Marcowy numer Gazety Sucholeskiej

Nowy marcowy numer Gazety Sucholeskiej….w tym informacje z Osiedle Grzybowe Suchy Las – Zarząd Osiedla (str. 15). Ze względu na obszerność poruszonej tematyki i niemożność jej prezentacji w tym numerze GS, pełną wersję artykułu prezentujemy na naszej osiedlowej stronie – poniżej. W Gazecie mamy też pełne informacje dot. zbliżających się wyborach samorządowych w dniu 7 kwietnia (strony 4, 5 i 6) a takżę dotyczące Karty Mieszkańca. Polecamy również informacje o skateparku przy ul. Szkółkarskiej (str. 19), o Dniach Gminy 15/16 czerwca oraz o uruchomieniu roweru gminnego (str. 44) od 2 kwietnia.

W związku z publikacją skróconej wersji artykułu autorskiego (str. 15 GS) z życia osiedla, poniżej prezentujemy jego pełny tekst.

Cykliczne zajęcia integracyjne
Na osiedlu udało nam się od początku roku kontynuować i reaktywować wszystkie cykle zajęć integracyjno-rekreacyjnych organizowanych przy udziale zarządu osiedla, które funkcjonowały zarówno w naszej osiedlowej świetlicy jak i plenerowo. Nadal mamy kolejne plany, które sugerują nasi mieszkańcy takie jak warsztaty kuchni ukraińskiej jako podcykl przy rozwijających się warsztatach zielarskich. W planach mamy także w II kwartale zajęcia z samoobrony dla seniorów, Szczegóły przekażemy w maju. W kwietniu reaktywujemy nasze stałe cykle zajęć plenerowych Joga na trawie (polana pod lasem przy Muchomorowej) oraz pikniki dla seniorów (przy górce saneczkowej przy ul. Szkółkarskiej). Zapraszamy także tradycyjnie na Dzień Sprzątania Świata w dniu 20 kwietnia – nasza cykliczna impreza integracyjna wspólnie z sołectwem Jelonek oraz harcerzami na polanie pod lasem (szczegóły wkrótce na plakatach).
Wybory samorządowe na osiedlu
Mamy też informacje; w okresie wyborczym nasza świetlica stanie się lokalem wyborczym i będzie niedostępna jedynie w piątki i poniedziałki przed i po obu turach wyborczych czyli od 5 do 8 kwietnia i od 19 do 22 kwietnia włącznie . Na osiedlowej stronie prezentujemy na bieżąco grafik zajęć (https://osiedlegrzybowe.zlotniki.com/swietlica-osiedlowa-i-zajecia-plenerowe/). Sama kampania do wyborów samorządowych rozogniła dysputę publiczną o wielu kwestiach zarówno bieżących jak i długofalowych. Z  punktu widzenia spraw osiedla, cieszyć może że wszyscy kandydaci na radnych wszystkich szczebli w różnych odcieniach powtarzają wątek potrzeby budowy ulicy Nowoobornickiej czyli obwodnicy Suchego Lasu i Złotnik, która wyprowadzi co raz większy ruch tranzytowy z naszych lokalnych uliczek. Osiedle Grzybowe w tych wyborach stanowi okręg wyborczy nr 13. Na radnego gminnego kandyduje w nich dwóch naszych mieszkańców Adam Dobrowolski – Wawrzyniak (KWW Tworzymy Perspektywy) oraz Jarosław Dudkiewicz  (KWW Gmina Obywatelska Suchy Las Joanny Pągowskiej). W wyborach na Wójta gminy głosować będziemy na trzech kandydatów p. Zbigniew Lech Hendrys (KWW Praworządność i Samorządni), Joanna Pągowska (KWW Gmina Obywatelska Suchy Las) i Grzegorz Wojtera (KWW Tworzymy Perspektywy). Do Rady Powiatu wyborcy  będą wybierać kandydatów na radnych z 4 komitetów, w których zarejestrowano 5 kandydatów – mieszkańców naszej gminy. W tych wyborach mamy także możliwość wytypowania naszych kandydatów do sejmiku wojewódzkiego. Mieszkańcy naszego osiedla głosują w obwodzie do głosowania nr 6 umiejscowionym w naszej osiedlowej świetlicy przy Placu Grzybowym nr 16.
Impreza Maratonu Tanecznego Salsation
Wspominamy imprezę marcową, którą możemy zaliczyć do kolejnych bardzo udanych imprez integracyjnych – to  już Trzecia edycja tanecznego maratonu salsation i zumby, którą zorganizowaliśmy przy okazji Dnia Kobiet wraz z GOS, Fit Athletica, zarządami osiedli Suchy Las i SL-wschód oraz sołectwem Jelonek – na Sali GOS w sobotę w dniu 9 marca. Kilkuset osobowa impreza połączyliśmy z charytatywną akcją zbiórki na rzecz potrzebujących dwóch mieszkanek Suchego Lasu. Wspierali nas DJ LOCCO i OSP Zielątkowo.
Nowa kadencja zarządu osiedla przed nami.
Obecny skład zarządu prowadzi działania organizacyjne dla kolejnych tegorocznych imprez integracyjnych takich jak w/w  Sprzątanie Świata (lasu) w dniu 20 kwietnia (sobota) czy osiedlowy festyn w dniu 1 czerwca (sobota), na który rozpisaliśmy minikonkurs na jego nazwę, wspominając festynowe imprezy minionej kadencji. Mamy też zaplanowane już sierpniowe kino plenerowe czy kolejna akcje „Grzybowe na Grzybobraniu (5 października). Oczywiście decyzje organizacyjne podejmie już nowy zarząd osiedla, który wybierany będzie ostatecznie dopiero w maju, zgodnie z uchwała Rady Gminy. Mamy nadzieję, że nowy skład samorządu osiedla kolejnej kadencji 2024-2029 podtrzyma dotychczasowe stałe terminy cyklicznych imprez na osiedlu.
Co dalej z zajęciami w lokalu świetlicy na osiedlu?
Wraz z końcem obecnej kadencji zarządu osiedla 2019-2024 w dniu 1 maja br. kończy się też pewna historia centrum wielu zajęć integracyjnych jakim była nasza świetlica przy placu grzybowym. W związku ze zgłaszanymi od zeszłego roku dokuczliwościami zajęć w porach popołudniowo-wieczornych, pomimo różnych prób działań zaradczych i próśb kierowanych do urzędu gminy o wspierającą pomoc w zaistniałej sytuacji, Wójt podjął decyzje, podtrzymaną uchwałą Rady Gminy (w dniu 21.03 br.) o skróceniu godzin aktywności naszej świetlicy w dni powszednie do godz. 20.00 oraz z całkowitym wyłączeniem aktywności weekendowych OD DNIA 1 MAJA BR.. Zarząd osiedla postulował szereg działań mających te uciążliwości skorygować a także występował do UG o działania zaradcze. Niestety ostatecznie nie doszło do żadnych konsultacji z naszym samorządem, a jedynym pomysłem na rozwiązanie problemu staje się propozycja przeniesienia kilku cykli zajęć do innych placówek tego typu na terenie sąsiednich jednostek. Prośba zarządu osiedla o wydłużenie okresu reorganizacji świetlicy do końca roku szkolnego, nie została wysłuchana i nadal nie znane są szczegóły organizacyjne tych działań. Zlikwidowane lub przeniesione poza osiedle zostaną zajęcia kółka brydżowego, jogi dla dorosłych, zajęć fitnesowych dla dorosłych, zajęcia zuchów i harcerzy szczepu „Nomada” a także prawdopodobnie w tym miejscu nie będą możliwe zebrania zarządu i mieszkańców. Nie wiemy także jak funkcjonować mają okazjonalne zajęcia plenerowe, w okresie weekendowym bez dostępu do zgromadzonego w świetlicy majątku. Mamy nadzieję, że osiągnięcia integracyjno-społeczne tej kadencji nie zostaną zmarnowane przez tak podjęte decyzje Pana Wójta.
Realizacja zadań inwestycyjnych
Przypominamy, że w tym roku w ramach Zadania Lokalnego’ 2024 (https://osiedlegrzybowe.zlotniki.com/2024/01/zadanie-lokalne-2024/) jak i z budżetu centralnego Gminy, będziemy kończyć zabudowy polany pod lasem przy Muchomorowej (wg. projektu z ZL) oraz  kontynuować opracowywanie projektu modernizacji placu grzybowego. W tych dwóch kwestiach  w dniu 1 marca br. w naszej świetlicy odbyło się spotkanie koordynacyjne z pracownikami UG celem wypracowania dalszych kierunków działań. Zachęcamy do bieżącego śledzenia procedur realizacji tych zadań i wyrażania swoich opinii konsultacyjnych w tych sprawach.  Jest szereg kwestii, które już po wyborach samorządowych będziemy chcieli doprowadzić do wypracowania finalnych decyzji realizacyjnych (realizacja Zadań Lokalnych ‘2024 czy z budżetu centralnego takich jak doposażenie boiska, kosze na psie odchody, nasadzenia, polana pod lasem, projekt dokończenia ścieżki rowerowej, nowe nasadzenia). Przypominamy też, że w I połowie roku zarząd osiedla zbiera wciąż pomysły na wydatkowanie środków z Zadania Lokalnego ‘2025 , które po ich zebraniu i zaopiniowaniu przez Wójta do sierpnia br., Zebranie Mieszkańców będzie przegłosowywać we wrześniu br. M.in. w tej sprawie już nowy zarząd osiedla zorganizuje statutowe Zebranie Mieszkańców przed końcem I półrocza. Lista dotychczasowych wniosków została zaprezentowana na osiedlowej stronie ( https://osiedlegrzybowe.zlotniki.com/2024/03/zadanie-lokalne-…ieranie-wnioskow/).
Wielkanoc ‘2024 – tymczasem niech ten Czas stanie się przede wszystkim czasem wytchnienia od codziennego zabiegania i Rodzinnego spokoju gdziekolwiek ten okres będziemy spędzać.
Jarosław Dudkiewicz
zarząd osiedla, przewodniczący,
radny Gminy – klub Gmina Obywatelska Suchy Las
jaroslaw.dudkiewicz@onet.eu
22.03.2024