18.01.2022 Sygnalizatory prędkości na osiedlu?
Sprawa problemu „uspokojenia ruchu” na osiedlu wciąż pozostaje kwestią nierozwiązaną.
Przypominamy, że po wprowadzeniu nowej, obecnej, organizacji ruchu na osiedlu, jednocześnie jesienią 2019 roku doszło do spotkania mieszkańców z Wójtem (ok. 70 osób) , na którym Wójt zadeklarował ewentualne kolejne modyfikacje w organizacji ruchu po dokonaniu obserwacji bieżących.
Jednocześnie w ubiegłym roku zostaliśmy zaskoczeni wprowadzeniem na osiedlowe ulice linii autobusowej nr 901.
Równolegle, przy każdej okazji, sygnalizowaliśmy Wójtowi występujące konkretne kłopoty i zagrożenia wynikające z funkcjonowania ruchu na osiedlu, nie tylko związane z tym faktem, ale także z powodu nieczytelności zasady „prawej ręki” na skrzyżowaniach równorzędnych, nieczytelnego oznakowania poziomego i pionowego, rozwijania nadmiernej prędkości czy deformowania się kolejnych fragmentów nadmiernie obciążonych nawierzchni jezdni.
Jako zarząd osiedla wsparty działaniami Rady Gminy, czekaliśmy na kolejne kroki i propozycje konsultacyjne w tej kwestii ze strony władz gminnych. Przejawiało się to m.in. w tym by w projektowanym nowym budżecie, pojawiła się pozycja kosztowa, która zagwarantuje przystąpienie do działań wokół tego tematu. Taka pozycja została w budżecie gminy na 2022 r. ostatecznie uchwalona przez Radę Gminy (180 tys zł).
W ostatnich dniach do zarządu osiedla dotarła nowa propozycja z refer. komun. UG wprowadzenia tzw. sygnalizatorów prędkości na dwóch głównych ulicach osiedla (podobne rozwiązanie funkcjonuje na ul. Bogusławskiego w SL.). Czy Sygnalizatory mają pełnić wyłącznie rolę informacyjną? Nie otrzymaliśmy jeszcze żadnych szczegółów tego rozwiązania, którego realizacja została przewidziana na połowę bieżącego roku. Czy Państwa zdaniem, takie sygnalizatory zamontowane w dwóch miejscach na osiedlu, w jakikolwiek sposób wpłyną na rozwiązanie problemów komunikacyjnych i organizacji ruchu na osiedlu? Przypomnijmy, że mają kosztować 180 tys. zł. Na naszej osiedlowej grupie fb uruchomimy wkrótce sondę, aby mieszkańcy mogli się wypowiedzieć w tym temacie.
za zarząd osiedla
Jarosław Dudkiewicz
przewodniczący
14.01.2022 Brakujące chodniki na ul. Muchomorowej
Nowy Rok zaczął się już na dobre także w komisjach Rady Gminy, które zaczęły rozpatrywać bieżące tematy. Z tematów interesujących naszych mieszkańców pozwoliłem sobie zasygnalizować w ramach komisji rewizyjnej (której jestem członkiem) oraz komisji budżetowej RG dwa problemy bieżące:
1/ Sprawa sfinansowania wykonania brakujących fragmentów chodnika w ulicy Muchomorowej – styk Łabędzia i Złotnicka. Sprawa została zasygnalizowana także w piśmie do Wójta i ZDP https://osiedlegrzybowe.zlotniki.com/2022/01/problem-utrzymania-ulicy-zlotnickiej-pismo-do-zdp/.
2/ Omówiłem z radnymi sprawę proponowanego przez ref. komun. UG nowej propozycji dla uspokojenia ruchu na osiedlu (ustawienie tzw. sygnalizatorów prędkości). Wkrótce przedstawię więcej informacji w tej sprawie.
J.Dudkiewicz, radny
2021
2019
25.10.2019 Odpowiedź Wójta w sprawie stanowiska zarządu.
22.10.2019 Stanowisko Zarządu Osiedla w sprawie ostatnich propozycji Wójta zmian z 30.09 br. w organizacji ruchu na osiedlu.
04.10.2019 Raport UG ze spotkania z mieszkańcami 30.09 br. w sprawie nowych propozycji Wójta w organizacji ruchu na osiedlu.
01.10.2019 Notatka ze spotkania w dn. 05.09 br. w sprawie alternatywnej dla ul. Obornickiej, zach. obwodnicy SL
30.09.2019 Nowe propozycje zmian Wójta w organizacji ruchu na osiedlu Propozycje Wójta 27_09_2019
23.09.2019 Komunikat zarządu osiedla w sprawie spotkania Wójta z mieszkańcami w kwestii zmian w organizacji ruchu na osiedlu – sala OCTOPUS poniedziałek 30.09.2019 godz. 18.00 Komunikat zarządu w spr. spotkania 30.09 br.
04.09.2019 Odpowiedź Wójta na pismo zarządu w sprawie zmian w organizacji ruchu i terminu spotkania z mieszkańcami
09.09.2019 Odpowiedź radnego W.Majewskiego w sprawie zmian w projekcie
05.09.2019 Spotkanie w sprawie budowy alternatywy drogowej dla ulicy Obornickiej
29.08.2019 Wniosek do Wójta oraz radnych w sprawie zmian w organizacji ruchu kołowego na osiedlu.
17.07.2019 Komunikat w sprawie spotkania z Wójtem w sprawie propozycji zmian Komunikat Zarządu w sprawie spotkania w Urzedzie 17_07_2019
08.06.2019 Propozycje zmian w organizacji ruchu na Os. Grzybowym (czytaj artykuł)
06.06.2019 Propozycje zmian w organizacji ruchu na Os. Grzybowym (czytaj artykuł)
30.05.2019 Komunikat w sprawie zmian w projekcie uspokojenia ruchu na Osiedlu Grzybowym (czytaj artykuł)
20.03.2019 Oświadczenie Zarządu Osiedla Grzybowego pobierz
13.03.2019 Protest- Pismo przewodnie do wójta pobierz
Protest mieszkańców Protest-mieszkańców.jpg
28.02.2019 Stanowisko Podkomisji Komunalnej pobierz
https://osiedlegrzybowe.zlotniki.com/wp-content/uploads/2019/04/Pismo-Starosty.jpg
2018
październik 2018- wprowadzenie zmian w org. ruchu przez wójta gminy
2017
12.06.2017 Plany i zagrożenia wynikające z procesów urbanizacyjnych w bezpośrednim sąsiedztwie osiedla – historia zmian na przestrzeni ostatniej dekady oraz prognoza zmian na najbliższe lata-
Prezentacja: „Plany i zagrożenia wynikające z procesów urbanizacyjnych w bezpośrednim sąsiedztwie osiedla – historia zmian na przestrzeni ostatniej dekady oraz prognoza zmian na najbliższe lata”( Zebranie Osiedlowe Mieszkańców) pobierz
Projekt uspokojenia ruchu– uzgodnienia Urzędu Gminy ( wraz z projektantami firmy Lechmann) ze Starostwem Powiatowym – Część dla Grzybowego Projekt uspokojenia ruchu Os. Grzybowe
Projekt uspokojenia ruchu wyk. Firma Lechmmann Projekt usp. ruchu
2016
06.04.2016 Uwagi do Projektu zmiany org. ruchu na os. Grzybowym
25.10.2016 Uwagi do Projektu wagi-do-projektu-ogr-ruchu-na-os-grzybowym-25-10-2016
2015
29.12.2015 Pismo- wytyczne dot. Koncepcji zmiany org. ruchu dla Suchego Lasu, Jelonka, Os. Grzybowego Pismo 29.12.2015 zmiana org. ruchu
Powołanie podkomisji komunalnej ds. Projektu z ramienia zarządu osiedla:
- Jarosław Dudkiewcz- przewodniczący
- Rafał Przybył
- prof. dr hab.Tomasz Błaszczyński
- Marek Wajcht
- Grzegorz Niewiadomski
- Mikołaj Kamieński
- Włodzimierz Majewski
2014
Pomiar natężenia ruchu w Suchym Lesie 2014 r.– Pomiar natężenia ruchuSuchyLas
10. 01.07.2014 Pismo do Wójta w spr. realizacji Wariantu IIA Projektu uspokojenia ruchu na os. Grzybowym
2013
27.02.2013 W związku z Uchwałą Nr 4 Zebrania Osiedlowego Mieszkańców Zarząd złożył do Wójta Wniosek o zamknięcie osiedla
11.03.2013 Pismo Zarządu do Wójta w spr. realizacji Priorytetu lokalnego na 2012 r.” Projektu możliwości uspokojenia ruchu na Os. Grzybowym” pobierz
Koncepcja- „Projekt uspokojenia ruchu dla Os. Grzybowego”- wyk. DHV Polska
-
Projekt Tekst
-
Projekt Rysunki
Prezentacja firmy DHV ” Koncepcja uspokojenia ruchu dla os. Grzybowego ” 18.04.2013 r. pobierz
Od lat mieszkańcy naszego osiedla, na zebraniach osiedlowych mówą o rosnącym z każdym rokiem ruchem samochodowym, przede wszystkim tranzytowym na os. Grzybowym i uciążliwościami z tym związanymi.
2012
4. 11.03.2013 Pismo Zarządu do Wójta w spr. realizacji Priorytetu lokalnego na 2012 r.” Projektu możliwości uspokojenia ruchu na Os. Grzybowym” pobierz
„Projekt możliwości uspokojenia ruchu na os. Grzybowym” to projekt, który powstanie w wyniku ustaleń, które zapadły na zebraniu Osiedlowym Mieszkańców we wrześniu ub. roku, w ramach zadania ” Priorytet lokalny na 2012 r.”
Z trzech ofert przekazanych przez zarząd osiedla Grzybowego, Wójt zaprosił do współpracy polsko- holenderską firmę DHV.
1 sierpnia 2012 r. o godz. 10.00 odbyło się w Urzędzie Gminy spotkanie dot. realizacji ” Priorytetu lokalnego na 2012 r.- przygotowania ” Projektu uspokojenia ruchu na os. Grzybowym”.
W spotkaniu wzięli udział: Wójt Grzegorz Wojtera, zarząd osiedla Grzybowego w składzie: Małgorzata Salwa-Haibach, Włodzimierz Majewski, Rafał Przybył- Komisja komunalna, Justyna Radomska i Arkadiusz Stańko, ze strony Urzędu Gminy oraz przedstawiciel holenderskiej firmy DHV , która będzie projekt przygotowywać-Robert Urbański.
Firma DHV zaprojektowała pilotażowy w Polsce „Projekt uspokojenia ruchu” tzw. miasteczko holenderskie w Puławach, gdzie zaprezentowano nowatorskie rozwiązania w dziedzinie uspokojenia ruchu.
Na spotkaniu wspólnie określono główne cele projektu, mianowicie: ograniczenie ruchu tranzytowego przez osiedle, uspokojenie ruchu oraz zmiana organizacji ruchu w celu zapewnienia mieszkańcom większego bezpieczeństwa i komfortu życia na osiedlu.
Zgodnie z ustaleniami na spotkaniu zarząd przesłał do DHV założenia do projektu.
cele : – skuteczne zlikwidowanie ruchu tranzytowego przez os. Grzybowe: do i z NTPP, objazd przez osiedle do Złotnickiej z i do Kiekrza, ul. Sosnową do Złotnik, optujemy za zamknięciem osiedla od ul. Złotnickiej, ze względu na bliskie sąsiedztwo terenów inwestycyjnych 44 ha i ich dalszy planowny rozwój ( Złotnicka/ Obornicka- Leroy Merlin, nowe Centrum biotechnologii i inne.
– uspokojenie ruchu na osiedlu (dotyczy ruchu pojazdów z zewnątrz oraz osiedlowych – sąsiedzkich)
– wykreowanie „strefy 30” lub nawet „20” – zmiana organizacji ruchu ( Nektarowa- Złotnicka, Muchomorowa, Sosnowa), wewnętrzne ulice wymagają dod. analizy -zwiększenie bezpieczeństwa na osiedlu (nie tylko w okolicach placu zabaw – dzieci są wszędzie)
– analiza zasadności i możliwości przedłużenia linii autobusowej ul. Sosnową Nadmierna prędkość na całej długości ul. Muchomorowej i ul. Sosnowej, zainstalowano co prawda w kilku miejscach progi zwalniające, ale progi są zbyt niskie i nie spełniają swojej funkcji.
Ograniczona widoczność przy wyjeździe z ulic:
– Sosnowej w ul. Nektarową,
– Jaskółczej w ul. Sosnową.
Istotnym elementem jest zakres opracowania, który uwzględniałby otoczenie osiedla, jako części całego układu. Zależy nam na optymalizacja kosztów przedsięwzięcia oraz opracowaniu harmonogramu i etapowania przedsięwzięcia.
Ustalono, że firma DHV przedstawi Wójtowi wstępną koncepcję opracowania a nast. zostanie podpisana umowa na projekt.
Zapraszamy Państwa do przekazywania zarządowi osiedla swoich uwag dot w/w.