomoc mieszkańców gminy, by w sytuacji, gdy osoby przebywające pod Waszym dachem nie czują się na siłach by się do nas zgłosić, zróbcie to  w ich imieniu, za ich zgodą.

Пані та панове!

З понеділка 07.03.2022 в Центрі Соціального Захисту в Сухому Лісі, вул. Bogusławskiego 17, відкривається пункт реєстрації біженців з України, працюватиме він  з понеділка до п’ятниці з 7.30 до 15.30 обслуговування українською та російською мовами.

Рекомендуємо зв’язатися з нами безпосередньо або по телефону: 61-25-00-360, 61-25-00-368.

Нам надзвичайно важливо оцінити масштаб потреб і спланувати наступні заходи. Також просимо допомоги у тих жителів ґміни, які прихистили у себе прибуваючих, щоб у ситуації, коли такі особи не мають змоги зголоситись до нас особисто, робили це від їхнього імені, за їхньою згодою.

С понедельника 07.03.2022 в Центре Социальной Защиты в Сухом Лесу, ул. Bogusławskiego 17, открывается пункт регистрации беженцев из Украины, он будет работать с понедельника по пятницу с 7.30 до 15.30 обслуживание на украинском и русском языках.

Рекомендуем связаться с нами напрямую или по телефону: 61-25-00-360, 61-25-00-368.

Нам очень важно оценить масштаб потребностей и спланировать следующие действия. Также просим помощи у тех жителей гмины, которые приютили у себя прибывающих, чтобы в ситуации, когда такие лица не могут обратиться к нам лично, делали это от их имени, с их согласия.

 

CENTRUM POSZUKIWAŃ OSÓB ZAGINIONYCH KOMENDY GŁÓWNEJ POLICJI

tel. 47 72 123 07

tel. +48 47 72 123 07 (dla osób dzwoniących zza granicy)

e-mail: cpozkgp@policja.gov.pl

Infolinia uruchomiona w celu przekazywania oraz uzyskiwania informacji i pomocy w sytuacjach związanych z zaginięciem osób, które przekroczyły granicę RP w związku z prowadzonymi działaniami zbrojnymi na terenie Ukrainy.

WYDZIAŁ DO WALKI Z HANDLEM LUDŹMI BIURA KRYMINALNEGO KGP

tel. 47 72 56 502

tel. +48 47 72 56 502 (dla osób dzwoniących zza granicy)

e-mail: handelludzmibsk@policja.gov.pl

Infolinia, pod którą można przekazać policjantom informacje o wszelkich przejawach handlu ludźmi. Pod tym numerem można także przekazywać informacje dot. przestępstw seksualnych, pedofilii czy pornografii dziecięcej. Infolinia wykorzystywana jest również do kontaktów z organizacjami pozarządowymi w zakresie niesienia pomocy ofiarom tych przestępstw.

Ulotka informacyjna_UA

Ulotka informacyjna_RU

Ulotka informacyjna_EN

Ulotka informacyjna_PL

  • Ostatnie wpisy

    • Warsztaty zielarskie „Zioła na grzybowym” w kwietniu
    • Projekt MPZP Jelonka – po raz czwarty
    • Wydarzenia i imprezy w Gminie w 2023r.
    • JOGA na krześle – nowe zajęcia dla seniorów
    • Jak topiliśmy marzannę? – powitanie wiosny inaczej…
  • Starsze wpisy

  • Projekt i wykonanie: GCI
    Aktualności | O nas | Przydatne linki | Ważne numery | Wydarzenia | Polityka Prywatności