Od sierpnia remont PST

Trasa Poznańskiego Szybkiego Tramwaju po ponad 25 latach intensywnej eksploatacji wymaga remontu, aby dalej mogła pełnić swoją niezwykle istotną rolę w układzie komunikacyjnym miasta. Dzięki modernizacji poprawi się bezpieczeństwo i komfort podróżowania. Prace rozpoczną się 1 sierpnia. 

MPK Poznań podpisało umowę z wykonawcą pierwszego etapu prac, które realizowane będą na odcinku pomiędzy ul. Roosevelta a przystankiem Słowiańska. Natomiast Zarząd Transportu Miejskiego rozstrzygnął przetarg na remont trasy PST, obejmujący prace na odcinku pomiędzy przystankami Słowiańska a Szymanowskiego. Wykonawcą tej części inwestycji zostało konsorcjum firm konsorcjum firm NDI Energy sp. z o. o. i NDI SA. Dzięki temu w poniedziałek, 1 sierpnia możliwe będzie rozpoczęcie remontu, na który Miasto Poznań uzyskało dofinansowanie w wysokości 25,5 mln zł ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Poza największą zmianą, którą bez wątpienia będzie zamknięcie dla ruchu trasy PST, nastąpi otwarcie przebudowanego torowiska na ul. 28 Czerwca 1956r. Tramwaje przestaną jeździć po tymczasowym łuku torowym na pl. Wiosny Ludów. Z tego względu zmiany obejmą w zasadzie całą sieć komunikacji tramwajowej i autobusowej.

Prace remontowe na PST potrwają kilka miesięcy i będą podzielone na dwa zasadnicze etapy. W pierwszym, który potrwa maksymalnie 6 miesięcy, zamknięta będzie cała trasa, a wzdłuż niej uruchomiona zostanie linia autobusowa „za tramwaj” T12. Linia T12 kursować będzie z Os. Sobieskiego do przystanków tramwajowych Żniwna i Armii Poznań, gdzie będzie możliwa przesiadka na linie tramwajowe nr 4, 10, 15 i 96, jadące z Połabskiej oraz z Błażeja.

Tramwaje na przystankach Żniwna i Armii Poznań w sierpniu pojawiać się będą w godzinach szczytu komunikacyjnego co około 4 minuty. Podczas wyłączania trasy PST warto skorzystać również z pozostałych linii autobusowych, dających możliwość dojazdu do tras tramwajowych prowadzących do Połabskiej i Błażeja, a także na Piątkowską.

Zawieszone zostaną również nocne linie tramwajowe nr 201 i 202. Komunikację nocną zapewnią linie autobusowe nr 231 i 232.

https://www.ztm.poznan.pl/pl/komunikaty/od-sierpnia-remont-pst?fbclid=IwAR154fHyKryKfkf5cHKkYOgoAbZj2LgEjWdWfjF–gRfh1PCDdddtSe43Ec